Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Răbdarea e numele meu!»

Bilanț de mandat

«Răbdarea e numele meu!»

Alegerile locale bat la ușă, iar rubrica noastră devine pe zi ce trece tot mai interesantă. Încercăm să aducem în fața dumneavoastră, în următoarele 6 luni, toți primarii ialomițeni pentru a răspunde la întrebarea: «De ce credeți că meritați încă un mandat?». Azi, primarul comunei Mihail Kogălniceanu, Alexandru Dinu.

Un matematician convertit la administrație Alexandru Dinu este matematician de formație. Și primar la al patrulea mandat! Se bucură sincer că alegătorii nu l-au scos la pensie, când a împlinit anii pentru ea. «N-am avut concediu niciodată... Fug un week-end la copii, merg la pescuit, mai ies câte o zi din comună... Dar nu aș ști ce să fac cu un concediu întreg. M-aș plicitisi, probabil...». În comună însă, Alexandru Dinu nu se plictisește, face ce trebuie să facă un primar. Trotuare, iluminat public, curățenie la cimitir... Iar când îi rămâne timp, visează să aducă canalizarea și în jumătatea de sat care nu o are. «De un an tot scot la licitație proiectul ăsta. Dar, dacă nu vine nimeni, eu ce să fac?!». Printre picături, ne mărturișește, Alexandru Dinu rezolvă probleme de Matema­tică împreună cu elevii din școală. Mai mult singur de la o vreme, căci elevii au alte griji. A fost profesor acolo și susține că cele mai frumoase metafore pe care le-a citit sunt... problemele de Matematică!

Primarul trebuie să aibă răbdare La întrebarea noastră, primarul Alexandru Dinu nu se sfiește să răspundă. «Eu știu să răspund în dreptul meu... Dacă sănătatea îmi permite, voi mai candida un mandat! Și cred că experiența, faptul că pot, știu și vreau sunt argumente bune. La vârsta mea, nu mai pot fi bănuit de interese... Copiii sunt mari, la casele lor, sunt independenți financiar... Nu am niciun alt interes decât comuna asta. Poate e și un orgoliu, moștenit din familie: să nu fiu călcat în picioare și dat la o parte atâta timp cât îmi fac treaba. Recunosc și asta, e adevărat! Dar principala mea calitate acum, în amurgul vieții, e răbdarea. Am răbdare să lupt pentru a aduce gaze în comună, pentru un bazin de înot pe care nimeni nu mă ajută să îl fac, pentru un parc frumos aici, la noi în comună. Răbdarea e acum numele meu. Și cu răbdare sper să le fac pe toate, dacă va mai fi timp!». Timp e destul, ne dăm noi cu părerea. Doar că alegerile din 2020 nu țin cont de el, ci de rezultate...

21 Septembrie 2019, 14:55 (1174 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
6 proiecte, un singur om

Comentariile cititorilor:


Lino:
(21 Septembrie 2019, 21:34)
Inchipuiți-vă: DINU ministrul educației. Cât de multe s-ar fi așezat.
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(21 Septembrie 2019, 17:08)
Păcat. Domnul profesor s-a îngropat în comună. Avea anvergura unui politician de top. Totuși, respect!