Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O tradiție veche de 186 ani

«Zilele Orașului Țăndărei 2019»

O tradiție veche de 186 ani

În perioada 9-14 septembrie 2019, orașul Țăndărei a fost în sărbătoare. Primăria Țăndărei a continuat tradiția cu o serie de activități menite să bucure toți cetățenii, indiferent de vârstă. Astfel, activități precum Crosul «Alergăm noi pentru tine-banca rechizitelor» sau «Desene pe asfalt-Țăndărei, orașul viitorului» au bucurat participanții și spectatorii. «Este o tradiție la care orașul ține foarte mult. Ne pregătim în fiecare an pentru acest eveniment, iar anul acesta participanții au beneficiat de mai multe surprize!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

Țăndărei, în sărbătoare În fiecare an, de Ziua Crucii, Țăndăreiul se îmbracă în haine de sărbătoare. Autorită­țile locale s-au pregătit de participarea a peste o mie de oameni la eveniment... Începând cu 9 septembrie 2019, timp de 6 zile, cetățenii au sărbătorit «Zilele orașului Țăndărei 2019». Ajuns la a 180-a ediție, evenimentul a debutat cu sărbătorirea cuplurilor care au împlinit 50 ani de căsătorie, urmat de Crosul «Alergăm noi pentru tine-banca rechizitelor». Ajuns la cea de-a doua ediție, scopul principal al crosului a fost de a colecta de la participanți rechizite pentru copiii care întâmpină dificultăți în achiziționarea lor. Centrul de colectare a fost amplasat în sala de ședințe a Consiliului Local Țăndărei. Ziua a doua a evenimentului a început la orele 10,00 cu «Desene pe asfalt-Țăndărei, oraș al viitorului» la Sala Multifuncțională «Luceafărul», urmat apoi, de la orele 17,00, de Cupa «Zilele Orașului Țăndărei 2019», pe terenul sintetic al orașului. În a treia zi de sărbătoare, la Țăndărei s-a inaugurat o placă comemorativă și s-au vernisat două expoziții importante pentru oraș, respctiv Expoziția de pictură și fotografii «425 de ani de atestare do­cumentară» și Expoziția de carte «100 ani de atestate documentară a Bibliotecii „I.L. Cara­giale“ Țăndărei». Tot miercuri, începând cu orele 18,00, la Primăria Țăndărei s-a desfășurat ședința festivă a Consiliului Local Țăndărei, în cadrul căreia au fost acordate titlurile de Cetățean de Onoare ale orașului Țăndărei. Joi, 12 septembrie 2019, pe stadionul orășenesc s-a desfășurat Spectacolul «Zilele Orașului Țăndărei 2019», iar sâmbătă, ultima zi de sărbătoare, va fi dedicată «Zilei Crucii 2019». «Această sărbătoare, „Zilele Orașului Țăndărei“, este o tradiție la care orașul ține foarte mult... Ne pregătim în fiecare an pentru acest eveniment, iar anul acesta participanții au beneficiat de mai multe surprize!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului Țăndărei.

425 ani de la prima atestare a orașului Țăndărei
Anul acesta, orașul Țăndărei va aniversa totodată 425 de ani de la prima atestare. Conform istoricilor, prima atestare documentară a orașului datează din 18 iunie 1594, printr-un act emis de Mihai Viteazul. Astfel, cetățenii au fost invitați de primarul Nicoleta Toma să contribuie la realizarea Expoziției de pictură și fotografii «425 de ani de atestare documentară» cu poze ori documente vechi în care sunt prezentate momente, locuri sau cetățeni ai orașului.

15 Septembrie 2019, 08:55 (1344 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gvm:
(17 Septembrie 2019, 13:42)
Am fost cu porshul sa moara toata tigania si toti romanii spurcati daca nu i am rupt..murea romanii de ciuda si burtoiul meu sa bucura da salam..ce viata am.trimite sagetili din uk bani da alt salam nu mi face griji nimeni mie..
Tudor:
(17 Septembrie 2019, 04:07)
O țigănie spoliată, mizerie, evaziune, furaciuni din banul public și șantaj, cine nu participă la țigănie, trebuie exclus. Vă tăiați singuri craca de sub picioare cu pretentii de pseudo-traditii, false activități culturale nord-coreene sau asa zisa empatie socială. Dacă nu investiti in lucruri sănătoase,mizeria de sub preș o să vă îmbolnăvescă.
Ce Mă:
(16 Septembrie 2019, 07:24)
Te doare mintea 186 de ani de tradiție la Țăndărei,păi pâna în ani 1942 așa zisul oraș era o adunătura de diferite etnii la nivelul de comună subdezvoltată,abia Ceausescu a reusit să o mai populeze cu celebrii (BBC)rromi.