Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Florăria de săpun

Se întâmplă la Slobozia

Florăria de săpun

Camelia iubește florile din tinerețe. Le-a crescut, le-a vândut și le-a aranjat pentru sute de mirese. Dar adevărata pasiune și-a descoperit-o târziu cu... florile de săpun. Trandafirii de săpun sunt noua tendință în materie de buchete și coșulețe, indiferent de ocazie. Iar Camelia știe cum să le asorteze!

Buticul cu arome Într-un spațiu micuț, amplasat pe bulevardul principal din municiu, ferit de ochii lumii, se află o florărie. Florăria «Camelia» este cochetă, plină de flori naturale, artificiale ori de săpun, baloane și tot felul de arome. Aici miroase a vanilie, dincolo a frezie... Trandafiri albaștri, verzi sau roz tronează încă de la intrare. Atmosfera este una de carnaval! Pe Camelia o găsim la masa de lucru, aranjând un coșuleț cu flori. A șaptea persoană care pășește pragul Florăriei «Camelia» pe ziua de azi este Cătălina Gavrilă, din Movila. Are nunta pe 19 octombrie și, ca orice mireasă, emoțiile își spun cuvântul... Camelia știe asta și, entuziasmată, își intră în rolul de prietenă. Da, de prietenă, căci își dorește să afle cât mai multe despre viitoarea mireasă pentru a-i face nunta de basm. Covor roșu, inimă din baloane, din tul sau din flori, pahare cu dantelă, pictate, flori naturale, din plastic, spumă, trandafiri criogenați sau de săpun, căsuța de dar cu fundițe ori pampoane, lumânări cu flori sau cu mărgele, artificii, fum și gheață carbonică. La prima vedere, mireasa nici nu mai știe ce să aleagă. De aceea Camelia începe să îi spună despre ultimele tendințe. «Culorile de toamnă. Puțin galben, arămiu sau chiar roșu...» afirmă viitoarea mireasă. «Am înțeles! Vreți o nuntă în ton cu natura... Lumânările le putem îmbrăca în flori, de exemplu crizanteme, la arcadă, putem aranja și acolo flori... Sau, dacă vreți baloane, covor roșu la intrare... Ah, și să nu uităm de dansul mirilor! Doriți fum?!» susține Camelia încântată și ea la rându-i.

Istoria unei pasiuni Camelia a început să lucreze într-un magazin cu rochii de mireasă, în urmă cu mai bine de 10 ani. «Îmi plăcea ce făceam, aduceam zâmbetele pe buze viitoarelor mirese. M-am ambiționat și mi-am deschis propriul meu magazin, cu rochii de mireasă. Asta se întâmpla în 2011... Nu a mers prea bine, așa că am deschis o florărie. Am rămas în același domeniu... Bucuria de pe fețele clientelor m-a determinat să rămân în această branșă, dar să îmi lărgesc orizontul. Astfel, am început să cochetez cu florile, cu diademele, husele pentru scaune, gheața corbonică... Mai pe scurt zis, să le organizez nunta de vis!» afirmă Camelia. La Florăria «Camelia» se pot găsi ultimele tendințe în materie de flori. Florile de săpun! Sunt zeci de culori, de mirosuri. Trandafiri mov, verzi, crem sau albaștri... «Florile de săpun sunt la mare căutare. Acum urmează să realizez un buchet de mireasă cu asemenea flori. Sunt puțin mai sensibile, este adevărat, dar sunt rezistente... Este greu când le montezi codița, nu trebuie să apeși prea tare pe ele. Sunt migăloase! Dar mă bucur că nu am avut probleme cu ele nici pe timpul verii, căci tare mă temeam să nu se topească...» adaugă femeia. Pentru a realiza un mic aranjament de pus în piept cu o floare de săpun, Camelia petrece un sfert de oră: «Trebuie să ai răbdare mare. Fiecare client vrea într-o anumită culoare, o anumită combinație de culori și trebuie să ai mare grijă la tot ceea ce faci... La aranjamente nici nu mai vorbim! Acolo se complică treaba. Cât despre inspirație, fiecare clientă este muza aranjamentelor...».

Tendințe neuitate cu trandafiri
Camelia a început cu aranjamente din flori naturale, apoi au apărut cele artificiale. «Trebuie mereu să te informezi și să fii în pas cu moda. Se poartă florile naturale și acum. Cele artificiale, hm.. sunt mai ieftine. Trandafirii de plastic ori de spumă s-au cam dus... Până anul trecut aveam comenzi cu trandafiri criogenați. 2019 este anul trandafiri­lor de săpun!» afirmă Camelia. «Pe mireasă nu o interesează dacă florile au venit la noi în altă culoare decât cea comandată sau dacă distribuitorul a uitat să aducă nu știu ce obiect dorit de ea. Nici nu se pune problema să îi stricăm ziua! Este o zi specială pentru ea și noi trebuie să ajutăm la îndeplinirea acesteia, după bunul său plac...» conchide Camelia.

14 Septembrie 2019, 09:40 (2966 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gata, Bobita :
(15 Septembrie 2019, 09:13)
 @ Marian.O fi si Slobozia ditamai orasul de nu poti vizita magazinul (langa Apicola),trebuie musai livrare la domiciliu.
Marian:
(15 Septembrie 2019, 07:37)
Pacat ca nu are si serviciu de livrare la domiciliu.Asa ramane o anonima.