Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

Și totuși se-ntâmplă!

După cum avertizam încă de săptămâna trecută, Marean Dezamăgitoru’ sau purtătorul de mape cu cod COR își freacă lampa fericit la gândul că va reveni la șefia unei partidele locale dar cu potențial. Pesedeii noștri sunt un picuț debusolați, în sensul că Marian Senatoru’ le tot spune că revenerirea Dezamăgitorului se va produce când își va vedea el ceafa. Și cum după ultimul regim de apă cu lămâie i-au revenit kilele în forță, a cam început să și-o vadă. PS: Să remarcăm că lampa fericirii lu’ Marean Dezamăgitoru’ e frecată persuasiv pe whatsappul organizației PSD de alți doi nepieritori ai politicii locale: Soarele administrației publice de la Amara și deputatul Trotinetă.

Impresionanta instituție de forță a statului de drept, recte Poliția, a căzut pe scări și și-a fracturat neuronul funcțional. După accident, pare complet oarbă la ceea ce se petrece, atașată fiind doar de valorile social-democrate. Adicătelea, spre exemplu, în loc să urmărească evenimente cu pierderi de Porșuri Panaramera la barbut/poker sau creșteri exponențiale la dobânzi sau zidiri/îngropări de sume colo­sale, oamenii legii și al lor șef (ăla mic și chel, de respira greu!) produc evenimente sociale cu copii și împărțire de pliante. Se impune la instituție măcar o sfeștanie. Măcar așa, de ochii lumii.

Ionel, cel mai necuvântător dintre vicepreședinți, tace și le face. Apreciem, pe bune, talentul cu care l-a înzestrat natura în a-și demonstra calitățile. Una dintre acestea e smerenia. Și nu o aducem în discuție pe cea manifestată în prezența Președintelui ialomițenilor de pretutindeni, ci pe cea referitoare la relația conjugală. Căci, dacă soția a dorit un loc de muncă la stat, în loc luminos și cu multă liniște, Ionel al nostru, supus cum îl știm, s-a conformat. Iar postul pe fonduri europene s-a ocupat rapid prin concursul de împrejurări obișnuit, în timp ce ajeofemeul s-a pricopsit cu un om valoros. Că doar și servilismul are preț.

Din ceea ce am reușit să deducem potrivit discursurilor celui mai iubit dintre ialomițeni, Farul administrației publice de la Amara este campionul absolut la absorbții de fonduri europene. Pe hârtie, absorbitele fonduri sunt amețitoare și absorbantul Președinte le raportează cu sete. Produce editoriale și, am aflat dar chiar nu credem!, că va tipări chiar și «Manualul absorbant de fonduri europene». Un fel de auxiliar pentru primarii în funcție și pentru cei în devenire, proaspăt absolvenți de facultăți cu liceu neterminat. PS: Unul dintre acoliți, directorul Moș Teacă de la desepeu zice că Președintele ialomițenilor de pretutindeni i-a promis revenirea cu surle și trâmbițe. Ca să nu ziceți că nu v-am spus!

Tot din zona deconcentratelor, se impune să precizăm că re­putatul doctor cu doctorat Piua face treabă. Cea mai mare a făcut-o cu pesta, temă unde «tâmpiții nu respectă indicațiile noastre!». Că dacă se respectau, pesta era eradicată și reputatul doctor cu doctorat Piua nu mai făcea atâta treabă. Mare.

Mult iubite și stimate Președinte al tuturor ialomițenilor. Am descoperit, fără să vrem, teancuri de «Ialomița ta» pe la instituțiile astea descentralizate, cu rol impus de difuzare a fițuicii în care ați investit atât de multă trudă, abnegație și bani. Ai noștri, ai județului... Oamenii nu își îndeplinesc obligațiile și nu răspândesc ziarele, editorialele cu muzica din asfaltare sau viitorul luminos al Ialomiței neajungând la cititorii avizi de cuvântările dvs. Se cuvine să adoptați măsuri! De asemenea, ținem să vă aducem la cunoștință faptul că există și șefi de deconcentrate care, la loc de cinste, păstrează ÎNTREAGA colecție de «Ialomița ta», îndosariată cores­punzător. Întru propășirea purelor idealuri ale domniei voastre!

