Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Fetești: Alocare bugetară de 500 mii de lei pentru reabilitarea pieței anchetată de DNA

Piața Agroalimentară din Fetești a intrat oficial în reabi­litare. Lucrările sunt finanțate de Consiliul Județean Ialomița, în baza unui proiect depus de municipalitate la Agenția de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița. Valoarea investiției se ridică la 500 mii de lei, fondurile fiind necesare pentru reparația acoperișului. O serie de lucrări similare executate la același obiectiv au atras, în trecut, atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție.

Acoperiș de 500 mii de lei
În urma unei conferințe de presă organizată cu scopul de a mediatiza proiectele derulate prin intermediul Agenției de Dezvoltare Intercomunitară-Ialomița, oficialii Consiliului Județean Ialomița au amintit și despre proiectul de reabilitare a Pieței Agroalimentare din Fetești. Conform documentelor depuse de administrația locală a orașului, obiectivul are nevoie de fonduri pentru reabilitarea acoperișului. Astfel, lucrările vor fi finanțate cu 500 mii de lei, cea mai mare parte din sumă provenind din fondurile admi­nistrației județene. «Aceste proiecte sunt foarte importante pentru noi, întrucât ne ajută să ne dezvoltăm! Municipalitatea din Fetești mai are în lucru și alte astfel de inițiative și ne bucurăm de faptul că suntem sprijiniți...» a declarat Laurențiu Șonchereche, viceprimarul municipiului Fetești.

Anchetă DNA la piață
Proiectul de reabilitare a Pieței Agroalimentare din Fetești a fost inițiat în timpul mandatului fostului edil Radu Văcăruș și început în 2009, când la conducerea Primăriei Fetești s-a aflat Gheorghe Catrinoiu. Modul în care s-au realizat lucrările în timpul mandatului lui Catrinoiu a atras atenția procurorilor Direcției Naționale Anticorupție. Problemele au fost generate de o serie de inadvertențe referitoare la proiectul tehnic. Mai mult, au existat suspiciuni privind frauda cu fonduri publice a uneia dintre firmele care au câștigat la vremea respectivă licitațiile organizate pentru modernizarea Pieței Agroalimentare. Surse judiciare au scos în evidență faptul că, deși a trecut timp îndelungat de la demararea verificărilor, ancheta procurorilor DNA este încă în lucru.

«Big Brother» pe străzile din Fetești Municipalitatea din Fetești dorește să crească gradul de siguranță pe străzi. Astfel, edilii orașului au realizat un proiect referitor la dotarea cu echipamente video de protecție. Proiectul a fost scos la licitație, valoarea estimată fiind de 70 mii de lei. Camerele video vor fi montate pe cele mai circulate străzi ale municipiului Fetești, dar și pe străzile din cartierele mărginașe precum Coloniști, Vlașca sau Buliga.

23 Septembrie 2019, 12:40 (689 vizualizări - 2 comentarii)

Comentariile cititorilor:


miliardar:
(27 Septembrie 2019, 11:44)
5 miliarde lei vechi un acoperis? este din aur de 24 k? adica niste panouri din alea tip sandwich, cateva profile de sustinere si 10 dorei care sa le monteze? Acoperiti un stadion intreg? Ori suntem foarte bogati si aruncam cu banul "fara numar" ori suntem foarte saraci cu duhul si ii lasam sa fure, tot fara numar! Mai are loc teancul ala de dosare nesolutionate in sertarul cu nup-uri?
CETACEAN:
(23 Septembrie 2019, 13:02)
Sa vina DNU-ul si la Primaria Slobozia