Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ultima speranță suntem noi

Centrul «Ema» are nevoie de sprijinul comunității

Ionuț, Rareș, Patrick, Mihăiță, Sara, Matei, Valentina... Și tot așa, până la 26. Sunt copii care fac terapie ABA în Centrul «Ema» din Slobozia. Însă numărul copiilor care au nevoie de terapie e mai mare. Mult mai mare... Numai la Centrul «Ema», pe lista de așteptare, sunt 12 copii...

Veteranii terapiei ABA «Ema» a fost primul Centru din oraș pentru copii cu tulburări din spectrul autist. Ideea a apărut în urmă cu 15 ani, când Ema avea 3 ani și orașul nu auzise de terapia ABA. Acum Ema are 18 ani, iar diagnosticele de genul «tulburări din spectrul autist» au devenit banale. Iar numărul centrelor care practică terapia ABA în oraș a ajuns la 4. Și crește... Luminița Mușat conduce Centrul «Ema» de 5 ani. Și reușește cu greutate să facă față solicitărilor. «Ne confruntăm cu o creștere exponențială a numărului de cereri. Acum avem 12 copii pe lista de așteptare... Încercăm să orientăm părinții către celelalte centre din oraș. Uneori se lasă convinși, alteori preferă să aștepte. Dar fiecare zi de așteptare înseamnă o zi mai puțin pentru copil. De aceea ne-am hotărât să cerem sprijinul comunității!».

Spațiu și voluntari pentru socializare Centrul «Ema» își desfășoară activitatea într-un apartament cu 4 camere repartizat de către Consiliul Local Slobozia. Însă el a devenit insuficient... La ora prânzului, în cele 4 camere disponibile ale Centrului sunt vreo 10 copii. Unii vin, alții pleacă, terapeuții lucrează cu cei rămași... Patrick, de exemplu, a făcut transplant de celule stem, iar evoluția lui e considerată «excelentă». Matei vine de un an la Centru și a recuperat 2 ani de întârziere în mai puțin de un an. Ionuț vine de un an și a învățat să stea singur la masă... Cristina Cioară este terapeut aici de 3 ani. Își amintește prima victorie a lui Cristi, un băiețel care la 5 ani nu vorbise niciodată. «Într-o zi, după 3 luni de te­rapie, a spus „mama“ pentru prima dată. Mi s-a părut o minune!». De-atunci, prin mâinile Cristinei au trecut zeci de copii. La fel și prin cele ale colegelor ei. «Trebuie să fii făcut pentru meseria asta! Nu oricine poate... Dar asta nu înseamnă că nu poate încerca. Avem nevoie de spațiu mai mult pentru acești copii și de voluntari pentru socializare. Suntem atât de ocupați cu lecțiile, încât nu-i mai sprijinim pe părinți și în această privință...» explică Luminița Mușat.

La limita subzistenței Orele de terapie ABA pentru un copil cu «tulburări din spectrul autist» costă 900 de lei. O parte din acești bani sunt asigurați de către stat, însă părinții fac eforturi uriașe pentru a asigura lunar plata orelor necesare pentru înregistrarea unor progrese notabile. Centrul «Ema», în pofida eforturilor pe care le face, nu se mai poate extinde. Susține la acest moment 6 angajați, iar resursele financiare lunare nu permit angajarea altora noi. În aceste condiții, singura soluție o reprezintă sprijinul comunității. «Ne dorim un spațiu suplimentar, în care acești copii să poată petrece mai mult timp printre oameni. Terapia nu este suficientă! Au nevoie de contact uman, au nevoie să fie acceptați în școli. Ne dorim ca statul să asigure plata pentru profesori de sprijin, să garanteze integrarea lor în societate, în sălile de clasă...». Până la rezolvarea problemei la nivel național, singura soluție rămâne comunitatea: «Avem nevoie de comunitate și de sprijinul autorităților pentru a integra acești copii în comunitate. Doar integrându-i îi putem ajuta. Și pe ei, și pe noi!».

1 Octombrie 2019, 13:35 (3037 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Centru pentru copiii cu autism, jefuit cu o furculiță

Comentariile cititorilor:


Si Eu:
(3 Octombrie 2019, 08:21)
Autoritățile ar trebui sa se implice mai mult in acest domeniu si sa sprijine aceste centre. Domnule primar luati atitudine in acest caz!
Luminița:
(2 Octombrie 2019, 21:40)
Vă așteptăm la Centrul Ema,pe strada Nisipuri, bloc 47, scara A, apartament 4, pentru a discuta despre voluntariat.Multumim!
Licean:
(1 Octombrie 2019, 21:09)
Cum putem deveni voluntari?
Mămică:
(1 Octombrie 2019, 16:10)
Felicitări si mulțumiri pentru ceea ce faceti pentru copiii noștri speciali. Chiar merita sa fie ajutat centrul, sa beneficieze toti copiii de terapie. Chiar este nevoie de aceste servicii in orasul nostru.