Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

Serviciul Public de Transport Local Slobozia

Pierderi lunare de peste 60 mii de lei

După aproape două luni de la înființare, problemele Serviciului Public de Transport Local Slobozia se țin lanț. Lipsa licențelor de transport, numere de Olanda și, mai nou, pierderi de peste 60 mii de lei pe lună! Primarul Adrian Mocioniu este optimist și crede că din ce în ce mai mulți cetățeni vor utiliza drept mijloc de locomoție transportul public.

Probleme peste probleme Începând cu 1 august 2019, pe străzile municipiului Slobozia au apărut mult așteptatele autobuze de transport public. Cu toate acestea, apariția acestora a cauzat administrației locale numeroase pro­bleme. Începând cu lipsa licenței de transport și deplasarea ilegală pe drumurile Sloboziei cu numere de Olanda... Acum, la aproape două luni distanță, o altă problemă s-a ivit. Serviciul Public de Transport Local Slobozia înregis­trează deja pierderi lunare de peste 60 mii de lei. Concret, pentru cele 5 autobuze, într-o singură lună, Primăria plătește o chirie de aproape 30 mii de lei, în timp ce combus­tibilul necesar funcționării acestora atinge valoarea de 50 mii de lei. Suplimentar, se adaugă cheltuieli legate de întreținerea autobuzelor de 5 mii de lei, precum și cheltuielile referitoare la salarizarea angajaților Serviciului Public de Transport Local Slobozia, care ajung la aproape 100 mii de lei... «Cetățenii Sloboziei sunt încântați de noile autobuze! Dovada este reprezentată de numărul călătorilor... Eu cred că 2000 de călători zilnic nu este puțin deloc, respectiv 120 mii de lei pe lună venituri din bilete vândute! Într-adevăr, cheltuielile Serviciului Public de Transport Local Slobozia raportate la sumele încasate lunar din vânzarea biletelor nu sunt acoperite... La acest moment sunt pierderi de peste 60 mii de lei lunar... Dar eu sunt optimist că din ce în ce mai mulți cetățeni vor renunța la mașină și se vor deplasa cu mijlocul de transport în comun...» susține Adrian Mocioniu, primarul munici­piului Slobozia.

O dorință (ne)îndeplinită
Reamintim faptul că cele 5 autobuze ce aparțin Serviciului Public de Transport Local Slobozia sunt provizorii, acestea fiind închiriate pe o perioadă de un an. Deși este evident că nu se mai poate schimba nimic, primarul Adrian Mocioniu continuă să spere că municipiul Slobozia va avea parte, într-o bună zi, de celebrele autobuze electrice...

3 Octombrie 2019, 07:45 (2645 vizualizări - 10 comentarii)

Comentariile cititorilor:


