Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

Oficial, stăm bine

Râul Ialomița, grad de poluare «moderat»

În Ialomița există oficial «10 surse potențial poluatoare», potrivit informațiilor furnizate de către Administrația Bazinală de Apă Ialomița-Buzău. Concret, este vorba despre 10 firme care desfășoară activități economice care presupun deversarea de ape uzate în emisarul Ialomița. În ultimii 10 ani, au fost înregistrate 41 de deversări accidentale în ba­zinul hidrografic Ialomița, dintre care doar 3 pe teritoriul județului. Oficialii Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău susțin că, în condițiile în care toate aceste entități au stații de epurare funcți­onale, râul Ialomița are un grad de poluare «moderat». În spatele sintagmei se ascund însă pericole ecologice reale, la care oficialii preferă să închidă constant ochii.

Discrepanțele statistice trădează
Oficial, în Ialomița există doar 8 mari poluatori potențiali. Este vorba despre RAJA Constanța, cu cele două stații de la Fierbinți și Țăndărei, EcoAqua SA Urziceni, Urban Slobozia, cu alte două stații, Expur SA, Chemgas Holding SRL, AGFD Țăndărei, Clean Tech Ciulnița și Agrisol Internațional-ferma Căzănești. Aceste 8 entități economice care își desfășoară activitatea pe teritoriul județului au generat oficial, de-a lungul anilor 2008-2018, doar 3 poluări accidentale. Este vorba despre o fisurare a conductei de ape uzate a Urban SA, în anul 2009, de niște «reziduuri organice» pentru care nu a fost identificat un poluator în 2012 și de evacuarea «unei cantități de amoniu peste limitele reglementate» de către Chemgas în 2013. În rest, liniște și pace, în pofida faptului că anual cetățenii județului înregistrează zeci de sesizări care vizează tocmai poluarea accidentală sau intenționată a emisarului Ialomița. Iar pentru ca discrepanțele dintre realitate și informațiile statistice să fie și mai evidente, vom cita dintr-un raport oficial al Administrației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău care vizează doar activitatea în anul 2018. Astfel, pe parcursul anului 2018 au fost realizate 30 de controale pentru verificarea respectării actelor de reglementare, 51 de controale ca urmare a unor autosesizări, 81 de controale pentru verificarea unor reclamații, 143 de controale împreună cu autoritățile sau în alte situații și.... 19 controale «pentru investigarea unor accidente sau incidente cu impact major asupra apelor». În aceste condiții, riscul ca informațiile oficiale publice privind poluarea emisarului Ialomița să fie cosmetizate devine și el major.

Orbii care ne păzesc de poluare
Conform informațiilor publice solicitate, toți cei 10 potențiali poluatori ai județului dețin stații de epurare dotate cu trepte de epurare mecano-biologice. Ba, chiar unele dintre aceste firme susțin că au și stații de epurare terțiare, care permit neutralizarea compușilor chimici. Un exemplu în acest sens este EcoAqua Urziceni, care a pus în funcțiune în 2015 o stație mecano-biologică terțiară «cu îndepărtare avansată a azotului și fosforului». Alături de EcoAqua, pe lista firmelor care dețin stații de epurare cu trepte terțare se mai numără Urban SA și RAJA Constanța. Restul agenților economici care evacuează apele uzate în emisarul Ialomița au dotări precare, iar neutralizarea compușilor chimici și organici din apele uzate înainte de deversare rămâne doar un deziderat. Însă Cerințele Directivei Europene 91/271/EEC transpusă în legislația românească de HG nr. 188 din 2002 pentru aprobarea unor norme privind con­dițiile de descărcare în mediul acvatic a apelor uzate impun obligația realizării acestei trepte terțiare. Oficialii Admi­nis­trației Bazinale de Apă Ialomița-Buzău consideră însă că apa reziduală deversată în râul Ialomița nu trebuie epurată suplimentar, că gradul de poluare al apelor din rău este «moderat» și că este suficientă monitorizarea apelor «la nivel de curs de apă, conform directivelor europene». În aceste condiții, poluatorii potențiali no­minalizați de către Administrația Bazi­nală de Apă Ialomița-Buzău au libertatea de a polua fără restricții emisarul Ialo­mița, cu condiția să nu fie depistați în fapt. Și chiar și în acest caz, oficialii sistemului pot închide ochii susținând că «poluatorul nu a fost identificat».

Dezinfectarea/sterilizarea cu UV O atenție specială merită alocată de­zinfecției/sterilizării cu Ultraviolete. Potrivit art 5, alin 2 din HG 188/2002-pentru aprobarea unor norme privind condițiile de descărcare în mediul acva­tic a apelor uzate «apele uzate provenind de la spitale de boli infecțioase, sanatorii TBC, instituții de pregătire a prepara­telor biologice-seruri și vaccinuri-, alte instituții medicale curative sau profilactice, de la unități zootehnice și abatoare nu pot fi descărcate în receptori fără a fi fost supuse în prealabil dezinfecției specifice». Iar această dezinfecție specifică presupune tratarea cu Ultraviolete. Inutil să precizăm că în stațiile de epurare a apelor uzate din Ialomița acest tip de tratare nu se realizează. Dar este obligatoriu, conform informațiilor noastre, în toate stațiile de epurare care preiau ape uzate de la unități zootehnice și abatoare. Adică la Clean Tech Ciulnița, la Urban SA pentru că preia apele uzate de la abatorul Cocora, abatorul Avicola și Teletext, precum și la Agrisol Internațional-ferma Căzănești.

2 Octombrie 2019, 13:55 (1559 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Tone de peturi plutesc pe rîul Ialomița

Comentariile cititorilor:


Horia:
(4 Octombrie 2019, 05:08)
Păcat, alții ar vrea să aibă o sursă de apă că acest râu si nu o au iar noi ne batem joc pentru interesele unora. Puneți senzori de poluare obligatoriu la deversare nu o mai dati cu poluarea moderată, că tot nocivă e și asta. De asta au dispărut peștii, de la mideratul vostru. Ii intreb pe ăstia de la mediu dacă lor le-ar conveni să trăiască intr-un mediu poluat moderat.
Marian Cojocaru:
(3 Octombrie 2019, 09:56)
Super buna ideea asta a nemtilor :D  dar pacat ca nu se va face la noi nimic legat de asta.... Ialomita arata incredibil de murdara... cand eram mic mergeam la pescuit pe ialomita si prindeam  ceva pesti, acum daca ma duc doar vantur apa ca peste nu mai e.... si chiar daca e la cat de murdara e apa oricum nu ar vedea momeala din carlig
Solutie: