Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

fonduri europene

Slobozia, Ialomița, România se îngroapă în hârtiile proiectelor megalomanice născute din ideile mai mult sau mai puțin crețe ale gândirii aleșilor locali. Pe lângă normalele construcții/reparații de clădiri/drumuri sau alimentări cu apă/gaze, apar din neantul puțului gândirii administrative construcții și dotări ale acestora cu costuri exorbitante. În timp ce, spre exemplu, un spital privat de peste 10000 mp se ridică cu puțin peste 15 milioane de euro, ceva anexe și alte utilări costă în sistemul public dublu și, uneori, chiar triplu! Avem experiența proiectelor ratate, gen campu­suri școlare, parcări subterane sau parcuri industriale, și, cu toate acestea, ne îngropăm în alte și alte proiecte care, cu siguranță, vor asigura aceleași insuccese. Cu mirajul fondurilor europene la vedere, trâmbițate deșănțat pe pagini de socia­lizare, autoritățile locale se aruncă orbește în cheltuieli excesive. De dragul atragerii de fonduri, aleșii se încu­metă la proiecte foarte greu reali­zabile ce vor greva bugetele locale pe zeci de ani și care, firesc, vor înrobi generațiile viitoare. Se apropie un nou an electoral, deosebit de important, cu alegeri locale și parlamentare, și proiectele din hârtiile autori­tăților publice care își doresc noi mandate se în­mulțesc. Nu au relevanță costurile, utilitatea acestor proiecte sau justificarea econo­mică. Importantă este doar obținerea de noi mandate în fruntea unor comunități și așa sărăcite de problemele proiectelor anterioare. Proiectele rea­lizate cu fonduri europene sunt pentru binele co­munităților, cu condiția realizării acestora și înde­plinirea unor obiective prestabilite. În momentul ne­îndeplinirii sau a realizării defectuoase, proiec­tele cu fonduri europene devin doar praf în ochii unor alegători amăgiți de ceea ce acestea pot reprezenta.

21 Septembrie 2019, 09:40 (1262 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
anomalii politice
candidaturi de sacrificiu
ipocrizie pură

Comentariile cititorilor:


statu paralel:
(26 Septembrie 2019, 08:46)
Usor evaziv articolul, iar comentariile denota faptul ca nu se intelege mare lucru din ceea ce fac astia cu noi. Nu vrem sa spunem lucrurilor pe nume din care motiv? Fondurile europene nu sunt "praf in ochi", dovada vie - primarii independenti care au transformat in bine cateva comune din Romania. Au inteles ca doar daca nu fura, sunt corecti si urmeaza toti pasii "ca la carte" pot folosi util aceste fonduri europene.La polul opus, primarii inregimentati politic, sunt tributari partidului care i-a "bagat in fata" sau la inaintare, cum se spune. Schema e urmatoarea: Propui un proiect megalomanic (costisitor), eventual la pachet doua proiecte, cum au fost parcul industrial plus parcarea subterana ca sa fie riscul de a nu primi banii cat mai mare, castigi alegerile cu astfel de pacaleli, dupa care faci tot posibilul sa nu te incadrezi in termene si conditii si apoi pierzi fondurile si te duci repede la banca si contractezi un imprumut mult mai mare, ca oricum nu te verifica nimeni pe ce arunci banii! Acum incepe distractia: bani cu nemiluita catre firmele alese pe spranceana, comision pentru primari si partidul care i-a scos la mezat. Deja primarul isi face publicitate in media cu noul proiect : SALA POLIVALENTA! Un proiect inutil, apa e o prioritate. Sa fie naiv? Nu! Stie cum se fac banii in politica cu pretul saracirii prostimii. 
Rude si amante:
(21 Septembrie 2019, 17:02)
Datoria Romaniei este istorica.Pacaleala cu distrugeți voi economia(1990-1995)si apoi va imprumutam ori veti"accesa"fonduri europene(2000...prezent)a tinut.Romania nu a fost saraca,nu va fi saraca.Doar prostimea sufera si e saracita,clasa politica prospera,urmand linia corupției si a filiatiei.Rude angajate la stat,angrenate,in proiecte europene,rasplatiti ca directori de proiect.Nu rau pentru ei.Sper sa ii taxam la alegeri.Trebuie.
CETATEAN:
(21 Septembrie 2019, 15:02)
Doi ani cit a fost T. directori la directia fonduri europene  nu a realizat si  nu a inaintat nici un proiect acum de cind e sefa de serviciu A.   deasemenea nu s-a paprobat nici un proiect  .Cu asemenea sefi incompetenti Primaria Slobozia  nu a obtinot  nici un proiect .Afara cu ei Mocioniule