Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Camere video portabile pentru Poliția Locală Slobozia

Începând cu anul 2008, Poliția Locală Slobozia filmează fiecare mișcare a cetățenilor. Pe lângă camerele de supraveghere din oraș și cele montate pe bordul mașinilor, polițiștii locali dețin la purtător mici camere video portabile, prinse de cămașă ori de epoleți. La acest moment, Slobozia este «mai în siguranță» cu 11 camere...

Siguranță și încredere În vreme ce municipiul Slobozia este împânzit de camere de supraveghere, polițiștii locali dețin suplimentar, de mai bine de 11 ani, mici camere video portabile. Prinse de cămașă sau de epoleți, cu ajutorul unei singure apăsări pe buton, camerele video pot stoca până la 35 Giga de filmare. «Au fost eficiente în prevenirea unor fapte legate de lipsa de coope­rare, refuzul de legitimare ori adresarea de injurii și jigniri și au constituit proba unor fapte pentru care polițiștii locali au luat măsura sancționării. Totodată, înregistrările au constituit o probă solidă în instanțe, iar din acest motiv nu au fost mulți contravenienți care au atacat sancțiunea primită...» susține Laurențiu Abaza, directorul Poliției Locale Slobozia. La acest moment, polițiștii locali sunt la a patra generație de camere video portabile, prețul acestora oscilând între 700 și 1200 lei. Fondurile alocate pentru achiziționarea lor provin din bugetul local alocat anual Poliției Locale Slobozia.

4 Octombrie 2019, 11:25 (3074 vizualizări - 23 comentarii)

Comentariile cititorilor:


garcea:
(7 Octombrie 2019, 13:25)
Confirm faptul ca politia locala, ca si politia rutiera nu au curajul sa amendeze interlopii. De prea multe ori am vazut masinile rromilor tatuati, cu cefe late, "parcate" pe banda de rulare 1 cu tupeu si nepasare fata de cei care asteapta sa-i poata ocoli. In Fetesti, doi magraoni au oprit traficul 2 minute pe bulevardul principal ca sa stea de vorba. Nimeni nu le face nimic pentru ca le este frica sa se uite macar inspre ei, dar sa-i roage frumos sa mute masina. Mai stiti cazul de la Tandarei cu patrula tiganeasca de a oprit in trafic o masina noaptea? O romanie dominata de clanuri interlope si magraoni, care, in curand ne vor depasi ca numar. Probabil in loc de politia locala si rutiera ar trebui sa se ocupe in forta mascatii care sa bata la magraoni pana le va fi frica sa se mai uite macar spre vreun roman. Nu sunt rasist, dar daca noi nu le facem rau, ei de ce o fac? Fiindca astia sunt si nu pot fi educati niciodata! Politia locala, ducati-va in cartierul cu turnulete din Slobozia Noua ca sa vedeti cat de tare dau vaicareala aia de manele cand au chef magraonii. Iar voi politistii nu aveti curaj sa mergeti sa-i amendati. Va limitati la marea evazionista "baba cu patrunjel". Rusine organelor de ordine, in general si a conducatorilor in special!
CERSETORI:
(5 Octombrie 2019, 21:50)
camere de astea sa poarte si politia, nu ar mai fi motiv de chitaiala ca au agresat in strada batrani sau n ar mai agresa daca s ar sti filmati..politia locala sa consume benzina aia cu rost-sa i adune pe nebunii aia care injura si se iau de femei pe strada, dar e imposibil, ca de la aia nu scot nimic, nu au cu ce plati amenzile,nu vedeti ca toti la toate nivelurile se ocupa doar de  incasari din amenzi???sa faca public un raport de activitate in care sa exemplifice macar cateva realizari notabile.nu comenteaza aici doar cetateni sanctionati, sa rezolve problema clanurilor, a palatelor care nu platesc impozite, a gunoiului ars in curti, a soferilor beti de care nu se ating daca le cunosc numerele...nu le o fi rusine, frate, sa se dea asa in stamba?? si nu ma refer la bietii angajati , ci la aia care dau ordinele si care nu au nimic de a face cu siguranta cetateanului, ci doar cu cea a hotilor si a interlopilor
Vecin:
(5 Octombrie 2019, 13:34)
Am spus aici dw multe ori,Șeful poliției locale Slobozia este D.D.,șoferul primarului.Bea la scara blocului ,îs face parcare singur ,cu Nr lui la masina... și cine mârâie,suna direct la A. și îl pune sa i trimită un echipaj de sclavi.... Rușine !
Comunitari :
(5 Octombrie 2019, 12:08)
Cei mai multi dintre militienii comunitari  nu sunt pregatiti, nu stiu sa interpreteze corect legislatia, uita ca sunt in slujba cetateanului, sunt aseriviti si comit abuzuri frecvent. 
O institutie ineficienta si in mare parte inutila, cu atributii limitate. Desfiintarea militiei comunitare ar aduce mai multe beneficii, mai ales daca in locul comunitarilor am avea  mai multi politisti instruiti si pregatiti. Prefer oricand un politist adevarat in  locul a 10  paznici comunitari/locali (pentru ca  cei de la militia locala sunt orice numai politisti nu). 
Gigi:
(5 Octombrie 2019, 09:55)
E orașul plin de rahati de câine,maidanezi,carute,vaci,mizerie aruncată peste tot.Pentru ca locala nu face absolut nimic,deci cu ce ii ajuta camera?cetatenii amendați de ei sunt oameni normali,nu se duc la ciorile imprastiate pe la case de pariuri,la adresele unde cânta muzica pana dimineata de nu doarme un cartier sau jumate de oras,ei bat moneda pe omu de rând ca doar in calu care trage dai cu biciul.Sunt o rusine de instituție,Abaza o rusine de director,unde locali lui beau cafeaua alții pasc animale pe domeniul public iar astia își vad linistiti de cafea,deci,veterinare de ce dai bani pentru asemenea incompetenti?Voi ati observat cum arata orașul,nu poti iesi cu bicicleta cu copilul ca tre sa ai grija la maidanezi,Rosca taie copaci,e ocupat,asa ca daca e sa achiziționati ceva da-ti banii pe niste milițieni ruși sa faca ordine in oras ca e dezastru.
Camera si datorie:
(5 Octombrie 2019, 08:37)
Sa le dea tot ce vor.Dar sa isi faca serviciul obiectiv.Daca au competente pe stationari aberante si opriri,ei nu cunosc cumva orasul?Statia E14este blocata de stationarile smecherilor.La bazar,stationeaza in fata bisericii o platforma acoperita a celor cu covoare,plus Loganul"ycy"albastru al grasanei blonde.De ce nu se parcheaza la 5 m distanta in parcarea bazarului? La fel si SUVul boxerului si a karatistei ce blocheaza o banda,parcarea fiind la 3 m?Dar laCentral?Toti nemernicii soferi ce au 4 clase? De ce nu sunt pusi la punct?Orasul este cuprins de debandada. Se aude:amenda ptr scuipat seminte.Bun.Dar ce este mai infect? Nu cumva rahatul animalutelor de companie? Lasat peste tot?Sau mucurile de tigarete ce sunt infecte?Toti fumatorii flegmeaza de zici ca nu e buna tigarea,se face balta langa ei dar tot fumeaza,tot scuipa!Cum vor filma localii daca ei nu mai stiu sa patruleze,sa fie printre cetateni,nu printre masini?Maine aproba primarul sa le cumpere camere STREETView,si nu mai coboara din masini,vor da ocol strazilor aiurea,doar sa filmeze.
TUMOAREA - PSD:
(5 Octombrie 2019, 08:06)
Filmează și când își duc copii la școală cu mașina poliției,când cumpară cartofi din piață,când fac pe taximetriști pentru rubedeni....?
Filmează când beau un suc (adăpat cu rom)la terasă?
Să filmeze în continuu activitatea agentului,nu doar ce vrea agentul.

