Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

Situație paradoxală

Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri

În timp ce proprietarii din Cartierul Gării Noi își vând casele, numărul solicitărilor pentru concesionarea terenurilor crește. Ultimul teren pentru construcția de locuințe, potrivit Legii 15/2003, a fost aprobat în 2013... Listele de așteptare cresc în fiecare zi, însă autoritățile nu au soluții. Mulți dintre cei interesați să-și construiască o casă migrează către zonele limitrofe.

Promisiuni peste minciuni La începutul anului 2015, fostul primar Alexandru Stoica declara public faptul că una dintre prioritățile din acel an erau investițiile în Cartierul Gării Noi. «Cartierul pentru tineri este „prioritatea 0“ a acestui an! De unde om ști, de unde n-om ști, investim acolo 5 milioane de lei pentru curent electric și canalizare... Suntem convinși că în toamna acestui an vor fi gata, în sfârșit, și oamenii vor putea trăi!». Însă, la aproape 5 ani distanță, situația din Cartierul Tinerilor este aceeași. Sătui de promisiuni, de lipsa de iluminat public, curent, apă și asfaltare străzi, majoritatea dintre proprietari au început să își vândă casele. Astfel, pe fiecare stradă veți observa de cel puțin 5 ori anunțul «de vânzare»... «Am vândut apartamentele și ne-am mutat aici cu toții: noi, copiii și nepoții. A fost greu la început, vă dați seama. Până a băgat curent, iluminat public, apă... Ni s-a albit părul! Noi suntem cum suntem, dar sărmanii oameni de pe cealaltă stradă, ce să mai zică?! Normal că se mută omul dacă nu îi convine...» afirmă Nicu Orzea, locuitor în Cartierul Gării Noi.

Există și speranță Cu toate că oamenii din Cartierul Tinerilor se hotărăsc să părăsească zona, există și persoane dornice să se mute acolo. Astfel, la Primăria Slobozia, numărul solicitărilor din partea tinerilor interesați să își construiască o casă în acest cartier a depășit de mult numărul 600. Potrivit Legii 15/2003, tinerii cu vârste cuprinse între 18 și 35 de ani au dreptul de a beneficia de o suprafață de teren între 150-300 mp, teren aflat în domeniul privat al unității administrativ-teritoriale, pentru construirea unei locuințe, proprietate persoanlă. Însă, ca de fiecare dată, există câte o piedică. «Nu s-au mai dat locuri de casă în Cartierul Gării Noi din anul 2013. De ce?! Pentru că Primăria a hotărât să realizeze lucrurile așa cum trebuiau ele realizate de la bun început... Concret, mai întâi aducem apă, curent, canalizare, adică toate utilitățile și apoi ofe­rim tinerilor casele! Numărul solicitărilor crește, într-adevăr... Oamenii sunt interesați de obținerea unui teren și construirea unei case, dar există și foarte mulți oameni care la acest moment au casele de vânzare!» susține Laurențiu Ciobanu, consilier Cadastru și Fond Funciar.

16 Septembrie 2019, 11:30 (2063 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
De 10 ani, pe Peneș Curcanul
Cartierul Gării Noi are stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor!
Șantierul de pe strada Walter Mărăcineanu

Comentariile cititorilor:


eco:
(18 Septembrie 2019, 09:49)
Ai dreptate, din cauza poluarii, a defrisarilor iresponsabile, si baraganul se va desertifica la fel cum a inceput acest fenomen prin oltenia. Acolo la olteni s-a gasit un om minunat (Dan Popescu inginer silvic) si de unul singur a convins localnici si autoritati deopotriva sa impadureasca mii de hectare de teren care se desertificase
https://jurnalul.antena3.ro/stiri/observator/omul-care-a-adus-ploaia-in-sahara-olteniei-515340.html
Eu l-as lua pe omul asta si l-as pune primar aici daca as putea! 
Incompetentii astia ai nostri cred ca voit  desertifica slobozia, ca sa puna direct pavelele (purtatoare de comision) pe nisipul natural creat de seceta. Le iese mai ieftin lucrarea si e marja de profit mai mare. Rasu` plansu`. Sa facem si rugaciuni de ploaie zic. Alta data vedeam cisterna dadp cum uda spatiile verzi, mai spala soselele; de cativa ani nimic! S-a ales praful de oraselul asta, la propriu.
Slobozeanul mondial:
(17 Septembrie 2019, 20:56)
@eco In curând nu vor mai avea unde sa toarne asfalt! Vremurile vor fi și mai grele iar vremea și mai necruțătoare...
eco:
(17 Septembrie 2019, 09:04)
@slobozeanulmondial. Da, s-a gandit cineva la o centura verde a Sloboziei, tocmai pentru ca suntem in mijlocul desertului. Vara arid, 40 grade, mai toti pomii din oras taiati si iinlocuiti cu pavele care radiaza si mai multa caldura intretinand efectul de sera. Iarna ger, viscol, iar tot anul bate vantul, antrenand praful de pe camp si chimicalele administrate de agricultori. Mai stiti acum cateva ierni cand zapada era gri? "colorata" de praful adus de pe camp. Dar a ramas cu gandirea din pacate, nu s-a dorit implementarea unui astfel de proiect. Din plantarea pomilor nu ies bani pentru primari/partid, comisioane, asa cum ies din asfaltari, statii de tratare inutile, parcari subterane si mai inutile. Sunt siderat, au trecut 30 ani de la lovilutie si noi mai credem ca exista edili care sa faca ceva bun pentru cetateni??
Slobozeanul mondial:
(16 Septembrie 2019, 23:17)
Case case și iar case!! Dar un spațiu verde o pădure la marginea orașului?!?! Nu se gândește nimeni la aerul pe care îl respirăm la faptul că e din ce in ce mai cald și mai poluat totul in jurul nostru....
Nicu:
(16 Septembrie 2019, 21:02)
De ce nu faceti un articol si despre mizeria din acest cartier?despre terenul plin de gunoi concesionat de primarie unui afacerist local ce arunca acolo gunoiul,intre reprezentanta husqvarna si ad-garage,despre maidanezii pe care Domnu rosca nu ii aduna ca e ocupat cu asfaltarea,despre vacile care pasc si balega domeniul public in liniște ca politia locala doarme in ghete pe bani publici,da-ti i tura prin zona,i sa iasa un articol bun daca aveti ochi da vedeți mizeria si nepăsarea autorităților.
Gigea:
(16 Septembrie 2019, 14:19)
Daca ajungeti pe la primarie sa intrebati si de dosarele alea pierdute ale  solicitantilor. Am fost chemat sa imi zica sa-mi fac alt dosar pt ca ,citez: ``mai intra lumea pe aici si mai dispar``.
De lene:
(16 Septembrie 2019, 12:32)
De lene nu s-au mai dat locuri in Cartierul Garii Noi. Ca, slava Domnului, sunt destule neatribuite. Se asteapta campania electorala.