Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!». Reamintim că, potrivit calculelor PNL, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă are 233 de semnatari. Alături de Mihăiță Găină, pe lista semnatarilor se numără și un al doilea parlamentar PSD. De asemenea, au semnat trei parlamentari de la Minoritățile Naționale, dar și parlamentari din ALDE și Pro România. Moțiunea va fi depusă cel mai probabil luni, 30 septembrie 2019. Votul ar urma să aibă loc, potrivit acelorași calcule, pe 7 octombrie 2019.

PRO România de Ialomița
Deputatul Mihăiță Găină a mai declarat că, în acest moment, este neafiliat politic. El este cunoscut pe plan local pentru simpatiile sale PRO România. În urmă că o lună, deputatul Găină a participat, alături de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, la o întâlnire politică la Fierbinți, la care au participat primarii din Vestul județului. Întâlnirea a fost camuflată într-o «dezbatere politică» privind oportunitățile de finanțare pentru proiecte locale. Mihăiță Găină se află la al treilea mandat de parlamentar. El a deputat în politică în anii 2000, la partidul lui Teodor Meleșcanu, «Alianța pentru România». În 2008, ajunge senator social-democrat, iar în 2012 devine deputat pe listele aceluiași partid, PSD. În 2016 este repus pe listele partidului, însă lipsa sa de implicare politică la nivelul județului îi diminuează șansele de a primi un nou mandat în 2020. În acest context, demisia sa devine explicabilă, mai ales că la PRO România se află acum și fost său coleg de partid, Marian Neacșu...

26 Septembrie 2019, 17:10 (3320 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


haubau:
(27 Septembrie 2019, 03:41)
Ce face fetele 《gainile-traseistele-farfaralele》 ti-au promis galbenii un loc eligibil pe lista bai sobolane nesatul? Sari cu banul si gata mai stai 5 ani la somn de voie daca nu ti-o venii ala de veci. Ti-a facut Tinel capu mare fai gaina si tu cu mintea ta in colturi ai halit vrajeala. Aoleoo era sa uit te-scapa de vreun dosar penal? Or tie frica sa nu te imbarlige cu veo unul ca doar el cere sa fie dispuse controale la parchete
belu:
(27 Septembrie 2019, 02:38)
curvasareala
Dumitru :
(26 Septembrie 2019, 21:21)
poate merge la USR 
Steffy:
(26 Septembrie 2019, 20:49)
Da' cine este domnul? Invisible man? Mare paguba-n ciuperci...
dottore:
(26 Septembrie 2019, 20:28)
@pacalici...oricum e mort punct :D
Pacalici:
(26 Septembrie 2019, 18:58)
A stat atatia ani degeaba sub umbrela psd si acum fuge ca sobolanii camd se scufunda corabia. Oricum e mort din punct de vedere politic. A mirosit probabil ca va fi lasat pe tusa de cei din psd la viitoarele alegeri si isi incearca si el norocul la proromania. Dar lumea nu uita domnule gaina. Nu uita ca atatea mandate nu ai facut nimic pentru judetul asta. Puteti sa va regrupati in orice partid doriti. Nimeni nu va mai voteaza.