pt. Maiana:
(4 Octombrie 2019, 21:44)
Asta faceti voi politia locala, pentru asta luati salariu. 2 kg de rosii de la un amarat, dar va c.acati pe voi in fata unui smecher cu bani https://www.facebook.com/Meritocratia.ro/videos/870955966323376/77
Georgeta:
(4 Octombrie 2019, 19:04)
Ag. Mariana “””Cu ajutorul camerelor de supraveghere ale politiei locale s a reușit identificarea multor infractori și constatarea de fapte contravenționale și/sau penale. “”” Vorbesti de camere fixe nu de alea de le poarta pandarul local in piept. Ag. Mariana vino de acasa. Sunt bune in momentul cand filmeaza toata activitatea prestata intro zii de munca a paznicului de la cimitir. Sa filmeze non stop, nu numai ce vrea militistul local. Hei Mefistotel (drac)tel pe nas tragem aer si mucii. Politia locala un fel de caraula din anii 1960, cu diferenta mare de salariu si mentalitate. Atunci in 60 hotii nu cadeau la pace cu caraula, azi multi dintre voi sunteti paznici hotilor si va atarnati de o punga cu seminte si de o batista cu muci, daca tot este degeaba. Desfiintata politia locala care produce gaura in bugetele locale.
Cel:
(4 Octombrie 2019, 17:22)
Dicoteca de la Privighetoare nu o filmeaza ? Nuntile de acolo nu le filmeaza ?Parcrea masinilor din fata trecerilor de pietoni ?
@Mefistotel:
(4 Octombrie 2019, 17:17)
Maifastotal, tu ai baut ceva?
Mefistotel:
(4 Octombrie 2019, 16:33)
Geogeta, MMC, bani aruncati, Cetatean = ati "fumat" ceva, dl. profesor ?
Viorel:
(4 Octombrie 2019, 16:22)
Sa vedeti cum fug comunitarii cand ii înjură interlopii.bolidul lui F. ocupa o juma de strada pe matei basarab si nici n au îndrăznit să se deplaseze comunitaru ,cu toate ca statea la sc nr 2 ,si bolidul în drept la lyon,cu zece cimpanzeii pe lângă el.strigau cimpanzeii:nu vii ba sa ne tai chitanțe??de rusine au plecat de lângă trecerea de pietoni unde sperau si ei sa ciupeasca ceva. O glumă de poliție locală!!!
Mariana :
(4 Octombrie 2019, 15:41)
Pentru domnul Costică T:ce înseamnă ptr dumneavoastră sa fie semianalfabet? Toți greșim în exprimare uneori, important e sa ne dam seama și sa ne corectam pe viitor.. La politia națională nu se greșește? Ba da, cu siguranță.
Mariana :
(4 Octombrie 2019, 15:34)
Cu ajutorul camerelor de supraveghere ale politiei locale s a reușit identificarea multor infractori și constatarea de fapte contravenționale și/sau penale. Interesați.va d.na dragă.