Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

 Nouă persoane au murit într-un accident rutier

Tragedie la Sfântu Gheorghe

Nouă persoane au murit într-un accident rutier

UPDATE Cauzele accidentului sunt investigate de procurorii din Urziceni

Un grav accident rutier s-a petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, pe DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Din primele informații se pare că nouă persoane și-ar fi pierdut viața, în urma impactului dintre un tir și un microbuz.

Trafic blocat din cauza accidentului
În microbuzul implicat în accidentul rutier se aflau 17 persoane, care doreau să ajungă la serviciu, în Capitală. Se pare că șoferul tirului ar fi pătruns pe contrasens și s-a izbit frontal de microbuz. Din accident a rezultat decesul a nouă persoane, iar alte nouă au fost rănite. Victimele au fost transportate la spitalele din Slobozia și Urziceni, urmând apoi să fie transferate, în funcție de evoluția stării de sănătate, la spitale din București. La fața locului au intervenit paramedicii SMURD și pompierii din Ialomița, împreună cu medicii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. Traficul este blocat în acest moment pe ambele sensuri de mers ale DN2A, în zona localității Sfântu Gheorghe. Mai mult, a fost activat Planul Roșu de intervenție.

UPDATE La Spitalul Județean de Urgență din Slobozia vor ajunge trei dintre supraviețuitorii cumplitului accident rutier care s-a petrecut la Sfântu Gheorghe. Celelate victime vor fi transportate la spitalele din București.

UPDATE La fața locului, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița fac verificări pentru a se stabili cu exactitate cauzele producereii accidentului rutier. În cauză urmează a fi deschis și un dosar penal.

UPDATE Autoritățile au confirmat încă un deces în cazul accidentului rutier. Este vorba despre o persoană care a murit la Spitalul Municipal Urziceni, în timp ce primea îngrijiri medicale.

UPDATE Microbuzul implicat în tragedia petrecută pe DN2A venea de la Munteni Buzău și se îndrepta către București. Toate cele zece persoane decedate aveau domiciliul în județul Ialomița.

UPDATE Victimele accidentului rutier petrecut în dimineața zilei de sâmbătă, 5 octombrie 2019, sunt femei. Acestea ar fi trebuit să ajungă la București, acolo unde erau angajate la un supermarket. Trei dintre supraviețuitoare sunt internate la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Reprezentanții unității medicale au declarat că două dintre acestea se află în sala de operație, în urma accidentului suferind mai multe traumatisme. Cea de-a treia pacientă nu a necesitat intervenții chirugicale.

UPDATE Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia vor solicita intervenția unui elicopter SMURD pentru transferul către București a unei tinere de 19 ani, supraviețuitoare a accidentului petrecut la Sfântu Gheorghe. Victima a suferit mai multe traumatisme la coloana vertebrală și are nevoie de consult de specialitate.

UPDATE În urma accidentului rutier petrecut în zona localității Sfântu Gheorghe, a fost deschis un dosar penal pentru «ucidere din culpă». Ancheta se află sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Alături de procurori fac cercetări polițiștii Serviciului Rutier Ialomița, dar și ofițeri din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița. De asemenea, verificări fac și inspectorii Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița. Cel mai probabil, ancheta va fi transferată către Parchetul General.