La final am lăsat ceva mai nasol, referitor la trădătorul galinaceu ce va vota moțiunea chiar împotriva ultimului său naș. Căci, da, votând moțiunea va vota împotriva unui Guvern din care face parte și Daea (cel cu oaia!)... Acuma, politica este ceva dincolo de cuvinte și bordurile Centurii o cuprind din toate pozițiile. Una dintre acestea se referă la un soi de șantaj la care ar fi fost supus deputatul galinaceu prin prisma vitregului său frățior. Încurcate sunt căile Pro României!

4 Octombrie 2019, 16:15 (4425 vizualizări - 0 comentarii)


Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
captcha
Codul din imagine:
Marți 14 Iul 2020
305 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
0

Șofer în stare de ebrietate

Un bărbat de 37 de ani, din Fetești, s-a ales cu dosar penal după ce a fost depistat de polițiști conducînd un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși se afla în stare de ebrietate. Autoturismul ...[citește_toată_știrea]

25 Aprilie 2010, 05:26
(20567 vizualizări - 0 comentarii)


S-a înecat în Ialomița?

Polițiști și pompieri au desfășurat joi, 22 aprilie a.c., eforturi comune pentru a depista un bărbat, de 66 de ani, din Urziceni, a cărui dispariție a fost sesizată de către familia acestuia. Ultimele informații ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 12:56
(20591 vizualizări - 2 comentarii)


Conducea tractorul cu permisul suspendat

Joi, 22 aprilie, în jurul orei 23,30, polițiștii au identificat în trafic, pe strada Călărași, din Fetești, un bărbat, de 45 de ani, din județul Constanța, care se deplasa la volanul unui autotractor ce ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 12:55
(17064 vizualizări - 0 comentarii)


Fierul vechi, în atenția polițiștilor

Polițiștii din Țăndărei au acționat joi, 22 aprilie, în intervalul orar 09,00-12,00, pe raza de competență, pentru respectarea prevederilor privind gestionarea deșeurilor industriale reciclabile și pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 12:55
(11720 vizualizări - 0 comentarii)


10 baruri și 9 săli de jocuri, controlate

În cursul după-amiezii de joi, 22 aprilie, în intervalul orar 18,00-21,00, efective din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, în colaborare cu efective ale Inspectoratului Județean de Jandarmi și din cadrul ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 12:55
(19117 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni în zonele rurale

În cursul nopții trecute, respectiv 22/23 aprilie, agenții Posturilor de Poliție Albești, Ciochina și Buești au organizat o acțiune comună intercomunală, sub coordonarea ofițerilor din cadrul Poliției ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 12:54
(10896 vizualizări - 0 comentarii)


Depunerea situațiilor financiare, obligatoriu la Registrul Comerțului

Oficiul Național al Registrului Comerțului reamintește comercianților că, începînd cu anul 2010, situațiile financiare anuale se depun numai la Registrul Comerțului. Avînd în vedere că data limită pentru ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 10:42
(15868 vizualizări - 0 comentarii)


Perdelele forestiere de protecție, în atenția Prefecturii

Joi, 22 aprilie a.c., la sediul Prefecturii Ialomița s-a desfășurat o ședință de lucru a Comandamentului județean de analiză a realizării Programului de înființare a perdelelor forestiere de protecție. ...[citește_toată_știrea]

23 Aprilie 2010, 07:13
(17895 vizualizări - 1 comentariu)


8
Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

Festivalul Județean de Folclor «Zărzărică, zărzărea»-ediția a XVIII-a

În organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița, vineri, 16 aprilie 2010, s-a desfășurat faza zonală a celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Județean ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 17:18
(18284 vizualizări - 0 comentarii)


