Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

ipocrizie pură

Pe zi ce trece conștientizăm fenomenul ipocriziei și, din nefericire, nu facem absolut nimic. Pur și simplu constatăm încremeniți cum mecanismele unui stat inept demolează ceea ce s-a construit în timp. Privim și comentăm de pe margine cum, spre exemplu, unul ca Viorel Cataramă își depune dosarul cu liste de semnături pentru a candida la Președinție și Biroul Electoral Central îi respinge acțiunea, sesizând falsificarea evidentă a unor liste. Același Cataramă contestă decizia BEC la Curtea Constituțională care, surprinzător, îi admite contestația, Curtea motivând că nu Biroul Electoral Central este în măsură să se pronunțe asupra falselor liste de semnături. Suntem cuprinși de silă ascultând cum un ministru al Guvernului Dăncilă pasează responsabilitatea uciderii copilei de 11 ani fix peste gardul Cotroceniului, de parcă Iohannis ar coordona polițiști, procurori sau alte structuri ale statului, părți ale unui sistem guvernamental. Sfidându-se realitatea, se inaugurează toalete la școli cu sobor de preoți, iar infractori dovediți își doresc noi mandate. Hidoșenia sistemului se dezvăluie în toată splendoarea, instituții ale statului fiind cotropite de rude, odrasle și alți membri de partid pentru care «la stat» reprezintă unica soluție de existență. Răposatul Silviu Brucan vorbea de cei 20 de ani pentru ca România să învețe democrația și re­gulile acesteia. S-a înșelat amarnic și fiecare zi din prezent atestă că, mai mult decât sigur, ne vor trebui alți 20 de ani, de acum încolo, doar pentru a îndrepta ceea ce ni se întâmplă. Abia generația următoare poate va reuși să vadă România «ca afară»...

28 Septembrie 2019, 11:50 (1826 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
bullying-ul instituțional
reprezentativitate
procente înșelătoare

Comentariile cititorilor:


Traian l:
(30 Septembrie 2019, 23:38)
Fără constrângere nu se va face ceva bun pe aceste meleaguri. Doar cu forța ne civilizam si respectăm regulile. Așa e în toată lumea cu economii puternice.
@Gigel:
(30 Septembrie 2019, 11:43)
M-ai linistit cu ultima fraza, altfel consideram ca din punctul tau de vedere ar fi ok cu coruptia, doar fiindca exista si la altii. Sunt multi care atunci cand se face vorbire de coruptia din Romania imediat arata cu degetul spre toti ceilalti. Problema este ca nu ma intereseaza ceilalti! Ma afecteaza direct coruptia din Romania; din cauza furtului din bani publici nu avem mai nimic: autostrazi, spitale si sistem medical decent, un nivel de trai decent, servicii de calitate, etc. Se pare ca altii au din plin aceste lucruri, cu toata coruptia pe care o reclami tu. Oare romanii nostri de ce or fi plecat peste hotare daca in occident ar fi cam la fel de rau ca la noi? Haide sa ne vedem de mizeria noastra de aici, dar mai ales cum putem sa reducem acest flagel. Un mic exemplu: unii conationali incalca toate regulile de circulatie in Ro, si cand sunt opriti ori ameninta politistul cu relatii sus-puse, ori il mituiesc. Asa ceva nu o sa vezi la coruptii aia din occident! Si este doar un exemplu minor!
Gigel:
(30 Septembrie 2019, 10:49)
Ipocrizie pura este intreaga politica, pe tot mapamondul. Vedeti SUA, vedeti Marea Britanie, vedeti Austria! Coruptie este peste tot. Unde si cand a fost vreo tara necorupta? Asta, bineinteles, nu inseamna ca trebuie sa si acceptam.