Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

În sfârșit, doamna Mariana are diplomă!

La sfârșitul săptămânii precedente, Spitalul Județean a împlinit 50 de ani. Momentul a fost marcat printr-o petrecere office la Evergreen, în cadrul căreia directorul acestei instituții, Mariana Iancu, a primit o diplomă de excelență. Altfel spus, în timp ce bolnavii Spitalului se dedulceau la mâncarea de cazan, ca să aibă puteri să coboare până la farmacie să cumpere medicamentele prescrise de medici după internare, doamna manager primea flori de la domnul președinte Moraru în numele tuturor ialomițenilor. Ăia vii, evident, pentru că morții Spitalului nu mai au grija parangheliilor pu­blice festiviste. Și am fi trecut totul cu vederea, că viața e făcută și din minciuni. Numai că ne sâcâie o întrebare. De acord, doamna manager este noul geniu al administrației medicale din Ialomița. Devotată, competentă, cinstită până la Dumnezeu și o palmă mai sus... Dar în cei 50 de ani care au trecut de la înființarea Spitalului vor mai fi fost și alți manageri... Nu la fel de competenți, evident! Dar suficient de buni ca să aducă Spitalul până în punctul de unde l-a salvat SuperMariana. Ei, bine, ei unde sunt? Doamna Mariana? Domnule Președinte? Întrebăm și noi pentru un prieten că altfel știm că nu sunteți niște oportuniști lipsiți de coloană vertebrală care primesc laude nemeritate și sunt gata să calce pe cadavrele bolnavilor pentru a încasa lunar salarii de 20000 de lei...

20 Septembrie 2019, 17:10 (2788 vizualizări - 26 comentarii)

Citiți și:
Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat
Investigații medicale «prin corespondență» la Spitalul Slobozia
Un nou conflict de muncă la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Președintele Victor Moraru «presează» medicii pentru a o accepta pe Mariana Iancu
Spitalul Județean Slobozia mimează eficiența managerială

Comentariile cititorilor:


