Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Contract parafat între Primăria Amara și constructor

Grădina de Vară din Amara va fi modernizată. Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!

Vineri, 4 octombrie 2019, la orele 11,30, autoritățile locale din Amara au semnat contractul pentru reabilitarea Grădinii de Vară, locația unde se desfășoară prin tradiție Festivalul «Trofeul Tinereții». Valoarea proiectului este de 13,8 milioane de lei, iar termenul limită pentru finalizarea lucrărilor este de un an... Investiția pune în dificultate desfășurarea Festivalului de la Amara de anul viitor, declarat oficial «cel mai longeviv festival de muzică ușoară din țară». Primarul orașului Amara, Ion Măiță, nu are la acest moment o soluție de avarie. «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția!» a declarat primarul Măiță.

Festivități pentru semnături
Vineri, la orele 11,30, în prezența consilierilor locali, primarul Ion Măiță a semnat contractul de modernizare a Grădinii de Vară Amara. Valoarea acestui proiect este de 13,8 milioane de lei, din care 85% reprezintă finanțare nerambursabilă din FEDR ,13% este asigurat de la bugetul național, iar 2%, respectiv 275 mii de lei reprezintă valoarea cofinanțării eligibile a beneficiarului. Constructorul care a câștigat licitația este Cargo Terra SRL, iar lucrările de execuție încep cu o întârziere de mai bine de un an. «Este un proiect așteptat atât de locuitori, cât și de turiști... Vreau să vă mulțumesc tuturor, pentru că împreună am pus bazele acestui proiect, al cărui contract de finanțare a fost semnat în 2017... Este un proiect modern, un proiect care demonstrează că la Amara se face treabă!» a declarat primarul Ion Măiță, printre altele. Potrivit datelor oficiale, Grădina de Vară va fi prevăzută cu acoperiș retractabil, iar scaunele spectatorilor vor fi înlocuite.

Adio, Festivalul «Trofeul Tinereții» 2020!
Primarul Ion Măiță a insistat ca predarea obiectivului să fie făcută pe amplasament, pentru imortalizarea oficială a momentului. Așa cum s-a precizat la semnarea contractului, lucrările vor debuta, cel mai probabil, în primăvara anului viitor. Această întârziere pune însă sub semnul întrebării următoarea ediție a Festivalului Tinereții, cea din 2020. La solicitarea consilierilor locali prezenți, reprezentantul firmei Cargo Terra SRL a refuzat să-și asume devansarea termenului de 1 an pentru finalizarea lucrărilor, apreciind că «totul depinde de vreme...». Somat să ofere o alternativă, primarul Ion Măiță a declarat: «E prea devreme să identificăm o soluție pentru ediția din 2020... Sperăm ca până la momentul respectiv să facem recepția! Avem destule soluții... Pe stadion, poate... Sau amânăm Festivalul până în septembrie...» a declarat el. Reamintim că anul 2020 este an electoral și este posibil ca, la data desfășurării Festivalului, primarul Ion Măiță să nu mai fie în funcție. Problema însă rămâne...

4 Octombrie 2019, 13:40 (1454 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Grădina de Vară de la Amara va costa 13,8 milioane de lei
Amara: «Caravana filmului românesc»

Comentariile cititorilor:


@dottore:
(6 Octombrie 2019, 15:35)
Probabil ca preferati un festival de manele in schimb?
Este festival de interpretare (daca stiti ce inseamna).
e clar:
(6 Octombrie 2019, 08:06)
firma care a cistigat licitatia de construire e din fostul constrif (prietenii stiu....)
in concluzie lucrarea o sa se termine in 2022 sau 2023
dottore:
(5 Octombrie 2019, 11:45)
Mare pierdere ce-i cu „Troful Tineretii”. Si asa era naspa, in fiecare an cantate aceleasi melodii... Nu plange nimeni dupa asa ceva...fiti seriosi domnilor :D
Amarean:
(5 Octombrie 2019, 08:52)
De ce sa facă el ceva Maita adică dacă nu va mai fi primar . O sa facă , vorba vine unul din candidații la primărie de care se știe deocamdată : N. M. pupila și cea care îi da cu nămol lui M. vara pe plaja , actualul vice fratele altei pupile a lui M., un zero barat , I. de la Simagro care a mâncat și mănâncă cu M., si NU numai. G. un fost polițist comunist ce se vrea și el primar și sa vedem citî or sa mai fie .Oare PSD ul ăsta oameni are .Și acestia oare sunt operați pe creer ,au trecutul așa curat de au curajul sa se expună ? Ori cred ca locuitorii Amarei sunt prosti ?