PARIU:
(5 Octombrie 2019, 21:56)
pe pariu ca 60000 lunar fac doar salariile celor cu functii de conducere??matematica simpla-sa se intoarca de unde au venit si pierderea dispare.nu suferim nicio pierdere, de fapt, daca pleaca incompetentii aia angajati pe pile de partid, nu aduc niciun beneficiu, ba din contra, ei genereaza pierderea si s a rezolvat curat, rapid si cu profit
Călător 2:
(4 Octombrie 2019, 12:05)
Să reducă posturile de conducere.100 mii e o suma lunara ce țin micșorată.soferii sunt de ajuns sunt singurii care muncesc
Vaideei:
(3 Octombrie 2019, 20:50)
Bai dar nimic nu va multumeste, intr-o perioada in care transportul public e deficitar sau lipseste cu desavarsire in mare parte din localitatile Romaniei, daca mai tinem cont si de nenorocirile ce s-au intamplat in tara, baiatul asta de la primarie a facut ceva pentru orasul asta, ramane ceva dupa el, ceea ce nu puteti spune despre Sandu Stoica sau Gabi Ionascu. Preferati sa va plimbati cu coteturile lui periclii?! N-am nici o simpatie pentru psd sau pro ro, sa nu existe discutii.
calator:
(3 Octombrie 2019, 20:31)
Aceasta societate este condusa de o pensionara si a angajat toate pilele primaruliu si ale lui Ttifan .Sa vedeti la sfirsitul anului adevaratele pierderi care vor depasi peste 250 mii lei .
Slobozia mintita:
(3 Octombrie 2019, 16:26)
dupa mandatul de 4 ani al lui Mocioniu orasul asta o sa aiba cea mai mare paguba din istoria sa. vor ramane datorii de plata pe urmatorii 25 de ani de pe urma acestui primar !  
PSD ce are de zis in situatia asta ca ei l-au pus. Si inca ceva va mai amintiti cum Mocoiniu si Moraru au iesit impreuna in 2016 si au zis ca au rezolvarea tuturor problemelor din Slobozia, ca fac ca dreg, ca au deja bani europeni aprobati.
MINCIUNI si iar MINCIUNI ! asta oare nu e inselatorie ? astia 2 nu ar trebui sa se duca cativa ani prin puscarii si sa le fie confiscate averile in contul inselatoriei si pagubelor ce le-au facut ?
Un cetatean:
(3 Octombrie 2019, 16:00)
Cand se fac atâtea petreceri,serbări, la sărbătorile de iarnă aduc cantareti, atunci, cat se cheltuie ? Sunt obligați să asigure transportul in comun. Sa mai renunțe la petreceri. Asa face un bun gospodar!
solutie:
(3 Octombrie 2019, 15:08)
Primaria ar trebui sa mai introduca 2, 3 curse intre orele 22 si 24. De ce trebuie ca oamenii sa plateasca taxiul cate 20 lei? Este incalificabil ce fac, isi pun problema rentabilitatii la transportul in comun, dar celelalte pierderi nu mai reprezinta o problema. Au stricat toata piata revolutiei si au aruncat multi bani pe niste pavele puse aiurea, gazon si pomi uscati. Asta nu mai conteaza daca nu e rentabila??
CETACEAN:
(3 Octombrie 2019, 14:59)
Sa vedeti pierderi la sirsit de an ,au angajat pentru 5 autobuze contabil,normator ,protectia munci ,la personal mecanici normaror etc.In realitate o mica primarie .
Slobozia Noua:
(3 Octombrie 2019, 10:59)
Serviciul Public de Transport Slobozia nu asigura transportul calatorilor si la ora 24:00,sunt multe persoane din Slobozia Noua care lucrează pana la ora aia si sunt nevoite sa apeleze serviciile firmelor de taxi, servicii costisitoare pentru salariu minim primit de majoritatea celor in cauza.
calator:
(3 Octombrie 2019, 10:45)
Este clar faptul ca autobuzele astea chiar daca nu sunt noi sunt mult mai bune decat mizeriile niktour, care erau mici, inghesuite, rablagite, fara aer conditionat vara si caldura iarna si veneau cand avea chef marele patron, uneori sarind curse.
Referitor la pierderi, ce a facut marele primar de trei ani de cand este in functie? Daca depunea proiectul de achizitionare a unor autobuze electrice si statie de incarcare chiar de cand a preluat mandatul, in trei ani s-ar fi concretizat proiectul si acum nu ar fi generat costuri de inchiriere si reparatie; mai monta si niste panouri solare si avea o parte din curent gratuit, de la soare.
Partea de salarii: Nu cred ca trebuia sa angajeze la firma de transport director, sefi, peste sefi, cu salarii maricele; era suficient un sef de coloana, dispecer si soferi. Directorul asta o avea masina la scara cu sofer personal si secretara? Altfel, salariile catorva soferi, ce pondere pot avea in totalul cheltuielilor cu salariile?
Oricum am gandi aceasta problema, transportul local trebuie asigurat! Faptul ca merge pe pierderi, se mai poate ajusta. Dar Parcarea subterana, Parcul Industrial, Info chioscul, astea nu merg pe pierderi uriase?? si sunt total inutile, exceptand partial parcul unde functioneaza cu chiu cu vai vreo 2 firme.