Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Golurile căpitanului Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Făurei 2-0

Golurile căpitanului Toma

bonus: Doja a pierdut și la Buzău

O  dată cu mișcările de trupe petrecute în această vară, i-a venit rândul și lui Constantin Toma să fie decanul de vârstă al Unirii Slobozia. Decarul galben-albaștrilor și-a luat în serios rolul de căpitan. Este liderul incontestabil al echipei, totul gravitează în jurul lui și, deloc întâmplător, are un start de sezon excelent. A demonstrat acest aspect și în duelul de sâmbătă, 14 septembrie 2019, cu Făureiul inimosului Bănel Nicoliță. Nu a fost un joc electrizant, ci unul de uzură. Cu Toma vioara întâi, Unirea a abordat o partitură pragmatică, iar cu cele 3 puncte obținute este lider după 4 etape, având față de a doua clasată, CS Afumați, avantajul golaverajului.

S-a rezolvat din prima repriză Echipa lui Enache Costea a fost la cârma jocului pe parcursul tuturor celor 90 minute, călcând accelerația sau frâna, în funcție de interese. Antrenorul Unirii s-a bazat pe următorii jucători: Poiană-Ibrian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Danciu (Năstase), Chebac, Lemnaru, Toma (Bolojan)-Moldovan, Hertu (Gherasim). Făureiul a replicat cu Nicoliță la puterea a treia: Aurel în poartă, Bănel la mijloc și Stănică în atac. Perioada de tatonare s-a întins pe parcursul a 17 minute. La capătul acesteia, Constantin Toma inventează un șut care îl lasă mască pe Nicoliță din poartă și tabela prinde a se mișca. Golul reușit dă aripi echipei noastre, iar Chebac trece în minutul 22 pe lângă 2-0. Din păcate, în ciuda poziției favorabile în care se afla, mijlocașul Unirii trimite peste poartă. Toma își mai încearcă o dată norocul, dar de data aceasta portarul Făureiului este la post. Moldovan și Comșa caută la rândul lor golul desprinderii decisive, dar șuturile expediate de ei sunt «telefonate». Pe finalul primei părți, Toma pătrunde în careu și este agățat de unul dintre apărătorii adverși. Lovitura de pedeapsă este fără dubii și același Toma transformă cu sânge rece. Este a doua dublă din acest campionat pentru căpitanul Unirii, care ajunge la 4 goluri marcate în 4 etape. Este depășit în clasamentul golgheterilor de fostul jucător la Sloboziei, Mihai Adăscăliței, care a marcat deja 5 goluri pentru noua sa echipă, CS Tunari.

Marea atracție rămâne Bănel Repriza secundă este una anostă, cu Unirea simțindu-se confortabil la adăpostul celor două goluri și cu CS Făurei cău­tând în zadar cărări spre poarta lui Ionuț Poiană. Tot Toma este cel care în minutul 58 înviorează atmosfera cu o execuție spectaculoasă dintr-o lovitură liberă de la 17 metri mult lateral dreapta. A ratat de puțin ținta... Până la final, mai reținem car­tonașul roșu încasat de Adrian Moldovan și șutul în plasa laterală expediat de Flaviu Dumbrăvean. Și firește, nu putem încheia fără a menționa atracția pe care încă o exercită asupra publicului Bănel Nicoliță. Deși nu l-au văzut jucând la nivel înalt, puștii Unirii l-au înconjurat pe liderul Făureiului la finalul jocului mânați probabil de poveștile părinților despre isprăvile lui Bănel din meciul cu Betis, jucat în Eurofantasticul an 2006 la Sevilla.

Doja a pierdut și la Buzău
Recolta Gheorghe Doja a bifat a patra înfrângere consecutivă din acest sezon în deplasarea de la Buzău. Mult mai experimentata Metalul s-a impus cu 4-1, singurul gol al ialomițenilor fiind marcat de Costin Anton. În etapa a V-a, Recolta va primi vizita ilfovenilor de la CS Tunari, în vreme ce li­derul Seriei a II-a, Unirea Slobozia, se va deplasa la Cernavodă pentru disputa cu Axiopolis. Ambele meciuri se vor juca sâmbătă, 21 septembrie 2019, de la orele 17,00.

17 Septembrie 2019, 09:20 (1677 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Cu hotărâre spre Liga a II-a
E oficial: Unirea joacă baraj pentru promovarea în Liga a II-a
Început de bun augur

Comentariile cititorilor:


Bravo Alin:
(23 Septembrie 2019, 23:40)
Mare dreptate ai ! Iliuta e un fel de Becali acum ! A schimbat sistemul de joc numai ca sa joace Mihaita titular ! Nu este in stare sa dea o diagonala, plangea mingea aia in aer pana ajunge la destinatie! Tot stadionul rade de el, dar tu ca un tata fara scrupule iti place ca baiatul tau sa joace titular la ordinele tale si sa fie batjocorit si toata lumea sa rada de el in momentul cand loveste mingea , plus ca are 2m si nu stie sa loveasca mingea cu capul ! Au facut un sondaj pe facebook " suporter unirea slobozia " de ce ai răspuns la toate întrebările domnule Lemnaru si la intrebarea adresata fiului tau ai refuzat sa comentezi ? Lumea stie ca l-ai adus pe Manole la echipa in conditiile in care nimeni din staff-ul tehnic nu l-a vrut? Pentru ca este expert in vanzare? Noi nu comentăm degeaba pe aici, spunem adevarul! Ai facut echipa a 2a si din iarna o sa o desființezi pentru ca toti copiii vor pleca! Si o sa spui ca nu le-a zis nimeni sa plece..ei au ales! Dar întrebarea este de ce au ales sa plece? Iti zic tot eu, pentru ca ai pus antrenor unul care ne injura copiii si cu portarii unul care habar nu are e pus ca este prietenul tau ! Si plus de asta ai vrut sa scutești niste bani care i-ai bagat la mercenarii de la liga 3 si nu ai bagat copiii la republicani si i-ai bagat sa joace la tara cu toti betivii si burtosii!
Viorel amara :
(22 Septembrie 2019, 08:51)
Suporter ce răbdare cu Hertu ca nu am nimic cu băiatul dar a jucat numai la țara au trecut 5 etape și nu a dat un gollll atacant eu cred ca ar trebui sa joace alt cineva acolo sa vedem dacă va arată și mai bine echipa o zi buna
@ suporter::
(20 Septembrie 2019, 10:28)
Lupta lupta..Unirea.Si cu Hertu aveti rabdare.Inca n-ui pus la punct cu pregatirea.
Alin:
(19 Septembrie 2019, 10:03)
Ok,domnule "T",Lupta Iliuță,sa promoveze echipa dacă poate,până la urmă toți dorim asta. Dar,dorim ca in echipa sa nu il mai vedem pe fiul său impus titular, Mihaita Lemnaru nu are cauta titular, se vede ca nu are tehnica,nu are viziune,pur si simplu nu are valoare.Tot stadionul râde când îl vede cum lovește mingea,i se spune jucătorul cu picior de lemn. Chiar nu vede nimeni din club cum râd oamenii de jocul prestat de acest jucător.
pt T:
(19 Septembrie 2019, 09:41)
De ce trebuie sa faci referire la handbal??? de ce crezi ca oamenii nemultumiti de ceea ce se intampla la fotbal au legatura cu handbalul?!?! Tu si altii ca tine distrugeti tot ce ar putea sa duca numele orasului undeva sus, la nivel national..Handbalul (liga Florilor) si fotbalul au facut cunoscut orasul Slobozia, chiar si peste granite (juniorii fotbal)..Dupa ce ca orasul asta este asa cum stim cu totii lupta asta de doi lei dintre cele doua "tabere" ne mai lipsea. Bucurati-va fratilor de sport si terminati cu mizeriile!!!!!
T:
(18 Septembrie 2019, 21:56)
Bă “Ioane”(frustratule de la handbal), lasă oamenii in pace sa și facă treaba...v a injectat “gigel” sa tot aruncați cu noroi in echipa de fotbal, dar o sa vedeți ca ei or sa promoveze și voi in divizie o sa Jucați la anul, unde va este locul!! Hai unirea!! Lupta Iliută!!!
sustinator:
(18 Septembrie 2019, 15:07)
cat venin,cata rautate, daca te musca unul ca Ion mori pe loc:)))..Hai Unirea!!!
Ion:
(18 Septembrie 2019, 13:37)
Unirea slobozia răpusă de amatorism și nepotism.Nu era de ajuns Lemnaru, a aparut si Hertu.Jucam in 9.Asteptam sa zică nea Vasile Borș de fisu ca vă juca și el.Antrenorul Păcală se chinuie și el sa bată echipa unei familii din Faurei.Transferuri zero,Doar Manole cât de cât. Dar ăștia care dau bani nu vad ca Enache asta habar n are de sportul asta. Aduceți antrenor dacă vreți promovare ca asta in trei ani nu a bătut nici o echipă bună,care s a bătut la promovare.Daca nu era Toma era demis după meciul asta cu Faurei. Sau mai bine rămânem la C sa jucam cu sate ,IANCA,LIMANU,DOAJA,FAUREI,BORCEA,POPESTI etc si cascavalul îl împărțim noi si fotbal ciuciu.. .
X:
(18 Septembrie 2019, 06:56)
Metalul Buzau - Recolta Gh. Doja 3-1