Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

50 de ani de activitate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cea mai mare unitate medicală din județul Ialomița, Spitalul Județean de Urgență Slobozia, împlinește luna aceasta 50 de ani de activitate neîntreruptă. Pentru a marca acest eveniment, cadrele medicale au desfășurat miercuri și joi, 11/12 septembrie a.c., o campanie prin care au îndeamnat toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos.

Istoria unui spital
Primul spital construit la Slobozia a fost dat în folosință în anul 1897, clădirea fiind amplasată pe terenul pe care astăzi se află Liceul Pedagogic «Matei Basarab» și Colegiul Național «Mihai Viteazul». Mult mai târziu, în anul 1960, autoritățile locale din Slobozia au luat decizia construirii unui spital modern. Proiectul a fost inițiat în 1964, noul spital fiind dat în folosință în 1969. În cei 50 de ani de activitate, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a devenit cea mai mare unitate medicală a județului, deservind peste 200 mii de oameni. În prezent, unitatea medicală are 11 secții, o Unitate de Primiri Urgențe, precum și un laborator. În ultimii ani, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a beneficiat de fonduri considerabile atât din partea autorităților locale, cât și din partea Ministerului Sănătății, pentru a se dota cu aparatură medicală performantă. Pentru a marca cei 50 de ani trecuți de la înființare, reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia, împreună cu cei ai Direcției de Sănătate Publică Ialomița, prin Compartimentul de Promovarea Sănătății, au organizat o caravană prin care i-au îndemnat pe toți locuitorii județului la adoptarea unui stil de viață sănătos. Astfel, în zilele de 11 și 12 septembrie 2019, în Parcul Ialomița din Slobozia, a fost amenajat un cort unde cetățenii au intrat în contact cu specialiștii Spitalului Slobozia.

14 Septembrie 2019, 13:55 (3273 vizualizări - 14 comentarii)

Comentariile cititorilor:


radiografie:
(27 Septembrie 2019, 12:42)
ignorandu-i pe pupinc**istii care lauda conducerea spitalului si a cj-ului, lucrurile stau destul de prost:
1. Personalul medical. In primul rand, orasul fiind mic, depopulat si in ultima vreme adus in pragul falimentului de CR (ciuma rosie), este clar ca toti medicii bine pregatiti nu vin aici/pleaca in strainatate sau in spitalele bune din orasele mari, pentru ca: in strainatate salariul este mult mai mare, au asigurari serioase pt malpraxis, au aparatura si dotari care ii ajuta sa nu lucreze orbeste si "dupa ureche" ca la slobozia, iar in spitalele romanesti din orase ca bucuresti, cluj, iasi, etc, pe langa dotarile mult mai bune ale spitalelor exista si o clientela mai bogata, care le umfla buzunarele mai cu spor medicilor si mai creaza unele PCR-pile cunostinte relatii cu senatori, deputati, oameni de afaceri. Rezulta ca la slobozia si la celelalte spitale din IL nu vor veni in veci medici foarte buni, poate doar mediocri (scuzati aprecierea). Elitele merg in alte parti, dupa cum am aratat.
2. Conducerea. Impusa de partid dupa modelul bolsevic, un om din topor, necioplit, fara moralitate si bineinteles incompetent si obedient fata de mediul politic se va purta ca o bruta atat cu angajatii pe care-i considera sclavii ei (in cazul de fata), cat si cu pacientii pentru care se crede Dumnezeu pe pamant. Profilul conducatorului parvenit, lingusitor cu sefii (cons jud., ministerul sanatatii, politicieni) si tiran cu cei de "sub nivelul ei". Maritzo, fii mai diplomata fa, n-ai tu scoala cata vacanta au cadrele medicale in general; Nu le mai zice si tu d-nelor doctor "fa firati ale drq da proaste", ca pleaca si astea din spital numai ca sa scape de o mahalagioaica asa ca tine.
3. Dotarile. Lasa de dorit, iar unde s-au facut achizitii supraevaluate oricum, nu sunt medici sa le utilizeze. 3 aparate tomograf si niciun medic!
gogu:
(17 Septembrie 2019, 15:43)
 Prea multe Ana sacrificate ca sa dainuie mareata opera de arta  si sa aiba unii sinecuri. Inchideti abatorul.
Cici:
(16 Septembrie 2019, 15:29)
@.jiji.Esti frustrat/a rau.Te ti de hara omului as vrea sa te cunosc sa vb fata /n fata nu aici ce zici ai curaj.Si nu o lua ca pe o amenintare .As vrea sa invat de la tine bunele maniere ce zici te bagi .. Fa si tu o fapta buna..
Mara:
(16 Septembrie 2019, 12:44)
Poate ca-i un moment in care ne putem elibera putin apetitul nestapanit pentru a critica, denigra si anula orice lucru bun, sau orice intamplare  - care nu face rating - pentru ca-i o veste buna sau e ceva de bine. La multi ani spitalului, personalului acestuia care-si face datoria de multe ori cu pretul sanatatii si al familiei fiecaruia... Nu sunt medic si nu sunt din Ialomita. O intamplare nedorita a facut sa fiu internata in acest spital prin anii '90. Am spus-o atunci, o repet si-acum - munca grea - mineri in "transeele" spitalului - asa imi amintesc eu munca perosnalului medical din acele zile. Daruire si sacrificiu. Cred ca acum e si mai greu pentru ca sunt mult mai putini si stresul este mult mai ridicat. Nu pot sa nu amintesc ca un omagiu pe dl doctor Dumitrescu Cornel dar sunt si altii care-mi scapa acum. Auzeam vorbindu-se admirativ de dl doctor Radu, dl doctor Nicolau, un cardiolog caruia i-am uitat numele, de medici pediatrii, nume de asistente, altii... Numai Dumnezeu e perfect. Nu toata lumea poate fi multumita, sunt si cazuri de nemultumiri unele justificate, dar cred ca trebuie pretuire si respect pentru cei care au fost si care mai rezista pe baricadele unei munci epuizante in Spitalul Judetean Ialomita...Nici in Bucuresti si nici in strainatate nu umbla medicii cu viata, timpul lor si cu medicamentele pe tava...Aici la noi sunt mult mai expusi si mai ostracizati, dupa foarte multi de invatatura si sacrificii! Cu siguranta intelegeti mult mai mult...
@Jiji:
(16 Septembrie 2019, 09:54)
Nu conteaza cum (te)"screm", "masteratule", dar scrisul tau in spatiul public este ca o  adeverinta de la medic ca ai fi cam retard..Adevarul doare, n-asa?
Jiji:
(16 Septembrie 2019, 08:35)
Nu conteaza cum screm ca nu suntem toti o tara de masterati ..ce conteaza este ca tea atins pe tine un te doare ..si adevarul doare raauu haa haa ... ce te aprinsesi asa ..inteligenta care esti daia nu m-ai poti tu cum scriu eu ..:))
@Jilava:
(15 Septembrie 2019, 18:48)
@jolaveanu. Un prost ca tine ar face mai bine să tacă! Cum ai scris, analfabetule?!
Jilaveanu:
(15 Septembrie 2019, 14:55)
Mika roagate s-a scapi cu viata..
George:
(15 Septembrie 2019, 08:45)
Mika, nu au medicamente? De ce mai stai acolo? Mâncarea este nasoala? Sper ca știi ca nu te-ai cazat la Sanador. Cadrele petrec.... Trebuie sa se găsească unu/una sa comenteze despre orice. Dacă erai preocupata doar de starea ta de sănătate, nu stăteai sa pui comentarii pe online. Îți doresc multă sănătate și un pic de minte.
alo marya:
(15 Septembrie 2019, 08:30)
Si pt petrecerea asta o sa mai ia din sporuri marioara , ca ea este contabil si stie cum sa faca asa ceva ........... rusinos, cu bani astia mai faceai ceva pe citeva secti mariano ................dute fato in porumb sau la groapa de gunoi , nu esti buna aici nici de matura???????????????????
MIKA:
(14 Septembrie 2019, 21:55)
Sunt internata in spital, nu au medicamente, mancarea este  vai de ea...personalul petrece. Dezgust total
Pacient:
(14 Septembrie 2019, 19:45)
In 50 de ani spitalul nu a avut o conducere atit de semidocta ! A fost condus de medici nu de semianalfabeti ! Asta ne ofera Ciuma Rosie !
La mulți ani!:
(14 Septembrie 2019, 16:58)
Se zice că primii 20-25 de ani a avut doctori buni. E cazul să se facă un spital nou, sau măcar câteva secții. Problema nu e a clădirii, personalul dinăuntru....calificat pe bune, aici este seceta!
anonymus:
(14 Septembrie 2019, 14:33)
Pentru  marca cei 50 de ani de bataie de joc fata de pacienti, s-a organizat un mare chiolhan la Amara...pe bani publici, evident.