Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Maria vrea să meargă la școală

Drama unei fetițe nevăzătoare

Maria vrea să meargă la școală

Maria are 7 ani și ochii larg deschiși înăuntrul ei. De când a început școala, se așază în fiecare dimineață în fața ferestrei și așteaptă să treacă către școală copiii de vârsta ei. Îi știe după pași, după porțile care se trântesc în urma lor, după glasurile lor de elevi fără griji... Maria nu-i poate urma însă. Într-o țară ca România, într-un județ precum Ialomița, șansele ei de a învăța carte sunt infime. Și totuși ele există...

«Mă numesc Maria și vreau să merg la școală!» Așa începe povestea Mariei Gheorghe, fetița nevăzătoare de pe strada Independenței din Slobozia. Ne repetă, ca să înțelegem clar ce vrea de la noi: «Mă numesc Maria și îmi place să merg la școală!». Numai că școlii nu îi place, pentru că Maria e nevăzătoare. Maria nu știe și se joacă în fiecare zi «de-a școala» cu mama ei. Anul trecut, când a împlinit 6 ani și a început să pândească copiii, în dreptul ferestrei... Mama ei, Luminița Gheorghe, ne spune cât de greu îi e să accepte realitatea. «Diagnosticul pus la naștere a fost că îi lipsește o venă care leagă fundul ochiului de cap... Așa mi-au spus ei, ca să înțeleg! Dar acum 2 ani, când am făcut primele analize, mi-au spus că există o șansă. De-atunci o urmăresc atent și tot mi se pare că vede... Așa îmi spune, că zărește lucruri! Mai ales când se înserează și nu mai e atâta lumină...». Maria e lângă ea și confirmă dând serioasă din cap. «Eu, în capul meu, văd culori... Și e frumos! Văd frumos, să știți!». Frumos e și ursulețul ei, pe care l-a botezat Evelina. «Îmi place acasă, mă joc cu ursulețul, cu păpușile mele... Dar vreau să merg la școală, să mă joc cu copiii. Vreau să scriu, să citesc, să desenez. Așa se face la școală...». Maria a aflat ce se face la școală de la fratele ei, care este clasa a IX-a: «Dar el e mare, se duce cu copii mari. Eu vreau cu copiii mei!».

Îngerii Mariei Mama Mariei oftează și scoate din bibliotecă teancul de acte. «Când avea 6 ani mi-au spus să o duc la București, la o școală specială. Dar cum să o duc de-acasă, mititica? Era prea mică, singură printre străini... Nu m-a lăsat inima...». Începând cu anul acesta școlar, Maria nu mai e singură. Pe lângă părinți, o are alături și pe învățătoarea Eugenia Udrea, vecina Mariei. Doamna învățătoare a descoperit-o într-o seară, pe bordura din fața porții... Și de-atunci nu mai are liniște. «Eu predau la clasa I... Inițial, am crezut că are o tulburare de spectru autist, care ar putea fi tratată. Am descoperit un copil perfect normal, conștient și extrem de inteligent. Sigur, este nevăzătoare, dar asta nu înseamnă că nu poate fi inclusă într-o școală de masă, alături de elevii mei! Are o me­morie fenomenală, poate recupera săptămânile astea de școală... Și e un copil care are nevoie de socializare... Pentru ea, să meargă la școală ar fi ca un colac de salvare. Șansa de a crește normal! De a nu pierde totul...». Eugenia Udrea a făcut deja primele demersuri la Inspectoratul Școlar Județean Ialomița pentru identificarea unei soluții legale de înscriere a Mariei Gheorghe în clasa I. Pentru că soluții legale există...

Maria NU e singură Primul care i-a sărit Mariei în ajutor a fost președintele Fundației «Cartea Călătoare Focșani», o fundație care face demersuri pentru facilitarea accesului la informație, educație și cultură pentru persoanele cu deficiențe de auz. Scrisoarea adresată inspectorului ge­neral școlar, Simona Tonț, este tulburătoare «Motto-ul care călăuzește Fundația noastră este „Singura lumină pe care o poți dărui unui orb este cea a cunoașterii“. Aflând despre fetița nevăzătoare din Slobozia, (...) vă anunț și vă confirm prin această declarație că Fundația pe care o conduc se va implica din toate puterile pentru ca acest copil și învăță­toarea care se va ocupa de el să beneficieze de cele mai bune con­diții de studiu și de predare. (...) Vom pune la dispoziția doamnei învățătoare care va lucra cu fetița manuale accesibilizate în format braille sau audio și o vom pune în legătură cu un alt cadru didactic care a trecut prin aceeași experiență pregătind trei copii nevăzători din județul Bacău. (...) Astăzi acești copii sunt în clasa a VIII-a și sunt printre cei mai buni elevi din clasa lor. Bineînțeles, într-o școală de masă!».

Legea e de partea Mariei
Pentru a o integra pe Maria în învățământul de masă e nevoie de bunăvoința oficialilor sistemului și de... aplicarea legii. Conform Regulamentului de organizare și funcționare a învățământului special și special integrat, intrat în vigoare din 2011, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița poate organiza în cadrul clasei unde predă învățătoarea Eugenia Udrea o grupă integratoare în care să fie incluși, alături de Maria, și alți doi elevi din clasă, deja diagnosticați cu CES. Articolul 53 din acest Regulament precizează că «Grupa/clasa integratoare se constituie pentru integrarea a 2-4 elevi cu deficiențe/dizabilități într-o grupă/clasă din învățământul preșcolar, primar sau gimnazial din învățământul de masă». Sistemul funcționează deja la Cluj și la Bacău cu rezultate notabile... Alături de Maria, în lupta pentru a o înscrie legal la școală, s-a înregimentat și deputatul PSD Ștefan Mușoiu. Acesta a declarat că, dacă va fi nevoie, va face demersuri până la nivelul Minis­terului Educației pentru a o sprijini. «Este un caz care nu te poate lăsa indife­rent! Voi face tot ce ține de mine pentru a o sprijini... Și sunt convins că oricine o poate ajuta nu va rămâne indife­rent!» a declarat el pentru ziarul nostru.

29 Septembrie 2019, 09:05 (3177 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Maria va merge la școală

Comentariile cititorilor:


ELEV IUSTIN:
(29 Septembrie 2019, 21:22)
D-na Inv.UDREA EUGENIA MERITAȚI TOT RESPECTUL,PĂCAT CĂ ASTFEL DE OAMENI PROFESIONIȘTI CA DVS. NU AU LOC MAI SUS DE ANALFABEȚII SISTEMULUI.DOAMNA INVĂȚĂTOARE JOS PĂLĂRIA IN FAȚA DVS.!
Cosmina:
(29 Septembrie 2019, 16:38)
Felicitări! Un reportaj de nota 10. O cunosc personal pe Maria și confirm ca inteligenta ei este net superioara multor copii de varsta ei. Doamne ajuta ca Mariuca sa reuseasca sa merge la școală într.un mediu normal oricărui copil de varsta lui.