Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Povești edilitare

Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

După ce timp de 8 ani în care a permis firmei Rosal și propriilor subordonați să polueze orașul și ariile protejate din jur, primarul Constantin Sava face primul pas către înființarea unui serviciu de salubritate la nivelul Primăriei. Anunțul a fost făcut în luna iulie 2019, dar abia săptămâna trecută a fost prezentat public un act de constituire al firmei. Prima măsură anunțată de primarul din Urziceni este creșterea tarifului de la 8 la 10 lei. Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de luni bune cu sincope legate de ridicarea gunoiului menajer de pe străzile orașului. La acest moment, serviciul se face săptămânal și există riscul ca deșeurile să nu mai fie preluate de către operatorul Rosal Grup din cauza datoriilor acumulate.

Primarul Sava ascunde gunoiul sub hârtii
Serviciul de salubrizare de la Urziceni a fost preluat de către Rosal Grup în urmă cu 8 ani. Și, până în 2018, în pofida semnalelor privind depozitarea ilegală a deșeurilor în jurul orașului, autoritățile locale și județene nu au reacționat în niciun fel. În anul 2018, după o campanie de presă susținută, Garda de Mediu Ialomița a amendat cu 10000 de lei firma Rosal pentru depozitarea ilegală a deșeurilor menajere pe raza comunei vecine, Manasia. De-atunci și până în prezent această stare de fapt s-a perpetuat, uneori cu concursul angajaților Primăriei Urziceni. În luna iulie 2019, în condițiile în care Rosal Grup a ajuns să colecteze gunoiul de pe teritoriul orașului săptămânal, primarul Constantin Sava a decis să anunțe înființarea unui serviciu de salubrizare propriu. El a declarat în cadrul ședinței Consiliului Local că noul serviciu va permite colectarea integrală a taxei de la populație și va rezolva problema colectării selective a deșeurilor. Săptămâna trecută el a prezentat public, pe pagina de Facebook a instituției, un draft al actului constitutiv al noii societății, însoțit de următorul comentariu. «Vă prezentăm actul constitutiv al societății locale de salubrizare, unde singurul acționar va fi Consiliul Local al munici­piului nostru. Următorul pas este obținerea aprobărilor de Mediu și vom începe lucrul. Totul în contextul incapacității Rosal de a asigura ridicarea deșeurilor menajere!». În context, reamintim că Primăria Urziceni plătește numai pentru măturatul stradal 180000 de lei lunar.

Realitatea este cruntă
Lăudabilă în principiu, inițiativa primarului Constantin Sava se dovedește a fi, în fapt, o nouă brașoavă administrativă, numai bună de servit comunității înaintea alegerilor de anul viitor. Potrivit propriilor sale declarații, la acest moment demersurile de înființare a serviciului sunt într-un stadiu incipient, neexistând nici măcar avizul Autorității Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice (ANRSC). Declarațiile primarului Constantin Sava în acest sens ne scutesc de orice comentarii: «Trebuie să obținem acest aviz... Eu zic că în maximum 30 de zile îl avem! Mă duc peste ei, dorm acolo, și tot îl obțin!». Pentru a avea un termen de comparație, reamintim că înființarea unui serviciu de salubrizare durează, în cea mai feri­cită situație, aproximativ un an, iar în Ialomița operatorii de salubritate care dețin licență de funcționare pot fi numărați pe degetele unei singure mâini. Elucubrațiile edilitare ale primarului Constantin Sava nu se opresc însă aici. El susține că prima măsură după înființarea serviciului de salubrizare va fi să mărească tariful de colectare al deșeurilor de la 8 la 10 lei pentru fiecare locuitor: «Nu concep ca acest serviciu să meargă în pierdere! Toți trebuie să plătim...». La nivelul orașului Urziceni sunt înregistrați, oficial, 14700 de plătitori. Noua societate ar urma să aibă 42 de angajați, iar achiziția utilajelor suplimentare necesare pentru autorizarea activității va fi asigurată de la bugetul local.

19 Septembrie 2019, 10:40 (1040 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Comentariile cititorilor:


Gogu:
(20 Septembrie 2019, 16:04)
Ssea e! Mare consilier psdist vreo 20 de ani si acu mare liberal al pestelui.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(19 Septembrie 2019, 13:01)
Felicitări noului director al serviciului de salubritate Urziceni, Ionel Anca! Hai USL!