Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

30 mii de manuale de clasa a VII-a lipsesc din școlile ialomițene

La o săptămână de la debutul noului an școlar apar și pri­mele probleme. Elevii de clasa a VII-a au intrat în clase fără manuale pe bănci. Si­tuația este generată chiar de Ministerul Educației și Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituții care au amânat pentru a treia oară licitația privind achiziția de manuale școlare pentru clasa a VII-a. În cel mai fericit caz, situația ar putea fi rezolvată abia de luna viitoare au explicat reprezentanții Depozitului de Manuale din Ialomița. În lipsa noilor manuale, profesorii trebuie să predea după cele vechi, care cuprind o altă curiculă față de cea stabilită recent de Ministerul Educației.

Nevoie de manuale Pe lângă varianta tipărită, noile ma­nuale de clasa a VII-a trebuie să aibă și o variantă digitală, astfel încât lecțiile să fie mult mai interactive. Lipsa din școli a acestor manuale a fost generată de Ministerul Educației, împreună cu Centrul Național de Evaluare și Examinare, instituție prin intermediul căreia se organizează, de fapt, licitațiile pentru achiziția de carte școlară. O primă licitație a fost anunțată în martie 2019, apoi a urmat un alt anunț pentru luna iulie 2019... În final, Ministerul Educației, împreună cu Centrul Național de Evaluare și Examinare, au stabilit ca această licitație să se desfășoare pe 22 septembrie 2019. În județul Ialomița sunt așteptate să sosească 30 mii de ma­nuale pentru clasa a VII-a. Repre­zen­tanții Depozitului de Manuale al Inspectoratului Școlar Județean Ialomița au explicat faptul că primele stocuri de cărți școlare ar putea ajunge în clase abia peste o lună: «Vă dați seama că este un proces extrem de complex, mai ales că orice licitație poate fi contestată... Iar în cazul în care va fi contestată, termenul privind transmiterea în teritoriu se va prelungi. Am primit însă asigurări că manu­alele pentru clasa a VII-a vor ajunge în maxim o lună în depozitul nostru, urmând apoi să le distribuim în școli!».

Lecții după cărți vechi Lipsa manualelor din școli creează haos și în cancelarii. Deși profesorii au fost nevoiți să-și adapteze lecțiile potrivit curiculei prevăzută în noile manuale de clasa a VII-a, ei trebuie acum să le predea elevilor după cărțile vechi structurate după o altă curiculă. Apoi, după ce noile ma­nuale vor fi distribuite în școli, dascălii vor fi nevoiți să revină la modul de pre­dare adaptat acestor cărți. «E puțin bulversant pentru noi, însă am învățat să ne adaptăm din mers... Este de datoria noastră ca profesori să-i facem pe elevi să înțeleagă materia fără a simți aceste schimbări! Eu cred că ne vom descurca...» ne-a explicat Daniela Ionescu, profesor într-o școală gimnazială din municipiul Slobozia. Pentru editarea manualelor de clasa a VII-a Ministerul Educației a alocat peste 10 milioane de lei, la nivel național.

20 Septembrie 2019, 11:05 (1253 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Din ciclul:
(20 Septembrie 2019, 15:32)
Psd-ul te vrea prost!..
Liliana:
(20 Septembrie 2019, 14:32)
Nicio grijă! Oricum, se predă după ureche. Cine mai pune mâna pe carte? Nici profesorul, nici elevul!