Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Amara cheltuie 414 mii de lei pentru potabilizarea apei

Autoritățile din Amara promit din nou apă potabilă pentru cetățenii orașului-stațiune. Investiția într-o instalație de osmoză inversă pentru tratarea apei a fost demarată în urmă cu câteva luni, dar încă nu este funcțională. Primarul Ion Măiță declară public că «mo­mentan, suntem în probe tehnologice și lu­crăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită...». Valoarea investi­ției este de 414 mii de lei, din care 300 mii de lei au fost asigurați de către Consiliul Județean Ialomița prin intermediul ADI Ialomița.

3 milioane de euro cheltuiți și 10 ani de așteptare
Investiția pentru potabiliza­rea apei și extinderea rețelei de canalizare a orașului a demarat la Amara în urmă cu 10 ani. Pentru realizarea ei, primarul de la acel moment, Victor Moraru, a accesat fonduri europene în valoare de 900 mii de euro. Investiția a avut o perioadă de implementare de 13 luni și a constat în realizarea a 5 puțuri forate la o adâncime de 100 metri, o rețea de aducțiune cu o lungime de 3736 metri, o stație de tratare a apei, cu aparatură de dezinfecție UV și o rețea de canalizare, cu o lungime colectoare de 1920 metri. Din păcate, apa furnizată locuitorilor din Amara nu s-a încadrat în para­metrii legali de potabilitate. În ultimii ani mai ales, oamenii au reclamat constant că apa nu poate fi băută. Pe lângă fondurile cheltuite pentru potabilizarea apei, primarul Victor Moraru a mai cheltuit 2,3 milioane de euro pentru construirea unei stații de epurare. Stația a intrat în funcțiune în primăvara anului 2016 și, după cum susținea la momentul respectiv Victor Moraru, investiția avea drept scop «să se îmbunătățească calitatea mediului, în acest fel ridicându-se nivelul de trai al locuitorilor din Amara». În realitate însă, cu acordul instituțiilor abilitate să protejeze mediul, respectiv Direcția Bazinală Buzău-Ialomița, apa epurată a fost deversată timp de mai bine de un an într-o crivaie din apropierea lacului Amara...

Soluția Măiță, via Moraru
Pentru remedierea situației, primarul Ion Măiță a apelat la o soluție controversată. El a inițiat o investiție care a vizat «îmbu­nă­tățirea sistemului de tratare a apei» prin achiziționarea unei instalații de osmoză inversă. Soluția aleasă, susține oficial primarul Ion Măiță, este doar primul pas. «Zilele trecute a fost montată și pusă în funcțiune instalația de osmoză inversă. Prima etapa a acestui proiect a constat în schimbarea în totalitate a mediilor filtrante, curățarea vechilor coloane de apă, activitate ce se va desfășura și în ur­mătoarea perioadă. Momentan, suntem în probe tehnologice și lucrăm la reglarea debitelor pentru a atinge capacitatea maximă dorită. Urmează să demarăm proiectul pentru etapa a doua din acest proces, proiect care constă în achiziționarea stației de dedurizare a apei potabile, stație care va crește semnificativ calitatea apei distribuită către dumneavoastră!». Trei sferturi din fondurile pentru realizarea investiției au fost asigurate de către Consiliul Județean, prin intermediul Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Proiectul a fost depus la sfârșitul anului trecut, iar lu­crările au demarat în vara acestui an. Conform documentației, «instalația de osmoză inversă va reduce parametrii de sodiu, bor, sulfați de mangan și fier din apă, ceea ce va avea un efect benefic asupra sănătății oamenilor și animalelor».

Președintele Moraru girează incompetența la Amara Fost primar al orașului Amara, actual președinte al Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru susține că la momentul când a plecat din instituție, sistemul de apă al orașului era funcțional. El consideră că acest sistem a fost exploatat defectuos în ultimii ani: «La momentul la care am plecat, Amara avea cel mai performant sistem de distribuție a apei. Sursă proprie, de apă, stație de tratare nouă, rețea nouă. (...) Ce se întâmplă în exploatarea acestor instalații ține de modul în care conducerea, primarul dacă vreți, dar mai sigur directorul acelei societăți, se ocupă de menținerea și întreținerea acestor instalații... Dacă nu sunt întreținute, ele ajung să nu mai perfor­meze așa cum prevăd datele tehnice. Așa s-a întâmplat și la Amara! (...) De ce s-a ajuns ca ulterior să se pună soluțiile de tratare cu canciocul și nu cu dozatorul, de ce s-a ajuns ca stațiile să nu fie supravegheate, puțurile să nu fie deznisipate? (...) Nu mai ține de mine! Cert e că la nivelul județului Ialomița apa trebuie tratată prin această procedură a osmozei inverse!». În pofida acestor informații și date alarmante pe care președintele Moraru le-a deținut, el a girat la sfârșitul anului trecut reabilitarea sistemului alocând 300 mii de lei prin intermediul ADI Ialomița pentru o nouă in­vestiție. Explicația președintelui Moraru în acest context e dezarmantă: «Dacă se va ajunge din nou la situația de acum probabil că va răspunde domnul primar și cei care se ocupă! Nu ține de mine să sancționez vreun primar din județ, vreun director... Nu am astfel de atribuții! Nu intră în responsabilitatea Consiliului Județean să aplicăm sancțiuni...».

19 Septembrie 2019, 08:40 (698 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Localnicii din Amara, în pericol din cauza apei de la robinet

Comentariile cititorilor:


Amarean:
(20 Septembrie 2019, 10:32)
Pana sa plece a lăsat puturi colmatate și lua apa din o fântână a fostului CAP sa asigure necesarul comunei ,a lăudat stația de tratare cu osmoza inversa de ziceai ca a descoperit coada de la pruna , acum înțeleg ca nu mai merge și plătim alta noua .A lăsat oameni incompetenți la toate punctele de lucru , rubedenii de care nu te puteai lega ,la fel și în primărie .Da Maita e incompetent care mai mult vorbește decât sa facă dar sa nu îi punem și multele greselI ale lui Moraru în cârcă . Acum vreo sa pozeze în războinicul și salvatorul comunei Amara? Simte cumva ca I se clatină scăunelul ?
vasile:
(20 Septembrie 2019, 08:13)
Adica sa inteleg ca Moraru inteligentul a lasat totul in regula, dar Maita nu a reusit sa tina in friu acest compartiment. Vai nu io fi rusine pai lucrurile sunt asa cum le a lasat, ca avem oameni incompetenti si prosti la serviciul de apa asta este o alta poveste pe care a intretinut o Maita. da dar sa nu il supere pe Moraru si gasca lui