5 Octombrie 2019, 06:01 (17979 vizualizări - 41 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Traianu:
(5 Octombrie 2019, 11:33)
Femei cu copii acasă! Moarte din cauza unei jigodii de șofer! Mira-m-as să nu fi fost lacom, prost, și cu vreo cursă ilegală. Vor spune? Nu.
Dați-le salarii mari!!!:
(5 Octombrie 2019, 11:29)
E un județ al morții!! Incompetența, prostia, hoția, cretinismul....Nu cred că mai este vreun nudeț mai tâmpit ca ăsta! Dumnezeu să-i ierte! Măcar să scape cei care mai respiră acum....! Poliție, nu! Justiția, ia banii de pomană! Bugetari, grămadă! Școli numai cu WC de mii de euro....! Bine că au WC!
Tragic:
(5 Octombrie 2019, 10:53)
Alt cetatean, de acord cu tine, dar daca ne exprimam compasiunea nu incalzeste pe nimeni cu nimic....poate vede cineva comentariile si coordoneaza mai bine activitatea serviciului rutier ca pe viitor sa nu se mai intample asemenea tragedii. Dar cine,daca inspectorul sef al IPJ Ialomita tolereaza alte activitati ale subordonatilor sai. Daca finul sau nu avea afaceri era odihnit si avea mintea la munca, daca G de la rutiera isi pune oamenii la treaba....daca T de la dispecerat(mai e si presedinte SNPPC) lua legatura permanent cu echipajele de la rutiera si nu ii statea mintea sa-i vanda lemne altuia care a fost la rutiera....daca, daca ...daca. Nu stiu cine a fost de serviciu aseara ,dar daca patrula cum trebuie poate nu se intampla nenorocirea. Domnul insp sef nu stie decat sa dea tot in cei care isi fac treaba!
E depasit de situatie....judetul asta nu e de nasul lui,ca si conducator de unitate. 
Alt cetățean...:
(5 Octombrie 2019, 10:36)
@Cetățean Orice s-ar întâmpla, bun sau rău, cei care au comentat aici și (prea) mulți alții, tot asta ar avea de spus! Și dacă-i înșală nevasta (soțul), de vină sunt autoritățile, politicienii, șefii, etc. Nimeni nu-și exprimă compasiunea pentru victimele nevinovate, admirația pentru cei care, la orice oră din zi intervin pentru a salva, indignarea pentru șoferii inconștienți...
Sorin:
(5 Octombrie 2019, 09:27)
Am citit comentarile si eu ca sa inteleg ce s a intamplat doar.da vad doar cretinisme
Cetățean:
(5 Octombrie 2019, 09:11)
Toată lumea își spune Off-ul ca fac aia de la rutieră care probabil i-au amendat cândva și acum e loc de răzbunare. Dar de idiotul, handicapatul, nenorocitul, retardatul ala de șofer de camion( care provine dintre noi șoferii), nu zice nimeni nimic! Ca au stații pe mașini și când le da liber ca nu este echipaj merg cu viteza lor maxima in localitate ( in jur de 90 km/h). Criminalul ala care a încălcat regula de circulație și a omorât oamenii aia. De ala nu zice nimeni nimic. E de vina g. T. H. J. Sau ce draci se mai scrie pe aici.
Vilal:
(5 Octombrie 2019, 08:22)
Jalnic judet condus de ciuma rosie ! Nimic absolut nimic nu mege in judetul asta, multa prostie, multa incompetenta, multa furaciune si mult banditism, intr-un cuvat, DEZASTRU ! Judetul mortii, judet blestemat, dumnezeu nu doarme si nu bate cu parul ! Daca imi amintesc bine era ceva o lege in care scria, ca nu pot circula TIR urile, sambata si duminica ????? Este adevarat ????? Aloo Ialomita, alooo militia nationala, militia rutiera militia locala daca este asa, ce catuta tirul pe sosea ????? Pervers judet, nu am vazut asa ceva ce exista in ialomita locul al doilea narional la polul saraciei. Mie mila de cetatenii acestui judet dar anlizand in parte situatia inteleg ca va meritati soartaxu varf si indesat.
Soare:
(5 Octombrie 2019, 08:11)
Domnule Tragic, mergeți a DNA ca aici nu va aude nimeni!!!
Sandu taxi:
(5 Octombrie 2019, 07:21)
Pe acest P.I. de la rutiera care are camioane si da amenzi doar concurentei nu ziceti nimic. Si acest politist de la rutiera P.I. are camioane si umbla cu magnetu. El e usa de biserica ? Daca primeste ceva adica motorina nu mai da amenzi. Eu stiu multe ca sunt sofer de camion si am primit amenzi de la el pana seful meu i-a facut plinu.
Tragic:
(5 Octombrie 2019, 07:02)
Deja nu se mai poate: probleme la Sinesti-rezultat:demisie adjuncți,I. ramane in picioare;probleme intervenție 112 :I. in picioare...Acum tragedia asta: I. in picioare Nu se poate domnule I. , normal ca nu se munceste daca oamenii din subordinea ta au alte preocupari: ...finul tau A. de la circulație administrează firma de transport, se urca pe camion si pleca la cursa,te faci ca nu vezi(sa nu spui ca nu stii) G. de la rutieră, cate camioane are?(Sa nu spui ca sunt ale familiei si se ocupă soția ca noi nu te credem) T., Eeee..nici de asta nu stii? Păi intraba-l pe M.S. cu cine colaborează pe transport bustean, cine face actele la Blue Transport (Sa nu spui ca nu stii ca noi nu te credem) Mai vrei exemple? Eu spun că sunt de ajuns sa iti deschizi ochii....eu unul m-am săturat să trag ca prostul si sa vad ca este atata indiferentă. Acum mi-am dat seama ca totusi e o pălărie prea mare pentru tine.
Ion:
(5 Octombrie 2019, 06:22)
O adevarata tragedie, politistii nu mai verifica microbuzele , taxiurile, camioanele pentru ca sunt ocupati cu afacerile lor, cu agricultura, cu camioanele lor, cu magazinele, combinatii. Drumurile arata jalnic , nu sunt marcaje, indicatoare dar sunt gropi si nu se da o amenda la drumari. Pacat de oamenii astia, pacat. Traim in tara in care autoritatile doar la salariu se gandesc .