Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Deputatul Mihăiță Găină a demisionat din PSD și a semnat moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă

Mihăiță Găină: «E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic!»

Deputatul PSD Mihăiță Găină a confirmat, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea!». La acest moment, deputatul Găină declară că este neafiliat politic, însă surse politice vorbesc despre înregimentarea acestuia la PRO România...

Pică Guvernul
Printre semnatarii moțiunii de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă se numără și deputatul ex-PSD Mihăiță Găină. Acesta și-a dat demisia din PSD și semnat moțiunea. Iată declarația sa, în exclusivitate pentru ziarul nostru: «Confirm că mi-am dat demisia din PSD și am semnat moțiunea! E vina mea, nu m-am adaptat la noul stil de management politic! Atât pe plan local, cât și la Centru. Ca simplu membru, consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul și să îi redăm anvergura politică pe care o merită... Ceea ce se întâmplă acum e doar un interes conjunctural, de moment!». Reamintim că, potrivit calculelor PNL, moțiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă are 233 de semnatari. Alături de Mihăiță Găină, pe lista semnatarilor se numără și un al doilea parlamentar PSD. De asemenea, au semnat trei parlamentari de la Minoritățile Naționale, dar și parlamentari din ALDE și Pro România. Moțiunea va fi depusă cel mai probabil luni, 30 septembrie 2019. Votul ar urma să aibă loc, potrivit acelorași calcule, pe 7 octombrie 2019.

PRO România de Ialomița
Deputatul Mihăiță Găină a mai declarat că, în acest moment, este neafiliat politic. El este cunoscut pe plan local pentru simpatiile sale PRO România. În urmă că o lună, deputatul Găină a participat, alături de Victor Moraru, președintele Consiliului Județean Ialomița, la o întâlnire politică la Fierbinți, la care au participat primarii din Vestul județului. Întâlnirea a fost camuflată într-o «dezbatere politică» privind oportunitățile de finanțare pentru proiecte locale. Mihăiță Găină se află la al treilea mandat de parlamentar. El a deputat în politică în anii 2000, la partidul lui Teodor Meleșcanu, «Alianța pentru România». În 2008, ajunge senator social-democrat, iar în 2012 devine deputat pe listele aceluiași partid, PSD. În 2016 este repus pe listele partidului, însă lipsa sa de implicare politică la nivelul județului îi diminuează șansele de a primi un nou mandat în 2020. În acest context, demisia sa devine explicabilă, mai ales că la PRO România se află acum și fost său coleg de partid, Marian Neacșu...

26 Septembrie 2019, 17:10 (4656 vizualizări - 21 comentarii)

Comentariile cititorilor:


