Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Școala Gimnazială Movilița așteaptă amenajarea unor toalete moderne

Și în acest an școlar elevii Școlii Gimnaziale Movilița vor fi obligați să folosească WC-urile din curtea unității de învățământ. Situația este generată de faptul că proiectul finanțat de Guvernul României privind realizarea unor toalete mo­derne a fost sistat. În lipsa unor grupuri sanitare noi, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare, iar fără acest document Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar i-ar putea ridica acreditarea. Deși cunosc problema, reprezentanții autorităților locale tratează totul cu indiferență.

Un proiect abandonat Înscrise în Programul Național de Dezvoltare Locală 2, autoritățile locale din comuna Movilița au depus un proiect privind realizarea unor toalete moderne, în incinta școlii din localitate. Cotat la peste 140 mii lei, proiectul s-a sistat deși, po­trivit documentelor, autoritățile și-au luat angajamentul că-l vor finaliza în luna mai a acestui an. Situația privind sistarea lucră­ri­lor a ieșit la iveală abia în această toamnă, o dată cu verificările oficialilor din cadrul Prefecturii Ialomița, Inspectoratului Școlar și Direcției de Sănătate Publică privind stadiul de pregătire al școlilor din județ pentru înce­putul noului an școlar. Surse ad­ministrative au explicat faptul că lucrările care ar fi trebuit reali­zate la Școala Gimnazială Movilița s-au întrerupt după ce constructorul care le-a câștigat prin licitație publică s-a angajat să efec­tueze alte lucrări, mult mai bine plătite. «Din datele pe care noi le avem, constructorul a renunțat să mai realizeze toaletele de la Școala Movilița, și-a luat muncitorii și a plecat la Roșiori... Acum lucrează la acoperișul Primăriei Roșiori, pentru că ar fi fost mai bine plătit!» au explicat oficialii instituțiilor implicate în controlul tematic realizat înainte de înce­perea noului an școlar. Repre­zen­tanții autorităților locale din Movilița tratează situația cu in­diferență. Contactat telefonic pentru a oferi un punct de vedere cu privire la această situație, edilul localității a evitat să răs­pundă invocând faptul că este ocupat cu treburi administrative. «Nu pot să vă dau niciun detaliu, pentru că nu pot să vorbesc acum. Eu sunt la serviciu și când sunt la serviciu nu pot vorbi!» a precizat Petre Petre, primarul loca­lității Movilița. O atitudine similară a avut-o și persoana res­ponsabilă să supravegheze bunul mers al Programului Național de Dezvoltare Locală 2 în județul Ialomița. «Eu nu sunt mandatată să discut cu presa. Vă rog faceți o hârtie oficială și vi se va răs­punde în scris!» a declarat Adriana Amzărescu, persoana desemnată să supervizeze stadiul implementării proiectelor finanțate prin PNDL în județul Ialomița.

WC-ul din curtea școlii, singura alternativă În lipsa unor toalete moderne, cei peste 200 de elevi ai Școlii Gimnaziale Movilița vor folosi și în acest an școlar WC-ul din curtea școlii. Conform raportului de control, grupul sanitar este un adevărat focar de infecție, «ne­fiind prevăzut cu sursă de apă curentă sau sifoane de evacuare a reziduurilor lichide». Mai mult, reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Ialomița au precizat faptul că fără toalete moderne care să nu reprezinte un pericol pentru sănătatea ele­vilor, unitatea de învățământ nu poate primi autorizația sanitară de funcționare. «Noi am reînce­put verificările în școlile cu pro­bleme. La Movilița, din păcate, nu putem reveni asupra deciziei de suspendare a autori­zației sa­nitare de funcționare pentru că școala are încă proble­me cu grupurile sanitare!» a explicat Cristina Iorga, directorul executiv al Direcției de Sănătate Publică Ialomița. Iar fără auto­rizația sanitară, Școala Gimna­zială Movilița riscă să rămână fără acreditarea din partea Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar.

Fonduri guvernamentale pentru grupuri sanitare noi
Ialomița se numără printre județele beneficiare de fonduri provenite de la Guvernul României privind construcția de toalete moderne în incinta unităților de învățământ. 6 școli și grădinițe din județ au beneficiat de sume cuprinse între 41 și 111 mii lei pentru construcția de noi grupuri sanitare. Fondurile au fost alocate de Guvern, prin Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și, apoi, transmise către autoritățile publice locale.

4 Octombrie 2019, 13:20 (559 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


VAN DAMME:
(5 Octombrie 2019, 18:23)
BRUCE LEE necititilor!
Ion Ion:
(4 Octombrie 2019, 21:15)
BRUSLI are solutia , patentata ...garantat 50.000
Vio:
(4 Octombrie 2019, 14:45)
Face "Bruzli" wc-uri,dar costa 50 de mii euro.