Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Preferă statul degeaba

Peste 600 de tineri din Ialomița trăiesc din ajutoarele sociale

Tinerii din Ialomița preferă sprijinul statului în locul obține­rii unui loc de muncă. O analiză a Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată faptul că peste 600 de tineri, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, au ca sursă de venit ajutoarele sociale acordate în baza Legii 416/2001 a venitului minim garantat. Plata lunară a sprijinului financiar pe care aceștia îl primesc depășește 200 mii de lei. Între timp, domenii precum agricultura, serviciile sau construcțiile caută în zadar forță de muncă.

Leneveală pe banii Statului Ialomița este printre cele mai sărace județe din zona de Sud-Est a României. Pe lângă dezinteresul afișat de autorități, cetățenii județului sunt la rândul lor res­ponsabili de slaba dezvoltare economică a zonei. Mulți dintre ei refuză să-și caute un loc de muncă, preferând să trăiască de pe o zi pe alta din ajutoarele sociale acordate de Stat. Surprinzător este faptul că persoanele tinere și-au făcut loc în rândul beneficiarilor acestui tip de subvenții financiare. Iar numărul acestora nu este de neglijat. Peste 600 de tineri din Ialomița, cu vârste cuprinse între 20 și 35 de ani, primesc ajutoare sociale în baza Legii 416/2001, privind venitul minim garantat. Deși promit că-și vor găsi un loc de muncă, cei mai mulți dintre ei își depun anual dosarele pentru a beneficia de ajutoarele financiare acordate prin intermediul Statului. Un sfert dintre tinerii beneficiari de ajutoare sociale locuiesc în municipiul Fetești, localitate care, potrivit Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, deține cel mai mare număr de persoane care depind de mila Statului la nivelul întregului județ.

Piața muncii, în declin În timp ce tinerii preferă să fugă de responsabilități și aleg să trăiască pe banii statului, pe piața muncii angajatorii caută să angajeze însă nu au cui să ofere locurile de muncă disponibile. Domenii precum serviciile, construcțiile sau agricultura sunt ocupate de persoane aflate în prag de pensionare, pentru că tinerii refuză categoric să vină la serviciu. «Dețin o mică afacere și am avut nevoie de cineva care să mă ajute la vânzarea legumelor pe care le produc. Am încercat să-l conving pe un tânăr de 30 de ani care știu că nu are venituri să mă ajute, dar a refuzat pentru că i s-a părut complicat!» susține Marian, un fermier din zona Țăndăreiului. Oficialii Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița susțin faptul că persoanele beneficiare de ajutor social refuză să participe la cursuri de calificare într-o profesie, aceștia fiind refuzați de angajatori pentru că nu au nicio pregătire în domeniile în care doresc să se angajeze.

Asistat social la 16 ani
Fără să mai surprindă pe nimeni, cel mai tânăr beneficiar de ajutoare sociale în baza Legii Venitului Minim Grarantat este un adolescent de 16 ani. Datele Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița arată că acesta locuiește în mediul rural și provine dintr-o familie ai cărei membri figurează la rândul lor pe lista persoanelor beneficiare de ajutoare sociale din Ialomița. Acesta primește de la Stat aproximativ 300 de lei pe lună.

30 Septembrie 2019, 07:50 (1544 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Tinerii (nu) vor să muncească
Tinerii din Ialomița, abonați la ajutoare sociale

Comentariile cititorilor:


bukk:
(1 Octombrie 2019, 13:58)
Munca e o necesitate nu o obligatie
ana:
(1 Octombrie 2019, 10:42)
AJOFM-UL lucreazadin pix, ca sa fie acoperiti de hartii.Sunt locuri de munca intr-un domeniu de ex tamplar,pai atunci toti cei care sunt in somaj cu calificare de ,,tamplar,,ar trebui sa fie repartizati pe acele locuri.Dar cum timpul trece ,leafa merge  este mai bine sa le dam ajutoare sociale la puturosi.
Nu se face niciodata o statistica cu cei care sunt in somaj si cei care cer locuri de munca ,sa fie repartizati si daca refuza sa le fie sistat somajul,ajutorul etc.
Elena:
(1 Octombrie 2019, 10:00)
Liceele livrează șomeri și asistați social. Nici carte, nici meserie. Lene și golăneală, viitori studenți, viitori absolvenți de “facultăți” analfabeți. Ifose, cât cuprinde....
Etc:
(1 Octombrie 2019, 00:51)
Interesant articol eu sunt absolventa unei postliceale sanitare am terminat anul acesta cu note mari dar desi am cautat loc de munca nu am gasit asa ca da sunt de acord cu ceea ce sustine articolul ca nu este corect ca tinerii de pana in 25 de ani sa nu fie interesati sa progreseze intr-un domeniu dar nici nu se ofera locuri de munca sa nu mai vorbesc ca perste tot se cere experienta asa ca nu este doar vina tinerilor plus ca nici un antreprenor nu da drumul unui om cu experienta pentru a angaja pe cineva nou abia iesit de pe bancile școli, adica ma pun pe mine in plan am invatat atat timp de 15 ani pentru a face munca de jos nu consider ca e normal. Cel putin asa consider sunt pregatita pe un domeniu si nu gasesc loc de munca in acel domeniu adica sunt asistent medical cu diploma si trebuie sa muncesc ca ce...pe camp sau ca vanzator?
Ciuma rosie:
(30 Septembrie 2019, 14:22)
Ciuma rosie investeste constant in viitorii votanti..
Miki:
(30 Septembrie 2019, 13:50)
Azi luni 30.09.2019 orele 7:20 traversand comuna Dridu sensul de mers Fierbinti catre Jilavele undeva aproape de baraj la sosea o bodega obosita dar cu 8,9 persoane tinere sa zicem pana in 35 ani, clientela matinala. Bere si tuica la orele 7:20. Bravo lor ca stiu sa pretuiasca viata. Arde statul roman, bravo ca sunt locuri de munca la bodega - catelul gestant & cateaua lesinata -
cetatean:
(30 Septembrie 2019, 11:20)
Vina o poarta statul pentru ca le acorda drept, avad in vedere ca la AJOFM sunt multe locuri de munca in evidenta si sa nu uitam primarii care acorda acest drept preferential. Ar trebui anchete sociale facute ,,pe bune,,la primarii in acest sens, fiindca se inchide ochii pebtru a fi mai votat si a doua oara si nu e corect noi salariatii sa-i intretinem pe acesti trantori.