Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești

Toaletele renovate la Școala Gimnazială Mărculești au fost inaugurate cu mult fast de către primarul localității, împreună cu președintele Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru. Investiția a costat 200 mii de lei, cea mai mare parte a fondurilor fiind alocată din bugetul administrației județene. În cinstea noilor grupuri sanitare de la școală, în curtea Primăriei Mărculești a fost organizată o masă festivă...

Mândri de toaleta școlii Noile grupuri sani­tare ale Școlii Gimna­ziale Mărculești, 10 la număr, au fost realizate în urma unui proiect pe care administrația lo­cală l-a depus la Asociația de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. După mai multe luni în care proiectul a fost analizat, acesta a fost considerat eligibil pentru finanțare. Astfel, Primăria Mărculești a reușit să beneficieze de 200 mii de lei pentru a realiza la școala din localitate un grup sanitar. Obiectivul a fost finalizat la o săptămână după începerea noului an școlar și inaugurat vineri, 13 septembrie 2019. Momentul recepției toaletei a fost fastuos, fiind realizat în prezența oficialilor județului. Prezent la inaugurarea toaletelor a fost Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. Însoțit de primarul Sorin Romeo Ciriblan, acesta a inspectat grupurile sanitare, apoi a organizat o conferință de presă în care a vorbit despre importanța proiectului demarat de autoritățile locale din Mărculești. «Mă bucur că suntem astăzi aici și că autoritățile locale au înțeles că prioritatea trebuie să fie școala și asigurarea unor condiții pentru elevi și cadrele didactice. Prin acest proiect, Consiliul Județean Ialomița își arată sprijinul pentru toate administrațiile locale care înțeleg ideea dezvoltării!» a precizat Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița. În cadrul aceluiași eveniment, Sorin Romeo Ciriblan, primarul din Mărculești, a declarat: «Suntem mândri de această investiție. Este o mare realizare pentru unitatea de învățământ. Ne bucurăm că am reușit să ducem proiectul la bun sfârșit...». Inaugurarea toaletelor s-a încheiat cu o masă festivă, organizată în curtea Primăriei Mărculești, unde au fost serviți tradiționalii mititei, stropiți cu bere.

Nevoile unei școli
Școala Gimnazială din Mărculești este una dintre unitățile de învățământ cu cel mai mic număr de elevi din județul Ialomița, iar pentru ca instituția să nu se desființeze reprezentanții autorităților au luat decizia de a forma aici clase de învățământ simultan. Dincolo de toalete, nevoile școlii sunt mai mari și au fost expuse public în cadrul dezbaterilor publice, purtate după inaugurarea grupului sanitar. «Am dori și noi calculatoare noi, pentru că cele pe care le avem sunt din 2004... De asemenea, ne dorim și alte materiale didactice!» a explicat Cristian Stănculescu, directorul unității de învățământ.

20 Septembrie 2019, 08:10 (1869 vizualizări - 9 comentarii)

Comentariile cititorilor:


pesedrac:
(2 Octombrie 2019, 12:13)
2 mld lei vechi bani piblici, dati de primar pesede unei firme patronata de un pesedist karatist. Se vorbeste prin targ ca brusli asta a castigat multe lucrari de reparatii pe la scolile din comunele cu primari pesedisti. Curat murdar! Costuri umflate ca sa iasa comisionul, parandaratul si sponsorizarea pentru partid. Doar vin alegerile si trebuiesc facute de pe acum stocuri de zahar, faina, ulei si juma` de milion de cap de vita furajata / pentru cumpararea voturilor asistatilor social. Ati inteles de ce costa asa de mult? Sper sa inteleaga cat mai multi!
Comuna Traian:
(28 Septembrie 2019, 10:31)
Directorul scolii este ruda cu moralu ! Si a facut o cacastoare , ca analfabetii nu fac biblioteci fac ce se pricep !
hotul:
(26 Septembrie 2019, 09:52)
2 miliarde vechi?? Cat sa furi ca sa evaluezi 4 pereti, un acoperis, 10 scaune cu bazine wc si cativa metri partati de gresie si faianta la uriasa suma de 2 miliarde? Adica vreo 50 mii euro, costul unui apartament sau a unei case intregi plus teren! Doamne, prosti mai suntem ca-i lasam sa ne fure banii in halul asta si prin orice mijloace!
#pasajladrajna:
(21 Septembrie 2019, 16:23)
Presidente, lasa draq budele (am ajuns rau de tot daca ajungem sa inaugurăm astfel de lucruri) si mai zi-ne ceva despre pasaj. Ca da că...rea peste noi asteptand la bariera si nu mai apucam sa ajungem la budele de pe autostrada...
Alegator:
(21 Septembrie 2019, 12:49)
Dar ar diareea n ei
rahat cu apa rece:
(21 Septembrie 2019, 10:01)
AU  VENIT CA MUSTELE LA RAHAT BRAVO LOR 
Paula:
(20 Septembrie 2019, 23:14)
In jur de 4200 €uro/ gaura de closet ? 10 bucati = 200 000 lei . Un lucru bun, dar cap scump sa te c..a..c..i in 4200 euro sa si dai de veste ostenilor. Bravo Moraru, ai baut sampanie inauntru lor dupa ce ai facut inuguratea . Realizare mare dle, Moraru ai reusit, bravo te aplaudam si îl mai aplaudam pe dl primarul din Marculesti. Dar cu ce altceva te mai poti mandri dle, Moraru, ca in judet este instaurat haosul general in toate birourile cevapartin statului. Daca eram primar scoteam in fiecare sambata cetatenii la munca voluntara in folosul copiilor, Ceream sponsorizari firmelor din comuna si facam 20 wcuri. Cat a costat normal un wc ? cat adevar si cata minciuna si cat sa furat ? Domnilor si doamnelor ziarist cu de n
Sile:
(20 Septembrie 2019, 21:50)
Au costat 1 miliard. Restul la buzunar.sau împărțit.tre să-și mai cumpere si ei o mașina o casă.asa merge treaba în românia.jumate jumate cu firma care execută. Ne mai miram cum primarii au bani de nau ce face cu ei...credeți că moraru a venit d3geaba sa inaugureze o budă?stati linistiniti ca a venit pe 300 400mil.daca nu si mai bine.
Rahat administrativ:
(20 Septembrie 2019, 12:27)
Cum drq sa inaugurezi rahatul?...si sa mai faci si cinste....WC de 2 miliarde si calculatoare dupa vremea lui IliescuPresedinte....La sant. Radio sant.