Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Constantin Sava, primarul liberal al orașului Urziceni

«Ăștia sunt oamenii... jegoși!»

Urziceni, în pragul stării de alertă

Luni, 30 septembrie 2019, de la orele 17,00, plenul Consiliului Local Urziceni a aprobat decizia primarului Constantin Sava de a declara «stare de alertă». Reamintim că orașul Urziceni se confruntă de peste o lună de zile cu o criză a gunoiului. Oficial, criza este declanșată de decizia operatorului de salubritate, Rosal Grup SA, de a restructura activitatea în unitățile administrativ-teritoriale pe care le deservește.

Criza bate la ușă Administrația din Urziceni este incapabilă să gestioneze «criza gunoiului». Situația persistă de mai bine de o lună, perioadă în care gunoiul a fost ridicat sporadic de către operatorul de salubritate, Rosal Grup SA. Depășit de situație, primarul liberal Constantin Sava a convocat o ședință de Consiliu Local în care a anunțat decizia de a declara «stare de alertă» la nivelul orașului. Decizia finală va fi adoptată marți, 1 octombrie 2019, la orele 10,00, în cadrul Comitetului pentru Situații de Urgență. «Starea de alertă» poate fi declarată numai după informarea prealabilă a prefectului de Ialomița, Gigi Petre. La momentul declarațiilor în plen, primarul Constantin Sava nu făcuse acest demers.

Cetățenii sunt jegoși Imediat după obținerea acordului consilierilor locali prezenți, primarul Constantin Sava a părăsit sala pentru a discuta cu reprezentanții Asociațiilor de Proprietari, convocați și ei la ședința Consiliului Local. Alături de aceștia au participat la ședință și cetățenii orașului. Unii dintre ei i-au reproșat primarului lipsa de inițiativă și situația inacceptabilă în care a ajuns orașul. În replică, primarul a declarat public, printre altele: «Și ce vină am eu?! Ăștia sunt oamenii... jegoși!». Declarațiile primarului Constantin Sava au fost dublate de amenințări la adresa tuturor locuitorilor orașului: «De azi înainte nimeni nu mai scapă! O să vedeți... De Fisc mai puteți scăpa, dar de taxa la gunoi nu!».

30 Septembrie 2019, 19:50 (1369 vizualizări - 5 comentarii)

Citiți și:
Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate
Strategie de Iluminat Public de 25000 de lei, via Ioan Martin
Primarul din Urziceni vrea serviciu de salubritate propriu

Comentariile cititorilor:


Urmașul lui urmașul lui Sava:
(30 Septembrie 2019, 22:44)
Gogule, aparatul din primăria asta condusă de Turcu de 15 ani este format doar dintr o singură persoană, respectiv prima doamnă, preluată de la țărănistul Datcu.
Gogu de la borduri:
(30 Septembrie 2019, 21:39)
Nu Sava este esență râului făcut. Aparatul din primărie clocit de taranisti,crescut de savu ,cana si diculescu, recoltat si selectat de costel Sava prin plasele gaurite de la agrosem partid.
Stefania:
(30 Septembrie 2019, 21:25)
Îl ține spatele omul serviciilor si al dna padurarul rom de la podul turcului, Tinel Limba in urechi. Exact cum il tine si pe vecinul de langa baraj. Pai cum altfel a scapat asta de parnaie. Ba Sava jegos esti tu ba țarane cocalar cu mucii pe manseta camasii. Cu Tinel cu tot te vei duce la parnaie ma sarpe parsiv
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(30 Septembrie 2019, 20:42)
Gunoiul din Urziceni este doar o problemă minoră a cinstitului Sava. DNA nu uita si nu iartă. S a copt dosarul concesiunilor terenurilor pășune. Tic, tac...
Urmașul lui urmașul lui Sava:
(30 Septembrie 2019, 20:35)
Jegosi sunt locuitorii Urziceniului veniți din localitățile rurale. Țărani mutați peste noapte la oraș. Sava este din Manasia, Ștefan este din Ion Roată si Cristea e din Cosereni. Cu așa conducere rurală este normal sa ardem gunoiul in spatele blocului, ca la țară. Dar avem borduri de granit, pe barosaneala!