Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 Nouă persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sfântu Gheorghe

Nouă persoane au murit într-un accident rutier

UPDATE Cauzele accidentului sunt investigate de procurorii din Urziceni

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, pe DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Din primele informații se pare că nouă persoane și-ar fi pierdut viața, în urma impactului dintre un tir și un microbuz.

Trafic blocat din cauza accidentului
În microbuzul implicat în accidentul rutier se aflau 17 persoane, care doreau să ajungă la serviciu, în Capitală. Se pare că șoferul tirului ar fi pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de microbuz. Din accident a rezultat decesul a nouă persoane, iar alte nouă au fost rănite. Victimele au fost transportate la spitalele din Slobozia și Urziceni, urmând apoi să fie transferate, în funcție de evoluția stării de sănătate, la spitale din București. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD și pompierii din Ialomița, împreună cu medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Traficul este blocat în acest moment pe ambele sensuri de mers ale DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Mai mult, a fost activat Planul Roșu de intervenție.

UPDATE La Spitalul Județean de Urgență din Slobozia vor ajunge trei dintre supraviețuitorii cumplitului accident rutier care s-a petrecut la Sfântu Gheorghe. Celelate victime vor fi transportate la spitalele din București.

UPDATE La fața locului, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița fac verificări pentru a se stabili cu exactitate cauzele producereii accidentului rutier. În cauză urmează a fi deschis și un dosar penal.

UPDATE Autoritățile au confirmat încă un deces în cazul accidentului rutier. Este vorba despre o persoană care a murit la Spitalul Municipal Urziceni, în timp ce primea îngrijiri medicale.

UPDATE Microbuzul implicat în tragedia petrecută pe DN2A venea de la Munteni Buzău și se îndrepta către București. Toate cele zece persoane decedate aveau domiciliul în județul Ialomița.

UPDATE Victimele accidentului rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, sunt femei. Acestea ar fi trebuit să ajungă la București, acolo unde erau angajate la un supermarket. Trei dintre supraviețuitoare sunt internate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale au declarat că două dintre acestea se află în sala de operație, în urma accidentului suferind mai multe traumatisme. Cea de-a treia pacientă nu a necesitat intervenții chirugicale.

UPDATE Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor solicita intervenția unui elicopter SMURD pentru transferul către București a unei tinere de 19 ani, supraviețuitoare a accidentului petrecut la Sfântu Gheorghe. Victima a suferit mai multe traumatisme la coloana vertebrală și are nevoie de consult de specialitate.

UPDATE În urma accidentului rutier petrecut în zona localității Sfântu Gheorghe, a fost deschis un dosar penal pentru «ucidere din culpă». Ancheta se află sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Alături de procurori fac cercetări polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, dar și ofițeri din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. De asemenea, verificări fac și inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Cel mai probabil, ancheta va fi transferată către Parchetul General.

5 Octombrie 2019, 06:01 (19316 vizualizări - 41 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mut...!:
(5 Octombrie 2019, 22:48)
...in fata nesimtirii primarului din Muntenii Buzau care are tupeul Sa spuna azi ca "atat poate sa faca pentru localnici...ca nu le piate asigura locuri de munca in localitate SI de aceea fac naveta". Pai, daca esti impotent, pleaca, baaaaaaa, imputitule! Nu vii sa spui dupa 2 mandate ca "nu poti.."! De CE nu poti? De CE nu dai unor investitori terenurile PE care Iliescu le-a oprit de la oameni? ASA w ca nu Mai Ai terenurile fiindca le-ATI impartit intre voi, PSD-istii? Pleaca, baaaaa!
terorism rutier:
(5 Octombrie 2019, 21:43)
d zeu sa i ierte, oameni tineri care munceau pt familii...pacat! putere familiilor decimate, copiilor orfani pe care nu i va baga nimeni in seama.traim in tara lui -nu exista drumuri, nu exista responsabilitatea nimanui.e o tragedie, dar ne intrebam cate vor mai fi necesare/?in toate tarile civilizate se circula preponderent in regim de autostrada, astfel intrarea pe contrasens nu e posibila si se salveaza multe vieti.astia ne omoara cu zile, adevaratii teroristi sunt cei responsabili de paparea banilor pt drumuri! oameni nevinovati mor zilnic, pt ca ne riscam viata in fiecare secunda si niciun strain nu e vinovat de asta, ci noi, care ne lasam furati, umiliti, omorati in cele din urma! prioritatea nationala este construirea de drumuri-asta ar da drumul la viata economiei, turismului, industriei, etc.dar la noi nu se vrea.de ce? simplu-se fura din studiile de fezabilitate si se fura de zeci de ani.daca s ar face drumuri, n ar mai fi motiv de scurs bani prin studiile alea fara finalizare...rusine, romani care sabotati propriul popor! rusine, magari fara limite! o sa golim tara asta infecta,nu pt ca e saraca, sau pt ca nu e frumoasa, ci pt ca ne am saturat de hoti, impostori, barfitori, caractere abjecte! adevaratii tradatori de tara sunt astia si merita spanzurati,d zeu va avea grija de familiile lor cum au si ei de noi!
Soferas:
(5 Octombrie 2019, 20:30)
Am văzut doi ipochimeni la B1 TV doi ipochimeni JIJI și Cuc ! Primul a zis ca S-a intervenit după ce a aprobat el Planul Rosu , asta așa ca sa vadă lumea ca treaba nu merge fără el și Cuc , alt oligofren fi guvernul Ciumei Roșii , ca scoate ISTCR in strada ! PINA acum ce ai făcut boule !
Bucu:
(5 Octombrie 2019, 19:23)
Judecată la Urziceni?! Aduceți cercetarea la Slobozia, tot in drc.!!! Feteștiul e cel mai bun!
sofronica:
(5 Octombrie 2019, 17:02)
Daca de accident se ocupa procurori de la Urziceni cazul este inchis de la bun inceput cu nup conform art.16 ncpp. Soferul de TIR camionagiu decedat. Nu va asteptati la vreo solutie cu scantei din partea procurorilor de Urziceni mai ales daca proprietarul TIR ului o fii si cineva pretin cu politichia prefectului de la slobozia. Va zic de la inceput NUP DAT DE PARCHETUL URZICENI. Sa nu aveti pretentii mari aici este alta tara, alt parchet cu bube in cap. Procurorul vede triplu impotriva vatamatilor. Parchetul asta este specializat doar in furtul de gaini! Fara suparare ! Facem pariu ca acest caz se va inchide cu nup ? Iar rudele decedatilor vor ramane cu buza umflata si cu lungi procese civile pe la nedreptii de la judecatorie. Dumnezeu sai ierte pe cei decedati !
Pușa:
(5 Octombrie 2019, 16:42)
Dumnezeu să le ierte ! Condoleanțe familiilor greu încercate!
Pușa:
(5 Octombrie 2019, 16:41)
Dumnezeu să le ierte ! Condoleanțe familiilor greu încercate!
ba:
(5 Octombrie 2019, 16:40)
@pieton nu esti la zii cu tehnica ! Ne cam pipi pe ea de stati cb emisie receptie ! Sunt telefoane, gps si tablete cu fel d fel de aplicatii, care iti spune unde este miltianul vu sau fara pistol, iti spune toc ce vrei. Nu mai sunt la moda statiile emisie receptie, ce sa faci cu ea, sa auzi toate imbalaturile injuraturile facute de camionagii, mai nou de amatorii de autoturisme adresate gaborior cu caciula plina de var. Esti tarziu @piettlon. Care este kegatura intre accident si statie emisie receptie ? Statia o mai foloseste decat carutasii pentru a transmite cate un part obosit dat de iapa Stela. Cat de eficienta mai este statia emisie receptie si canalul 22 prietene @pieton ????? Mare tragedie dumnezeu sai odihneasca in pace.
pieton:
(5 Octombrie 2019, 15:40)
o ordonnta ar trebui data pentru interzicerea statiilor de emisie de pe autovehicole pentru ca nu se justifica prezenta acestora 
Eu:
(5 Octombrie 2019, 14:52)
Dumnezeu sai odihneasca in pace, condileante familiilor indurerate, insanatosire grabnica celor raniti in accident. In opinia mea as desfiinta in sensul de a da imediat afara si inlocuit toti angajatii din structurile bugetare ialomitene format aproape in totalitate pe clanurile unor neamuri si cumetri, incepad de la ultima primarie, politie, justitie, cj, prefectura. Tot ras ca nu se mai poate asa. Nu cred ca mai exista undeva in Romania ceva asemanator, hotie, banditism, trafic de influenta nepasare, delasare si coruptie ca in acest judet. Oameni simpli muncitori au devenit de nerecunoscut, oameni care sau transformat si au devenit cu acordul lor, slugile unor scarbe ordinare care au pus stapanire pe judet. O gramada de tragedii lasate in voia sortii. Credeti voi ca se va intampla ceva ? Soferul de Tir autor al carnagiului este mort. Cu alte cuvinte parchetul la propunerea politiei va inchide cazul. Mai ales daca este pe aria de competenta a Urziceniului unde domneste, hotia in tot ce misca si apartine de institutiile statului. Fratilor ialomiteni deschideti ochii, nu mai stati ca sclavii pe misie, rabdand umilinta. Va condamnati pe viitor copii ! Luati atitudine faceti tot ce este legal si destructurati incompetenta. Sesizati structurile centrale ale statului, reclamati jigodiile, votati cu capul nu cu pucioarele. Aboliti sclavia in care traim.
Eu:
(5 Octombrie 2019, 14:49)
Șoferul Tri-lui nu era lacom eram un om normal care se chinuia pt familia lui il cunosc .Dumnezeu sa il ierte.
Ilie:
(5 Octombrie 2019, 14:25)
Cine sunt victimele? De unde sunt? Dumnezeu sa i ierte!
?:
(5 Octombrie 2019, 13:09)
Doar cei ce mai traiesc stiu tot adevarul...

I. Roată:
(5 Octombrie 2019, 13:04)
Numele IALOMIȚA trebuie să dispară. Poate se fac regiunile și va dispărea. Rămân ialomițenii însă. Dumnezeu să-i ierte!
Ana:
(5 Octombrie 2019, 11:53)
Sorine nu ai creier de nu intelegi, e prea complicat pentru tine.