Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

În Ialomița

Elevii au primit «Corn și Lapte» din prima zi de școală

Obișnuți să consume «Corn și lapte» abia din semestrul al II-lea al anului școlar, elevii din Ialomița au avut parte de o surpriză anul acesta. Produsele alimentare, distribuite de Guvernul României prin tradiționalul Program, au ajuns în clase o dată cu elevii. Buna desfășurare a acestui Program i-a uimit chiar și pe reprezentanții Consiliului Județean Ialomița, considerând-o o realizare administrativă. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva!» a declarat public Victor Moraru, șeful instituției.

Succes realizat după 17 ani
«Cornul și Laptele» este unul dintre cele mai longevive proiecte inițiate de Guvernul României. El a fost creat în anul 2002, cu scopul de a le oferi preșcolarilor și elevilor din clasele primare și gimnaziale o gustare în timp ce aceștia se află la cursuri. Inițial, Progra­mul a avut ca scop încurajarea consumului de lactate în rândul elevilor însă, în timp, s-a transformat într-un program social. Pentru mulți dintre copiii din medii defavorizate, «Cornul și Laptele» pri­mite la școală au reprezentat singura masă. Modul în care s-a realizat distribuiția produselor a iscat numeroase controverse în spațiul public. În Ialomița, de exemplu, administrația județeană a fost acuzată, ani la rând, de faptul că a favorizat anumite firme producătoare de astfel de produse la licitațiile organizate. Toate aceste controverse au făcut ca Programul să se deruleze cu întârziere, iar «Cornul și Laptele» să ajungă în clase la o distanță de câteva luni de la debutul anului școlar. În Ialomița, anul acesta, «Cornul și Laptele» au ajuns pe băncile elevilor încă din prima zi de școală. La 17 ani distanță de la debutul Programului, oficialii Consiliului Județean Ialomița au reușit să-și facă temele corespunzător și să le ofere elevilor produsele alimentare. Aceștia au creat un contract-cadru valabil 4 ani, în care firmele au voie să liciteze doar în ceea ce privește prețul, fiind agreate societățile care practică cele mai mici prețuri. Buna desfășurare a Progra­mului a fost însă transformată într-o performanță administrativă de către oficialii Consiliului Județean Ialomița. «Este prima dată în istoria Consiliului Județean Ialomița când se întâmplă așa ceva! Este o performanță ca, începând din prima zi a anului școlar, elevii să primească „lapte și corn“... Ușor-ușor am convingerea că vom elimina toate problemele pe care le-am găsit când am venit în 2016 și vom reuși să eliminăm blocajul acestei administrații...» a declarat public Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița.

Produse aduse din alte județe
Potrivit procedurilor de derulare a Programului «Cornul și Laptele» sunt asigurate de Consiliul Județean Ialomița, dar decontate de Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură din bugetul Uniunii Europene. Estimativ, anul acesta achiziția de produse alimentare costă peste 1 milion de lei. Niciuna dintre firmele producătoare nu este însă din județul Ialomița. Licitația pentru distribuția lactatelor a fost câștigată de asocierea dintre Delta Lact Tulcea și Meridian, din județul Buzău. Cornurile sunt produse în Prahova de către Agrosemcu, iar merele (n.red.: încă de anul trecut Guvernul României a dispus ca în școli să fie încurajat și consumul de fructe prin distribuția de mere) provin tocmai din județul Suceava, fiind oferite de II Amariei.

22 Septembrie 2019, 14:10 (1618 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Guvernul României lasă elevii din Ialomița fără «Corn și Lapte»
Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!
Început de an școlar fără «Cornul și Laptele»

Comentariile cititorilor:


nu pot sa tac:
(23 Septembrie 2019, 12:49)
pentru o calitate net superioara a acestor produse, cand preconizati o victorie? peste alti 17 ani ?
v-au murit laudatorii? cum de a scapat asa o performanta ?
Urare suedeza, tov victor!:
(23 Septembrie 2019, 07:02)
Ai spus o victore,de parca la sefia CJ s au aflat liberalii sau taranistii de 30 de ani.Grija fata de puscariasi este mai mare vs copii si tineri.De 30 ani scoala romaneasca da un procent imens de "jmekeri", coate goale si analfabeti.De la europenii carora le ati vandut gazele,energia electrica si pamanturile trebuia sa primim bani pentru copiii, tinerii si varstnicii tarii.Ati luat voi spagi si apoi... Potopul!