maria:
(8 Octombrie 2019, 11:00)
am auzit de la altii despre petrecerea ce a avut loc cu ocazia sarbatoririi spitalului dar unde au fost cei care au muncit zeci de ani si au contribuit la prosperitateaq lui? Probabil managerul nu se scolise sau se ocupa fara succes de strangerea gunoaielor.
bolnav:
(27 Septembrie 2019, 12:09)
Ce mare realizare a facut managera gunoiera? Atata timp cat pe acolo pe unde a trecut, nu a respectat pe nimeni dintre colegi, angajati si la spital face la fel, in mod sigur nu respecta nici bolnavii! Nu-i pasa ca de exemplu la oncologie senilul ala, singurul doctor, tine bolnavii de cancer la usa, de dimineata pana dupa amiaza tarziu. Asta este manager, ii pasa de pacientii care stau cate 6 ore in picioare bolnavi fiind? Este la indemana ei sa-i ceara nebunului de doctor sa rezolve intai problemele bolnavilor care acum asteapta in picioare 5, 6 ore ca sa ia o reteta pentru medicamente si abia apoi sa mearga la vizita la bolnavii internati in spital, care cum-necum stau intr-un pat si pe care poate sa-i consulte mereu, el sau asistentele. Cum sa pui oameni bolnavi sa astepte in picioare ore in sir ca vitele? Aceeasi situatie si la centrul pentru persoanele cu handicap - institutii finantate si mult laudate de consiliul judetean. Cei din conducerea acestor institutii nu sunt oameni, doar niste animale politice increzute, fara pic de suflet; nu mai intrati in biserica sa va faceti poze cu popii, fariseilor.
Cetatean:
(26 Septembrie 2019, 11:12)
Ar trebui inventat un medicament contra spagii si cadrele medicale din Ialomita sa-l cumpere!
Indiferent de ce salariu ati avea, voi tot stati cu mana intinsa si nu refuzati nimic, iar omul da pentru ca stie ca altfel nu va faceti meseria asa cum trebuie si el sufera.
In general, in acest spital sunt angajati oameni lipsiti de etica, neprofesionisti, avari si fara empatie fata de pacienti, care vin la servici  ca la nunta, femeile machiate, coafate si cu unghii lungi, cu gandul la cat ciubuc o sa le iasa, sa munceasca cat mai putin si in gratiile cui o sa mai intre.
Si pacientii sufera, platesc medicamente, aduc mancare de acasa..etc
Clasament:
(25 Septembrie 2019, 09:33)
Pe o lista publicata de "hot.news" cu 120 de spitale din tara unde se cere cea mai multa spaga, spitalul din Slobozia figureaza pe locul 51..
Pacient:
(24 Septembrie 2019, 23:56)
Atâta timp cat nu ați reușit să eliminați șpaga din spital, nu ați realizat nimic, d-na Manager!
Se ia în continuare și se cere șpagă cu mare nesimțire din partea cadrelor medicale, care se bucura de oamenii suferinzi.
Gica:
(22 Septembrie 2019, 22:57)
Mai candidează la primaria Perieti dna Mariana Iancu? Întreabă o vecina de a mea
PSD ist:
(22 Septembrie 2019, 12:37)
Aveti mare dreptate. Dar .uite.sunt oameni care i lauda.o lauda. Dle sunt orbi. Nu vad in profunzime realitățile care ne doboară. Ptr.mine nu mai contează că am o varsta .Dar ce se intampla e grozăvie. Niciodată tara asta.orasul asta nu a avut in frunte asa ceva. Ăștia s mai rai.mai pe4versi decât primii comuniști . Aia aveau un ideal.sa zicem. Dar ăștia de acu.sunt îndraciti.au vandut tara si poporul. De oras ce sa mai zicem...e brambureala si e bine ca vin proiecte ca sa mâncăm bine....Sogur ca indivizii astia nu au respect ptt.oamenii instruiti.vezi directoarea care se comporta ca sefa de ferma zootehnica. Fara bun simt fata de medici si alte cadre medicale. Si iata sunt persoane care i lauda. Ptiu drace...tineti o tot asa ca de votat doar in vise. Eu unul in nico un caz.feai sunt in PSD de mult timp. Rămân dar nu pot vota prostii si banditi.
Urare suedeza, tov victor!:
(22 Septembrie 2019, 11:31)
Directorul care conjunctural este la conducere cand o cladire implineste juma de secol,cu ce a contribuit?Era mai ieftina o placheta montata cladirii si toti spitalizatii trebuiau sa primeasca intreaga zi mese conform standardului 2019.Avem borduri si statui ce au trecut de cei 40 ani.Ce facem victor-presedinte?Le facem tortulete,diplome si ne umplem timpul cu seebarile scandurilor,betoanelor sau chiar a gunoiului abandonat? Podul pietonal spre Bora,doua cai ferate din"sabot" sau cantonul din Garii Noi - toate au istorie si peste 50 ani.Puneti de-o serbare?Tampita rasa omeneasca ne-a dat partidul!(In fosta IACMI este o catelusa care isi duce veacul acolo de 30 ani si a fatat peste 600 de pui.Gasim o diploma si-un bugetel de catel??)
PSD ist:
(22 Septembrie 2019, 09:01)
Domn Vali treaba cu mintea...E relativă si la dta. Tot opinie e si asta.tovarase de tip stalinist.sau îmbuibat ca neocomunist. Asta traim.e vremea lor a hoților si chiar a proștilor. Condusi de agramati in frunte cu premiera. Circuri. Oamenii au cam inceput sa vada...
Ion:
(21 Septembrie 2019, 23:38)
inca mai ia individa aia 200 milioane pe luna salariu?
Vali:
(21 Septembrie 2019, 23:37)
Psd ist dacă ai lasă aici o adresa ți-aș arata cât de nebun și idiot sunt. Dar în spatele calculatorului toți sunt viteji. Este dreptul fiecăruia sa ne spunem părerea, probabil ca ești vreun frustrat care arunci cu rahat în tot ce este în jurul tău, îți doresc sanatate ca minte nu ai deloc.
ion:
(21 Septembrie 2019, 23:36)
50 de ani de masacre la abatorul slobozia. 
Lasciate ogni speranza, o voi che entrate
Bac de 10:
(21 Septembrie 2019, 15:43)
@bacalauret. Mediile de 10 la bac din Ialomița au costat bani căcălău la meditații! Cui să dea diploma mai întâi: părinților care au plătit, profesorilor meditatori, profesorilor de la clasă că înlesnesnesc meditațiile prin incompetenta lor, elevului meditat sau sistemului de cct.????! Chiar și-așa!
TRISOR:
(21 Septembrie 2019, 15:05)
Ce aveti cu gusturile lui Moraru la femei .
Zaharia:
(21 Septembrie 2019, 13:34)
Este geamanamena menajerei de la Urziceni, alt geniu al medicinei. Si amândouă sunt verisoare bune cu Dancila