Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ULTIMA ORĂ

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o competiție formată din 10 echipe unde primele două clasate se califică în Superligă (competiția supremă pe echipe la care iau start în fiecare an cele mai bune 10 cluburi din țară). Campionatul Național masculin pe echipe se organizează și se desfășoară divizionar, pe nivel competițional valoric: în ordinea strictă a clasamentului ediției precedente, cu respectarea principiului promovării/retrogradării, în funcție de numărul de locuri. Viitorul Urziceni a participat în Divizia A din postura de nou-promovată, câștigând în 2018 Divizia B-Seria București. După o evoluție de excepție pe parcursul celor 10 zile de competiție, Viitorul Urziceni a obținut calificarea în Superligă, reușind să se claseze pe locul al doilea, la 2 puncte în spatele principalei favorite, echipa CS Comunal Ghiroda și Giarmata Vii. Este un succes de răsunet pentru șahul ialomițean, fiind prima dată în istoria județului când avem un club de șah în prima ligă națională, rezultatul fiind cu atât mai mare cu cât vorbim despre un club înființat în 2018, care a reușit să promoveze succesiv până în primul eșalon. Pe lângă medalia de argint obținută de echipă, Viitorul a mai înregistrat rezultate de excepție pe fiecare masă. Toți sportivii clubului au avut performanțe deosebite, ca drept dovadă cinci dintre ei clasându-se pe podium la mesele unde au evoluat: aur-Daniel Marțian; bronz-Vlad Tomescu, Dragoș Ceres, Petruț Sandor, Bogdan Bălan.

3 Octombrie 2019, 15:35 (536 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
ACS Viitorul Urziceni, în Divizia A la șah
«Cupa Ialomiței», la a IX-a ediție
«Cupa Ialomiței», un nou episod

Comentariile cititorilor:


nebunu nebunilor:
(22 Octombrie 2019, 23:08)
La nivelul de Divizia A, nu mai vorbim de Superliga, toate echipele isi aduc jucatori pentru ca nu poti face fata altfel, este un nivel foarte ridicat. Felicitari celor de la Urziceni, este o mare performanta pentru Sahul Ialomitean pe echipe. Daca in loc sa-i apreciem ii numesti "mercenari" ori nu cunosti ce se intampa in sah si in sport in general, ori esti invidios pe performanta lor. Asa toate echipele care fac performanta ar fi de "mercenari" : la sah Politehnica Iasi (campioana) sau Universitatea de Vest Timisoara. Sau daca vorbim de fotbal Barcelona , Real , Liverpool.....toti echipe de mercenari....

Domnule "nebun de negru" ori esti total dezinformat (sa nu spunem altfel), ori esti de rea intentie si invidios. Eu cred ca mai repede a doua varianta.
Nebun de alb:
(7 Octombrie 2019, 13:19)
Pacat că pe tine nu te ia nimeni în echipa.
nebunu de negru:
(4 Octombrie 2019, 12:52)
echipa de mercenari... sa-mi spuneti care dintre ei e localnic