Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Seceta pedologică afectează terenurile agricole din Ialomița

Lipsa precipitațiilor din ultimele două luni a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol. Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie denumesc fenomenul «secetă pedologică». În unele zone din Ialomița, arată estimările oficiale, deficitul de apă din sol este de aproximativ 200 de litri/mp! Prognozele nu sunt însă îmbucurătoare, vremea caldă urmând să se mențină și în săptă­mânile următoare...

Câmpurile au nevoie de apă! La începutul lunii septembrie 2019, media normală a precipitațiilor specifică zonei Câmpiei Bărăganului, în care se află si­tuat și județul Ialomița, ar fi trebuit să fie cuprinsă între 25 și 35 de litri pe metrul pătrat. De mai bine de două luni însă, în Ialomița abia dacă s-au înregistrat cel mult 5 litri de preci­pitații pe metru pătrat, iar situația pare să rămână neschimbată. «Ialomița este unul dintre județele din Sudul țării puternic afectate de lipsa de precipitații. Gândiți-vă că sunt două luni în care aproape că nu a plouat deloc, iar precipitațiile care au căzut au fost nesemnificative din punct de vedere cantitativ... Iar situația va rămâne neschimbată și în perioada următoare, din păcate!» explică Daniel Alexandru, directorul Laboratorului de Agrometeorologie din cadrul Adminis­trației Naționale de Meteorologie. Lipsa precipitațiilor a avut ca efect diminuarea semnificativă a cantității de apă din sol, fenomen care poartă denumirea de «secetă pedologică». Specialiștii Admi­nistrației Naționale de Meteorologie atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița este puternic afectată de aceste fenomen, fiind semnalată seceta pedologică extremă. Estimările arată că în unele zole ale județului, deficitul de apă este de aproximativ 200 de litri/mp. «Zona Ialomiței este în permanență afectată de deficitul mare de apă... Prognozele arată că în perioada următoare conținutul scăzut de umiditate din sol se va menține la valori foarte ridicate!» a mai spus Daniel Alexandru, directorul Laborato­rului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie.

Lipsa apei afectează culturile de toamnă Seceta pedologică are impact negativ asupra dezvoltării plantelor însămânțate în timpul campaniei agricole de toamnă. Estimările Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița arată că, până în prezent, peste 8000 de hectare de teren agricol din Ialomița au fost însămânțate cu rapiță, culturile fiind la un pas de a fi compromise din cauza umidității scăzute a solului. «Sunt fermieri care au început deja lucrările de însămânțare, în special la rapiță... Într-adevăr modul de executare a lucrărilor agricole este împiedicat din cauza solului lipsit de apă. Primim periodic prognoze de la specialiști, dar acestea nu sunt îmbucurătoare. Să sperăm că vremea se va schimba, iar precipitațiile vor deveni abundente...» a declarat Constanța Bucur Diamandi, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița. Meteorologii au precizat în prognozele efectuate că ploi semnificative din punct de vedere cantitativ se vor înregistra în zona Ialomiței după prima jumătate a lunii octombrie.

18 Septembrie 2019, 07:55 (1530 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Seceta pedologică transformă câmpurile din Ialomița în deșert
Despăgubirile pentru secetă sînt BLOCATE
Ialomița se confruntă cu cea mai severă secetă din ultimii 50 de ani!

Comentariile cititorilor:


@Jeni:
(19 Septembrie 2019, 10:02)
Lasa"galgara", nu mai acuza pe cei care posteaza pe aici, nu ei sunt hotii de care zici. Si mai pune mana pe o carte de gramatica. "Nui" o rusine sa inveti chiar daca "sau" dus anii cei potriviti pt scoala. Prostia nu se prescrie, dar se agraveaza daca nu iei masuri..
ouai:
(19 Septembrie 2019, 08:36)
Da, s-a furat tot ce se putea dupa revolutie, industrie, banii dn banci, etc. Referitor la sistemul de irigatii, ai dreptate Jeni, toti taranii au jgheaburi si burlane facute din fostele tevi de irigat furate de pe camp. De asemeni, in loc de trotuare prin batatura au dalele de piatra furate de la canalele de apa de pe camp. Cat ar costa acum ca sa betonezi un canal? Astia nu sunt in stare sa asfalteze un drum comunal drept, de 5 km, dar sa betoneze un canal ca sa nu mai fie pierderi de apa? Au distrus si statiile de pompare, motoare furate, conductele de fier gros furate si duse la fier vechi pe o tuica de pufoaica, cladirile distruse partial ca sa fure cateva caramizi pentru acareturile din curte...Suntem o tara de hoti in cea mai mare parte, de la mare la mic!
partizan:
(18 Septembrie 2019, 19:50)
Axati-va pe cresterea prostiei ca nu trebuie udata, mancati dude ca nu trebui irigate sunt din mila domnului.
Mariana:
(18 Septembrie 2019, 19:45)
Udati ma porumpul cu pipeta sau cu stropitoarea de la fierul de calcat! Dumnezeu nu doarme, va da dupa sufletul vostru ma ialomitenilor lasi si perversi care va barfiti unul pe altul si va doare menta de ce face unul si altul.
Jeni:
(18 Septembrie 2019, 19:07)
Lasati galgara sistemul de irigatii era bine pus la punct in ‘89 dar dupa lovitura de stat l-ati furat voi astia din Ialomita, ca nu venea de la Oradea sa-l fure. Ia vedeti voi prin comunele si satele din jurul Urziceniului. Hai luati-o lagale agale la pas si uitati-va pe la scurgerile, jgheaburile apa ploaie. Eh sunt facute din tevile de aluminiu taiate in jumate, pe lungime ale instalatiilor de irigatie. E si va vaitati se usuca balariile pe camp. Arendasii primari si alti fosti, vai tractoristi isi cumpara masini de lux, case dar nu investesc un leu in sistemul de irigatii. Politia, procuratura nui asa ca sau prescris faptele.
ouai:
(18 Septembrie 2019, 14:05)
ce treaba are bre seceta cu curentul? Inscrie-te in OUAI, plateste apa care iti vine pe sant si uda-ti porumbul ca sa faci recolta bogata, sau daca iti e mai la indemana adu un sobor de preoti ca sa se roage de ploaie. Da-i greu, ca apa aia trebe platita. Io zic sa vina aia de la ielif cu furtunu ca sa ti ude porumbul
Ion: