Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

La Giurgeni

Anchetă DNA pe terenurile concesionate de Consiliul Județean Ialomița

Procurorii Direcției Naționale Anticorupție au în lucru un dosar penal ce vizează modul în care societățile RISI ROMUNO și OREZUL GIURGENI au beneficiat de subvenții agricole. Ambele firme au concesionat, pentru o perioadă de 30 de ani, o suprafață de peste 450 de hectare din terenurile pe care Consiliul Județean Ialomița le deține în zona localității Giurgeni. Dosarul penal aflat în lucru la Structura Centrală a DNA a fost întocmit în urmă cu 2 ani...

Verificările sunt în curs Potrivit informațiilor, atât firma RISI ROMUNO, cât și SC OREZUL GIURGENI SRL au concesionat de la Consiliul Județean Ialomița suprafețe de teren pe raza comunei Giurgeni, cu scopul de a cultiva orez. Actele oficiale publicate pe pagina de internet a insti­tu­ției arată că am­bele societăți au concesionat o suprafață de peste 450 de hectare, cu o valoare a redevenței de 500 mii de lei/an. O dată obținute respectivele terenuri, reprezentații societăților au făcut demersuri pentru a be­neficia de ajutoarele financiare oferite de Uniunea Europeană pentru do­meniul Agriculturii. Astfel, aceștia au declarat că au cultivat supra­fețele cu orez, însă o serie de verificări au scos la iveală faptul că respectivele culturi n-ar fi fost înființate. În 2017, situația a intrat în atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție-Structura Centrală, care au deschis în cauză un dosar penal. Până la momentul de față, situația de fapt conturată de anchetatori scoate în evidență faptul că re­prezentanții celor două societăți ar fi beneficiat de sprijinul unui funcționar public pentru a putea primi subvențiile oferite de Uniunea Europeană. Acesta nu este primul scandal public în care societatea RISI ROMUNO este implicată. În 2014, reprezen­tanții firmei au fost acuzați că au distrus peste 150 de hectare de terenuri cultivate cu porumb, floarea-soarelui și orz prin aplicarea unui tratament cu glifosat culturilor de orez. Respectivele culturi au fost stropite cu ierbici­dul, interzis în spațiul comunitar, din avion.

17 Septembrie 2019, 11:40 (1560 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Lupul bodyguard la oi:
(18 Septembrie 2019, 09:02)
De cand tot scrie presa de ilegalitatile comise de cj pe terenurile astea acaparate la fel de ilegal si n-a mai rezolvat nimic niciun dna. Ba licitatii trucate, castiga licitatia firma clasata pe locul 2, ba ca nu sunt cultivate si nu vede nimeni ca se iau subventii nemeritate, ba ca face centrala cu panouri solare ca sa fi luat doar certificatele alea verzi, etc. Dar e cu imunitate de la partid, cum sa verifici cjul? Pai da partidul un telefon si de maine controlorul respectiv, fie el politist, procuror, este trimis disciplinar la ordine publica, sau sa dirijeze circulatia.
@cetatean, daca spui ca tu esti seful de la dna si de maine te duci in control la primaria slobozia ca sa investighezi apa, groapa si multe alte hotii, poate te cred, altfel NU. Punem pariu ca nu vor fi gasiti niciodata vinovatii pentru toate pagubele facute de primarie? Dupa cum se vede, unul a fost "aspru pedepsit de lege" si din primar a ajuns senator, altul a ramas tot mare sef la psd cu toate dosarele penale in spate (cu benzinaria si cladirea nik), iar actualul o sa primeasca si el un oscior de ros.
romica:
(18 Septembrie 2019, 06:09)
Asteptam la primaria Tandarei
cetatean: