Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

Spitalul Județean de Urgență Slobozia, sufocat de pacienți cu probleme minore

În timp ce Ministerul Sănătății amenință că-i va sancționa pe medicii care nu oferă consultații în timp optim, Spitalul Județean de Urgență Slobozia se confruntă cu o avalanșă de cazuri care nu repre­zintă o urgență medicală. Aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe pot fi consultați de medicii de familie. Pentru ca numărul acestor cazuri să scadă, autoritățile ialomițene au luat decizia de a înființa Centre de Permanență în 5 localități. Deși util, proiectul însă a fost abandonat...

Situație delicată Un proiect de lege inițiat de Ministerul Sănătății lovește în plin medicii din spitale. Potrivit inițiativei le­gislative, aceștia riscă să fie sancționați dacă îi obligă pe pacienți să aștepte prea mult timp până când le oferă consultații. Sancțiunile sunt cuprinse între 1 și 3 mii de lei. Dacă în prezent un pacient care nu reprezenta o urgență medicală este nevoit să aștepte chiar și 3 ore până când este investigat, noua lege a Ministerului Sănătății reduce timpul de așteptare la 120 de minute. În caz contrar, medicul care nu respectă timpul riscă să fie amendat. La Spitalul Județean de Urgență Slobozia, de exemplu, aproximativ 70% dintre pacienții care se prezintă la Unitatea de Primiri Urgențe, sunt cazuri medicale care pot fi tratate la domiciliu sau de către medicul de familie. Acești pacienți preferă însă să vină la UPU și să aștepte cu orele până când primesc îngrijiri medicale. «Noi tratăm pacienții în funcție de priorități, potrivit legii! Este normal ca pacienții considerați cazuri grave să beneficieze de consultații înaintea celor care nu sunt considerați urgențe medicale. Ne-am dori ca oamenii să înțeleagă acest aspect, pentru că cele mai multe disensiuni apar tocmai din cauza acestei neînțelegeri!» a explicat Mariana Iancu, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

Un proiect abandonat Problema pacienților obligați să aștepte în triajul Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este cunoscută de ani buni, fără însă a i se găsi o rezolvare. În 2011, autoritățile au luat decizia de a înființa în 5 localități din județ Centre Medicale de Permanență. Acestea erau în realitate un fel de camere de gardă, în care să fie tratați pacienții care nu reprezentau urgențe medicale. Centrele Medicale de Permanență ar fi trebuit deschise la Dridu, Miloșești, Sfântu Gheorghe, Amara și Făcăeni. În fiecare dintre acestea ar fi trebuit să-și desfășoare activitatea 35 de cadre medicale. Fondurile urmau să fie suportate din bugetul Ministerului Sănătății, prin Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Din păcate, deși bene­fic, acest proiect a fost abandonat fără prea multe explicații. Se pare că, la momentul constituirii Centrelor, medicii de familie desemnați să-și desfășoare activitatea în cadrul lor au refuzat invocând diverse motive.

4 Octombrie 2019, 08:05 (1350 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Pacient internat de 20 de ori într-o lună la Spitalul Județean de Urgență Slobozia
Un pacient s-a aruncat de la balcon
Slobozia: Pacient cu viermi, transportat la spital

Comentariile cititorilor:


Stefy:
(7 Octombrie 2019, 16:34)
Toata lumea vb despre medici, asistente...dar despre acritura aia de la fisier?? Aceeasi atitudine sfidatoare o afiseaza de cand era fisierul la parter...iti trebuie ceva curaj daca ai nevoie de o programare sau stampila pt ca o deranjezi indiferent de situatie...
Mariana :
(4 Octombrie 2019, 21:57)
Gogu,daca am  inchide abatorul,vor  ramane cabinetele private,unde nu este gratuita consultatia.Spital cu profesionisti vrem toti,iar la Bucuresti  locurile in Spitale sunt limitate.Sa fii sanatos la minte in special!
gogu:
(4 Octombrie 2019, 13:26)
 Incompetenta unsa director e bomboana pe coliva . UPU e degeaba oricum , vezi cazul saracului consultat la ei , si mort pana sa ajunga acasa. Inchideti abatorul! Vrem un spital adevarat cu profesionisti la toate nivelurile. Pana atunci luam tot calea Bucurestilor
luc:
(4 Octombrie 2019, 13:09)
Majoritatea medicilor de familie au program la cabinet 4 ore pe zi. Vineri, sambata si duminica nu pot fi gasiti. Unii dintre ei nu te primesc daca nu ti-ai facut programare cu o saptamana inainte. Bolnavul intra in panica si de aceea se prezinta la UPU, nu se duce nimeni acolo de placere...
@Solutie:
(4 Octombrie 2019, 12:29)
Ai dreptate!Daca medicii de familie ar fi medici adevarati si pacientii ar fi luati in seama, nu s-ar mai prezenta nimeni la UPU, ca nu e nicio bucurie sa ajungi acolo si sa fii mustruluit pentru faptul ca te-ai imbolnavit.
anonymus:
(4 Octombrie 2019, 11:06)
Nu vin de prosti, vin ca sa-si faca investigatii amanuntite rapid si fara bani. Asta in timp ce oamenii cu probleme adevarate stau si asteapta in chinuri. 
Solutie:
(4 Octombrie 2019, 10:02)
Daca medicii de familie si-ar face treaba n-ar mai navalii bolnavii la UPU. Dar pe medicii de familie nu-i prea vezi la cabinet, fiind inlocuiti de asistentele de familie, inarmate cu parafa medicului, in timp ce acestia sunt ocupati cu tot felul de initiative(vezi retetele pt morti, pastrarea decedatilor pe listele de pacienti etc) care sa le mai rotunjeasca veniturile..