Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Șeful DIICOT Ialomița, desemnat adjunctul membrului național român la Eurojust

Procurorul-șef al DIICOT Ialomița, Dan Alexandru Popa a fost desemnat de Ministerul Justiției să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Eurojust este o entitate juridică creată cu scopul de a asigura cooperarea judiciară între statele membre ale Uniunii Europene pentru a combate criminalitatea organizată și transfrontalieră.

Susține lupta împotriva criminalității organizate la nivel european
Procurorul Dan Alexandru Popa are o carieră în magistratură de 12 ani. Și-a început activitatea la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slobozia, ulterior promovând la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița. În cadrul acestei unități de Parchet a reușit să instrumenteze dosarul «Mită pentru BAC 2012», fiind primul dosar din România în care au fost probate fapte de corupție în care au fost implicați profesori. În 2016, a devenit procurorul-șef al structurii din Ialomița a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism, reușind să investigheze dosarul «Klevek» , în care mai mulți cetățeni străini au fost acuzați de comiterea unor infracțiuni de natură economică. De asemenea, procurorul Dan Alexandru Popa a coordonat anchete penale și în alte județe din țară, reușind să destructureze rețele de traficanți de droguri sau de persoane. Miercuri, 25 septembrie 2019, Ministerul Justiției l-a desemnat să ocupe funcția de adjunct al membrului național român la Eurojust. Organism înființat în 2002, Eurojust a fost creat pentru a asigura la nivelul statelor membre ale Uniunii Europene sprijin în vederea cooperării în lupta împotriva criminalității transfrontaliere care afectează Uniuniea Europeană. Fiecare stat membru își desemnează câte un membru național care să lucreze în cadrul Eurojust,  fiind ajutat în activitatea sa de adjuncți, asistenți și experți naționali detașați.

26 Septembrie 2019, 15:20 (2804 vizualizări - 12 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Psdist:
(30 Septembrie 2019, 13:33)
La lupta tovarasi ! Unitate in jurul premierului nostru, harnic si necoflictual veorica silica dancila , locul trei pe lista de vot la presedentiale ! Votati locul trei !
Nicolae Dumitra:
(30 Septembrie 2019, 13:04)
Un om excepțional! Asemenea oameni trebuie sa fie promovați . Daca ei ajung la locul potrivit, si noua ne va fi mai bine. Felicitări domnului Dan Popa!
@Psdist:
(28 Septembrie 2019, 12:37)
Ha-ha-ha!"Ministru de la noi"..pai, tovarase, nu vezi cum se chinuie Dancila s-o schimbe pe Bichall din functia de ministru al justitiei pt ca nu raspunde comenzilor grupui infractional al penalilor din partid si e acuzata ca s-a dat cu "dujmanul" american?
Psdist:
(28 Septembrie 2019, 10:17)
Desemnat de Ministerul Justitiei, care are un ministru de la noi, de la cel mai mare partid, PSD !
Catavengu:
(28 Septembrie 2019, 07:24)
eu nu vreau sa felicit DIICOT pentru ca, clanurile de banditi si traficanti din Tandarei fac legea in judetul asta si in multe tari din europa. 
sint plini de bani facuti din furat prostitutie si copii la cersit.
au palate (sa fie la ei ca sint oribile).
au masini de sute de euro, au si permise dar nu stiu sa scrie si sa citeasca !! de ce au permise auto?? poate ne spune politia cine si ce a primit ca sa le dea la astia permise.
se lauda ca ei au toate autoritatile si institutiile la mina !! (vedem zilnic si stim ca asa este).

si atunci de ce sa ii felicitam? ca unii din ei sint "colegi de munca cu acesti infractori" ??
Hmmm:
(27 Septembrie 2019, 22:01)
Domnul procuror isi mai aminteste de Asociatia de Proprietari nr.38? De modul in care au scapat fostul administrator si fostul presedinte de o mica delapidare? Cam vreo 3 miliarde lei vechi?
Nichita:
(27 Septembrie 2019, 13:54)
Un om extraordinar din toate punctele de vedere.Corectitudinea, modestia si profesionalismul care-l caracter spun totul despre persoana lui! Felicitări! Jos palaria!
Caracal:
(27 Septembrie 2019, 10:22)
Pensiile magistraților trebuie impozitate! Procent mare că nu toți sunt demni și pregătiți în meserie!!!
ADRIANA:
(27 Septembrie 2019, 10:17)
Felicitări! Știam că vei face cinste bunicilor și mamei tale! Ziua bună, de dimineață se cunoaște! Fii ferm și fă să fie dreptate în țara asta!! Sănătate și curaj printre șacali! Dănuț, ai o misiune grea!
anormalul:
(27 Septembrie 2019, 08:59)
Oare s-or mai promova si oameni normali, capabili, integri in functii de conducere? oameni neatinsi de coruptia generata de politicieni in toate domeniile de activitate? Poate faceti cumva si reusiti sa bagati dupa gratii cati mai multi interlopi, infractori, corupti, drogati si mai ales politicieni; dar aia au imunitate si se apara unii pe altii in parlament, ca sa nu ajunga pe mana justitiei. Se simte nevoia unui justitiar in societate, poate il luati "ca model" pe Vlad Tepes! Nu am auzit de aceasta persoana pana acum, insa cred totusi ca infractorii prinsi de el sunt albiti si scapati de judecatori; de ex: cazul Huidu, clanul de la Tandarei si cati alti infractori protejati de justitie. Bercea Mondial avea vreo 100 de dosare penale pana sa faca cv puscarie, dupa multi ani de haiducie. Am o propunere: promovarea unei legi prin care sa li se taie mana coruptilor care fura (ca la musulmani); le dam ulterior ajutor de handicap ca oricum unii au deja dosare (Zegrean) ca sa nu le impoziteze pensiile speciale!
marius:
(26 Septembrie 2019, 21:55)
Te felicit si iti doresc sa fii asa cum te stim . Un om care ne va face cinste pe unde vei profesa . FELICITARI 111 
Sa ramai acelasi om cu coloana vertebrala nescimbata .
Succes domnule Popa .
dottore:
(26 Septembrie 2019, 20:29)
Mă bucur foarte mult când văd că și în Ialomița există oameni bine pregătiți care reușesc să ajungă undeva. Multă baftă domnului procuror în viitoarea sa activitate !