Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Primarul trebuie să facă!»

Bilanț de mandat: Sorin Ciriblan, primar Mărculești

«Primarul trebuie să facă!»

O nouă săptămână, un nou edil local. Primarul de la Mărculești este la al doilea mandat și știe deja că, fără realizări palpabile, electoratul nu va avea niciun motiv să-l voteze din nou în 2020.

Prea multă responsabilitate Comuna Mărculești nu are mai mult de 1000 de locuitori, iar primarul Sorin Ciriblan este la al doilea mandat. Crede că în cei 7 ani și mai bine de când este primar a reușit să ofere consătenilor un plus de progres și bunăstare, însă e conștient că mai e mult până departe. Susține că a atras la nivelul comunei fonduri în valoare de 20 milioane de lei: «Sunt lucruri care se văd, pentru cine are ochi... Canalizare, cămin cultural, asfalt, apă... Sunt 10 proiecte, unele încă în derulare! Marea problemă rămâne însă responsabilitatea pe care ne-o asumăm. Când semnezi pentru 200 miliarde de lei vechi e greu să fii liniștit. Dar nu mă plâng... Eu am ales!».

Încă un mandat? Poate! Ca majoritatea edililor din Ialomița, și Sorin Ciriblan se gândește uneori să renunțe la următorul mandat. Doar se gândește, evident! Întrucât, altfel, știe că încă ar mai putea: «Nu știu dacă mai vreau încă un mandat... Sau dacă îl merit. Sau de ce îl merit?! Pentru un primar vorbesc realizările. Primarul trebuie să facă! Nu există scuze, nu te iartă nimeni. Lumea nu te votează pentru cine ești, ci pentru ce faci. Vede că ai realizat ceva, pune ștampila. Nu vede, alege pe altul!». În așteptarea Alegerilor Locale din 2020, primarul a inaugurat re­cent un grup sanitar nou în incinta școlii. Finanțarea a fost asigurată de Consiliul Județean prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița.

30 Septembrie 2019, 16:05 (1095 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Oficialii județului au inaugurat toalete de 200 mii de lei la Mărculești
Autoritățile din Mărculești îngroapă rețeaua de canalizare

Comentariile cititorilor:


bruzli:
(2 Octombrie 2019, 12:05)
Pentru o informare corecta, wc-ul a costat 2 miliarde lei vechi, nu 20,nu 200, dar si asa e foarte mult, altii construiesc o casa intreaga cu banii astia. Problema este ca nu exista concurenta, ciuma rosie sifoneaza astfel banii publici numai prin firmele lor de casa si prin oamenii lor; scrie presa locala ca wc-ul este construit de firma lui brusli, pesedist infocat, fost lider de tineret, fost consilier local. Este clar ca buna ziua ca astfel de investitii au costuri umflate ca sa iasa comisionul pentru partid. Dnaule, citesti macar presa, ca sa te autosesizezi? Daca ar fi fost un mediu concurential corect era posibil sa fi castigat firma cu cel mai mic pret, dar cum la noi e tot o mafie, castiga doar firmele ciumatilor, de aia nu merge nimic bine pentru noi, iar ei se imbogatesc peste noapte adunand averi nejustificate! La puscarie cu ei!
@gigel :
(2 Octombrie 2019, 07:04)
Bă Gigele,Ardeal este regiune in Romania,nu in Kârgâzstan!Acest mustacios are realizari dar noi scriem totul versus asteptari, cheltuieli si pentru nivelul anului 2019.Ca un asemenea primar reuseste sa convinga votantii ca ce a facut el fata de Vasiloi este demn de scris la"extraterestrii moderni",e cu totul altceva.Paletul de bca nu depaseste 80 eoro,cimentul este 22 lei sacul,santurile pe care le face spre Bucu costa cat asfaltarea, despre asta scriem.Sume platite dupa normative facute on 2009 cand preturile erau calcutate de un psdist cu 5lei euro si +40% manopera"să mănânce toată lumea". Realizare 2019: auzi:inaugurare wc!Bă dementilor, primarul vehiculeaza suma de 200 miliarde vechi si vorbim de un wc??Si betonat santuri??
Gigi:
(1 Octombrie 2019, 13:25)
Cei care postati, cred ca nu sunteti marculesteni. Daca acest primar nu a facut nimic bun, atunci lu paduchele de Vasiloi ce sa i mai zicem... umbla cu galosi de guma pana sa fie primar si acum nu i mai ajungi la nas
Pt Marguta:
(1 Octombrie 2019, 10:46)
Nu comparam Marculestiul cu Ardealul
Măr cu" leși":
(1 Octombrie 2019, 07:49)
Bre nene primarule,matale ai inaugurat un wc dar alte tari europene au in discutie toalete inteligente,sistem de cheltuit banii prin consultarea obstei,e vorba de falsitate si la matale ca toti ailalti.Esti amarat,in prag de alegeri,esti aproape de sateni,esti cinstit.Cum dracu?Cu 200 miliarde lei vechi mai faceai un Marcukesti bre nene.Dar cand la voi un wc de curte costa 20 miliarde lei vechi,cum sa iti ajunga banii??
Marguta:
(30 Septembrie 2019, 21:33)
Mo Catalino te invit la o calatorie prin comunele din Ardeal si Banat sa vezi cum primari tineri au facut in 4 ani cat au facut asta in 7 ani sau 20 ani , fara furaciuni. Savarina asta a scapat de inchisoare datorita sforilor corupte din justitia ialomitana.
Catalina :
(30 Septembrie 2019, 17:03)
Felicitari pentru realizari!! O sa ramana primar,sa isi continuie proiectele!! Nu se bate din palme si se realizeaza comuna,sunt multi carcotasi ce spun ca nu a facut nimic,dar ce sa faci cand nu ai bani la buget,sunt multi locuitori care nu isi platesc impozitele cu anii!!