Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Concurs cu scandal la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Examenul organizat pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost suspendat printr-o decizie executorie a Tribunalului Ialomița. Hotărârea instanței a dovedit faptul că reprezentanții Consiliului de Admi­nistrație al entității sanitare au încălcat procedura privind organizarea testării. Surse medicale susțin faptul că cei cinci membri ai Consiliului de Administrație ar fi omis să respecte prevederile legii în încercarea de a-l susține în această funcție pe Liviu Patrichi, membru al PSD Ialomița. Cunoscut al mediului de afaceri ialomițean, Liviu Patrichi este fost consilier local al Consi­liului Local Slobozia. Un nou concurs ar urma să aibă loc abia după finalizarea litigiului în instanță.

Procedură încălcată Postul de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești a fost scos la concurs în luna iulie 2019. La testare și-au depus dosarele candidații Nicolae Dugală, directorul încă în funcție al unității medicale, și Liviu Patrichi, membru PSD Ialomița, om de afaceri și fost consilier local al Sloboziei. După selecția dosarelor, membrii Comisiei de evaluare au constatat faptul că Liviu Patrichi nu îndeplinește condițiile de participare la concurs. «Îi lipsea un document care să-i ateste că are studiile necesare înscrierii la un astfel de examen!» susțin surse medicale din cadrul Spitalului Municipal «Anghel Saligny». Fără nicio explicație, Comisia de Evaluare a refuzat să se întrunească pentru susținerea celei de-a doua probe, cea referitoare la evaluarea proiectelor de management. În lipsa respectivei comisii, concursul s-a suspendat. Testarea a fost reluată după aproximativ o săptămână, când candidatul Liviu Patrichi a reușit să depună la dosar documentele care i-au fost solicitate. Această comisie a fost condusă de Olga Petcu, economistul Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești și consilier local PSD la Fetești.

Judecătorii au suspendat concursul Astfel, la începutul lunii august 2019, a fost organizat un al doilea concurs pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Revoltat de această situație, candidatul Nicolae Dugală a reclamat modul defectuos în care s-a organizat testarea în instanță. Cazul s-a judecat la Tribunalul Ialomița, instanță care a decis suspendarea concursului întrucât Consiliul de Administrație a încălcat procedura de organizare. Chiar dacă această sentință este executorie și a fost pusă în aplicare de îndată, acțiunea în instanță continuă în vederea anulării celui de-al doilea concurs. Până când va exista o hotărâre definitivă și irevocabilă în acest sens, funcția de conducere a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești este asigurată interimar de Nicolae Dugală. «Rămâne de văzut ce va decide instanța, însă nu este normal modul în care s-a procedat! Este clar că unul dintre candidați a fost favorizat în detrimentul celuilalt...» susțin aceleași surse judiciare din cadrul unității medicale.

ultima oră Luni, 16 septembrie 2019, Liviu Patrichi a atins punctul maxim al competenței sale politice de până acum, devenind director adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale. Numirea acestuia în funcție era așteptată de zile bune, timp în care Liviu Patrichi a încercat să ocupe fără succes chiar și funcția de director al Spitalului Municipal Fetești...

25 Septembrie 2019, 07:55 (4682 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Radiografii efectuate cu un aparat vechi de aproape două decenii
Criză de medici specialiști la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești

Comentariile cititorilor:


Fetestean :
(1 Octombrie 2019, 15:40)
1 milion gaura in 3 luni !, asta e situatia Spitalului pe primele 3 luni raportate acum dupa 9 luni(6 luni sa scrie gresit situatiile -2018 in loc de 2019). In ritmul asta facem de 1 mill euro pana la final
Sa fie oare ultimul tun? Primare ce pazesti? au stocuri de 3 ori mai mici decat anul trecut (medicamente). Alo CL Fetesti? baaaaa, fuge ursuletul blanos cu mierea !
Nicu frizeru:
(27 Septembrie 2019, 10:03)
Don Dugalaaaa ! hai bre la mine sa-ti fac coafura pe maini !
cum dracu stati bre pe nozocomiale cu blanurile alea fluturate prin spital?
Liviu:
(27 Septembrie 2019, 08:26)
Da nu-l slabiti deloc pe Patrichi, la 2 articole aparute hop si el. 
giovani:
(26 Septembrie 2019, 20:31)
spitalul din fetesti o catastrofa. trei asistente nu au fost in stare sa -mi recolteze sange decat dupa 15 minute pentru ca le dadea competenta pe dinafara.un medic epuizat de diverse activitati care nu au legatura cu meseria lui incerca golaneste sa le apere.si asta pentru ghinionl ca un sofer neatent mi-a lovit masina in spate.se intampla in urma cu trei luni ,dupa maririle substantiale de salarii .mai nemernicilor in frunte cu mangerul vostru cu tot.
ANI:
(25 Septembrie 2019, 15:07)
O fi venit raspunsul de la ANI cu privire la incompatibilitatea pe toata durata mandatului a d-lui Dugala? Cat a luat? 
Cum sa tii atata amar de vreme un director medical incompatibil cu functia?
Raspuns: doar daca si tu esti la fel. Poate de asta au anulat concursul???
Asteptam condamnarea...
#faraincompatibiliinfunctiideconducere
P.S. dl Dugala a sters/modificat declaratiile de pe site... Nu stie saracu ca exista copii la noi, la ANI :))))