9

A dat cu tractorul peste un bătrîn

Poliția Urziceni a fost sesizată miercuri, 21 aprilie a.c., prin 112, despre faptul că pe raza localității Hagiești s-a produs un accident de circulație, un pieton fiind implicat. Din cercetări s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 15:56
(17559 vizualizări - 0 comentarii)


10

Recidivist încarcerat după ce a tîlhărit un tînăr în stare de ebrietate

Un tînăr în vîrstă de 28 de ani, din Slobozia, recidivist, a fost încarcerat în arestul Inspectoratului după ce Judecătoria Slobozia a emis pe numele său un mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 15:39
(20200 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit general, identificat

Miercuri, 21 aprilie a.c., polițiștii l-au identificat și reținut, pe raza comunei Frumușani-Călărași, pe un tînăr, în vârstă de 28 ani, din Fetești, care lucra în cadrul unei vulcanizări din localitate ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 14:58
(11649 vizualizări - 0 comentarii)


12

La volan fără permis

Polițiștii au constatat o infracțiune comisă de un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Săveni, care se deplasa la volanul unui autoturism cu numere de înmatriculare străine, fără a poseda permis de conducere ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 14:42
(21398 vizualizări - 0 comentarii)


13

Firmă sancționată pentru nerespectarea regimului materialului lemnos

În urma verificărilor efectuate la un agent economic din comuna Făcăeni s-a constatat că acesta comercializa material lemnos pentru construcții fără a utiliza sistemul informatic integrat de urmărire a ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 14:40
(11492 vizualizări - 0 comentarii)


Bursa generală a locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița va organiza vineri, 23 aprilie 2010, începînd cu ora 9.00, Bursa generală a locurilor de muncă. Acțiunea se va desfășura în Slobozia la Clubul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 09:48
(18123 vizualizări - 0 comentarii)


22 aprilie, ziua Pământului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

22 aprilie, ziua Pămîntului: 200 de preșcolari au salvat Planeta la Slobozia

Joi, 22 aprilie, la orele 10,00, preșcolarii Grădiniței «Junior» din Slobozia au organizat marșul annual de Ziua Pămîntului. Însoțiți de educatori și oficiali locali (l-am remarcat, în treacăt, pe nelipsitul ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 09:24
(12155 vizualizări - 0 comentarii)


Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Sărbători uitate, sărbători regăsite: Caloianul îngropat la Slobozia

Caloiene, Iene,
Du-te-n cer și cere
Să deschiză porțile,
Să sloboadă ploile,
Să curgă și gîrlele,
Zilele și nopțile,
Ca să crească grînele!
Iani, Iani, Caloiani,
Ia cerului torțele ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 09:22
(10755 vizualizări - 0 comentarii)


«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

«Activitatea economică în Ialomița a scăzut cu 40-50%»

În cadrul unei conferințe de presă susținută miercuri, 21 aprilie, reprezentații Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au dat publicității raportul de activitate al instituției pe anul 2009. ...[citește_toată_știrea]

22 Aprilie 2010, 03:52
(9887 vizualizări - 1 comentariu)


Pistol de calibru 5,5 mm, deținut ilegal

Polițiștii au depistat marți, 20 aprilie, un ialomițean care deținea, fără drept, o armă neletală din categoria celor supuse autorizării. Bărbatul, de 66 de ani, din Fetești, deținea fără drept un pistol ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:11
(17888 vizualizări - 0 comentarii)


Nu vrea să se întoarcă acasă: Dat dispărut de Poliția Constanța, găsit la Sudiți

Marți, 20 aprilie, polițiștii Postului de Poliție Sudiți au depistat pe islazul comunal un tînăr, de 23 de ani, din județul Tulcea, care lucra ca cioban la stîna de oi a unui bărbat din localitatea Sudiți ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:11
(16975 vizualizări - 0 comentarii)


2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:10
(11325 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:10
(12534 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:09
(19225 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 13:07
(15774 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 12:56
(25973 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 15:36
(11993 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 15:20
(10944 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 15:01
(12017 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 14:58
(8689 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 14:55