alegator:
(9 Octombrie 2019, 15:23)
cinstit era sa/si dea demisia si din Parlament
elena:
(1 Octombrie 2019, 21:51)
Acest nemernic un pupincurist al lui Balan si al celor care a urmat dupa el .Sa nu mai alegem  o asemenea jigodie .
VASILE:
(29 Septembrie 2019, 08:33)
Un nemernic ,caracter infect .Mocioniu sa ii dea afara fosta nevasta de la Primaria Slobozia ,care taie frunze la cini prin unitate ,umbla toata ziua cu cana de cafea pe scarile unitati ,
Maria:
(29 Septembrie 2019, 07:31)
Traseismul politic se poartă,este un must-have.
Maria:
(29 Septembrie 2019, 07:30)
Traseul politic se poartă,este un must-have.
Miki:
(28 Septembrie 2019, 16:21)
Gaina ce faci nasule nu te mai sustine PSD ori nu mai ai bani sa-ti cumperi locul eligibil pe liste. Iti recomand pe nea Gheorghe Tinel cu incredere, el te poate ajuta. Te faci prieten cu el, faci niste matanii si promisiuni, eventual ii promiti si talica ceva si omul cu suflet mare pentru traseiste, te face el ceva. Este singurul care te poate ajuta, are precedet printre primari pe care ia trecut fara probleme da la psd la pnl. Doar culoarea ambalajului o schimbi, sti cevzic. Continutul ramane intact tovarase Gaina. Obligat dai ceva ca altfel nu se poate!
cetatean:
(28 Septembrie 2019, 10:22)
Trebuie să plece in alt partid, nu trebuie să traiasca toata familia,soferul,amanta,secretara,contabila,femeia de servici?
Cocos:
(27 Septembrie 2019, 23:39)
Acu psdeii ar trebui sa o dea afara pe nasica aia mica de la Ins Scolar, pe nasa batrina la pensie , iar menanera sa ii trimita acasa tiitoare si nasicii mici din spital !
citizen:
(27 Septembrie 2019, 21:01)
Bai Gaina tu esti o coarda traseista la fel ca ala de la Dridu.
giovani:
(27 Septembrie 2019, 17:22)
gaina, iti dau un sfat pe gratis. du-te in alt judet (cat mai departe posibil si pierdeti urma ) eventual schimba-ti si numele,fa -ti opertii estetice si incearca acolo pentru ca daca mai ramai aici nu te vad bine. nu-mi multumi ca e pe grats.
PSD ist:
(27 Septembrie 2019, 16:10)
Bine stim ca omul e oportunist sadea. Dar macar a iesit si el in evidenta cu ceva.Ca pana acum...bine ca retineam numele Gaina mai bine atata tot. 
Asa ca nu e rau. Daca facem analiya atitudinii morale,,,,sa fim seriosi. De ce pana acum nu a facut nimic?
In fine...bravo pentru deciyia de a pleca de pe Corabia nebunilor, chiar daca de multe ori o fac, cand apare un tarm (partid, desigur), doar șobolanii.
Succes
JAN:
(27 Septembrie 2019, 15:09)
HUOOOOOOOOOOOOOOOO !!!
Cocos:
(27 Septembrie 2019, 14:22)
Bai gaina. Alergai prin satele astea cu limba scoasa in campania electorala. Si dupa alegeri nici dracu nu te.a mai vazut. Nici sa faci ceva nu am vazut. Sper sa nu mai ai curajul sa apari iar, indiferent in ce partid vei fi. Vei pleca asa cum vei veni.... Cu oua dupa tine. Nu mai tine vrajeala.
ProMania:
(27 Septembrie 2019, 10:11)
Succes Mihai!

P.S. ia-l si pe Pop, Moraru si Nica cu tine, te rooooog mult !
mersi, pup pa!
gainaru:
(27 Septembrie 2019, 08:41)
Cata integritate domnule?
"consider că după 26 mai ar fi trebuit să facem un pas în spate, să întărim partidul"
de popor ai auzit nene?, mai lasa drq partidul, trebuia sa te ocupi de popor, de alegatori, sa ne "intaresti" nivelul de trai, nu partidul. Ti-a iesit porumbelul din gura: va luptati doar pentru gashca de partid si nu pentru cetateni! Iar acum, la fel ca ceilalti sobolani, parasiti partidul asta putred si sariti in barca Pro, adica un psd mascat cu care veti fuziona ulterior, si uite asa ne pacaliti iar si ramaneti la cascaval tot timpul. Ar trebui sa cerem ca in momentul in care orice demnitar ales pe listele unui partid sa isi piarda functia la plecarea din partidul respectiv (primar,, parlamentar, presedinte cj, etc). Prea v-ati invatat c**ve, fara coloana vertebrala, va duceti dintr-un partid in altul, faceti si desfaceti aliante ca sa va mentineti cu coltii in resursele astea saracite ale tarii. Sunteti niste vampiri politici. Sper sa obtineti la alegeri un scor urias de max 4%, indiferent daca ramaneti in partidul aflat acum la putere, sau va ascundeti prin alte partide care sunt la fel de corupte si va vor primi!