Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Educație de calitate pe banii părinților

Educație de calitate pe banii părinților

Învățământul românesc este gratuit doar pe hârtie. În realitate, părinții sunt nevoiți să scoată bani din buzunar pentru ca elevii să învețe în condiții decente. O astfel de situație a fost reclamată pe rețelele de socializare de tatăl unor elevi din Urziceni. Bărbatul a prezentat pe internet o adresă oficială prin care cere unității de învățământ detalii cu privire la necesitatea instalării unui aer condiționat în clasă sau a achiziției de coli pentru imprimantă, cerneală, pixuri sau a altor consumabile. Și la Slobozia părinții recunosc faptul că le sunt cerute fonduri sub pretextul ca elevilor să li se asi­gure un act educativ de calitate. Oficialii instituțiilor de învățământ susțin însă că această practică este ilegală.

Școală somată de părinți La câteva zile de la înce­pe­rea noului an școlar, Școala Gimnazială «Alexandru Odobescu» din Urziceni a fost somată de către Florian Pompieru, printr-o adresă oficială. Tată a unor elevi care studiază în cadrul unității de în­vățământ, acesta a solicitat școlii un punct de vedere cu privire necesitatea instalării în clasă a unui echipament de cli­matizare și achiziția de materiale consumabile: «S-a observat de către părinți că temperatura în interiorul clasei este de nesuportat, impunându-se conform acestora instalarea unor sisteme de climatizare pentru efectuarea în bune condiții a actului educa­țional. (...) Vă rog să-mi comunicați poziția oficială a școlii în ceea ce privește dotarea cu sisteme de climatizare a claselor și dacă bugetul școlii prevede sau nu achiziția acestora. (...) La ambele clase ale copiilor mei s-a solicitat în repetate rânduri achiziționarea consumabilelor elementare actului educațional. Vă rog să-mi specificați dacă școala este sau nu capabilă financiar să asigure aceste elemente!». Deși a trecut aproape o săptămână de la momentul în care petiția a fost adresată unității de învățământ, bărbatul a explicat faptul că până acum nu a primit răspuns din partea Școlii Gimnaziale «Alexandru Odobescu» din Urziceni.

«Am zis că-mi însor copilul!» Solicitarea fondurilor de către reprezentanții școlilor și grădinițelor este o practică veche în cadrul unităților de învă­țământ. Fie că este vorba despre materiale didactice auxi­liare, fie că este vorba despre cursuri suplimentare sau consumabile, la fiecare început de an școlar părinții scot din buzunar bani grei pentru a-și trimite copiii la școală. Încă din prima zi de școală, în special pentru copiii de grădiniță și cei din clasele primare, educatoarele și învățătoarele le oferă părinților o listă lungă cu bunuri pe care aceștia trebuie să le cumpere pentru ca elevii și preșcolarii să le folosească în timpul orelor. Toate aceste bunuri ar trebui însă asigurate de instituțiile de învățământ, pentru că în România Educația este gratuită. «Am cumpărat acuarele, lipici, carioci, planșe, săpun, hârtie igienică și câte și mai câte... În total am cheltuit aproximaiv 1000 de lei pentru a-mi da copilul la școală!» susține Florina, mama unui băiețel care toamna aceasta a intrat în clasa I la o școală din Slobozia. «Nici n-am apucat să intrăm bine în clasă că solicitările nu se mai opreau. Am făcut atâtea cumpă­rături încât am zis că-mi însor copilul... Se cere prea mult, iar școala oferă prea puțin!» susține Cristina, mama lui Alexandru, un băiat care învață în clasa a IV-a, tot la Slobozia. În replică la toate aceste situații, oficialii unităților de învățământ susțin că dascălii care le cer părinților sume de bani încalcă legea. «Nu este legal acest aspect și nu-l încurajăm sub nicio formă! Dorim ca părinții să ia legătura cu noi atunci când se confruntă cu astfel de situații...» susține George Petre, directorul Liceului de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia. Singurul mod prin care părinții pot oferi sume de bani școlii este reprezentat de cotizația către Asociația Profesorilor, entitate creată de instituția de învățământ pentru a susține activitățile extracuriculare care se desfășoară la Liceul de Arte «Ionel Perlea» din Slobozia.

24 Septembrie 2019, 11:20 (1644 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase
Profesorii din Ialomița cresc «hoțește» rezultatele la Evaluarea Națională și Bacalaureat
În Ialomița, procentul de promovare este de 63,17%

Comentariile cititorilor:


Nicolae:
(27 Septembrie 2019, 10:34)
@unde s construct....I-a luat Cilibili! După el, potopul! La părinți ați apelat? Ei fac totul la Sc 3, inclusiv temele copiilor care nu se pot medita la învățătoarea de la clasă ( sau profesorul, după caz...).
Unde-s constructorii...:
(27 Septembrie 2019, 06:59)
Guritele rujate ale ScN3 deja vorbesc maruntel ca de fapt scoala are bani alocati de primaria lui M dar nu se gasesc constructori.Au plecat bietii oameni din tara de bucurie si trai bun psdistilor!Nu se mai baga firma lui"brusli"?Sau "Dieme"? Dă ce? Ca nu"e de mâncat si se iese cam tandi/mandi? "Pana la mare" revolutie"se conatruia cu voluntari,cu donatii...De cand cu democratia, FDSN sau PSDul nu a construit fara"marea ciordeala"!Sa scriem clar ca si Băse si ai lui au fost nervosi pentru a-si scoate bani de-un spritz,o vila si-o masina.
Dar temele scolare ???:
(25 Septembrie 2019, 07:02)
Bugetele sunt directionate elegant spre proiecte din care sa se poata sterpeli niste banuti.Gen parcare subterana,asfaltare bianuala,inlocuire borduri...De ce sa avem bani la educatie si sanatate?Partidul de guvernamant are nevoie de prosti,bolnavi si bani de ciordit.Vor striga toti invatatorii,educatorii ca nu e adevarat,ei nu cer,parintii dau bani.Serios?Sistemul e bolnav pentru ca se permite-"lasa ma,cs merge si asa"!Scoala nr 3 Slobozia nu are sala sport renovata pentru complicitatea directoarei si a profesorilor cu psdul.Ce cauta"oficialitatile"la deschiderea anului scolar fara a le fi inmanate sau strigate probleme scolii respective.Aia nu e complicitate?Da,stricam atmosfera unul sau doi ani dar nu mai toleram porcaria asta,prefacatoria.De asemenea si parintii sunt vinovati si implicati la fel de mult.Ei nu au voci?
Nepot:
(25 Septembrie 2019, 06:24)
Scoala 1 urziceni cu director raspopit si nevasta penala are si multe alte hibe ! Profesori care vor sa dea meditatii cu proprii elevi, in familie chiar, duamne invatatoare care asteapta cadouri, si fitele de la step ! La step duamnele servesc masa gratis !
@adina:
(24 Septembrie 2019, 13:43)
Trebuie sa intelegi ca doar cei complexati se simt umiliti, un om constient de valoarea sa nu va reactiona decat ironic la ifosele vreunei cucoane"motate"..
adina:
(24 Septembrie 2019, 11:51)
Minciuni.Nu au cunostinta OFICIALII institutiilor de invatamant ! Nu intereseaza pe nimeni cum se descurca unii parinti care au doi , trei copii la gradinita sau scoala si au si niste salarii de mizerie.Colac peste pupaza se mai gaseste cate-o motata de mamica care mai scorneste cate ceva numai sa iasa in evidenta si pe noi sa ne umileasca.