Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viitorul copiilor sună bine!

Se întâmplă la Perieți

Viitorul copiilor sună bine!

După ultimele sale reali­zări, lucrările de asfaltare și amplasarea în comună a 5 busturi ale celor mai importante personalități de-a lungul istoriei, primarul Periețiului, Adrian Merlea, se preocupă de viitorul copiilor: realizarea de parcuri, reabilitarea școlii și grădiniței sau introducerea în unitățile de învățământ a culege­rilor auxiliare. Astfel, cei mici vor deveni beneficiarii mai multor surprize din partea edilului. «Anul acesta ne axăm pe viitorul copiilor noștri!» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Parcuri pentru copii Luna septembrie reprezintă luna în care copiii se întorc la școală. Astfel, pentru a le oferi o oază de relaxare atât celor mici, cât și întregii comunități, primarul comunei Perieți, Adrian Merlea, a demarat noi proiecte. Începând cu această lună, edilul va începe construcția a două parcuri. «În următoarele zile urmează să ne apucăm de treabă! Dorim să construim două parcuri, unul în satul Misleanu, lângă Școală și celălalt în satul Perieți, lângă Dispensar. Cele două parcuri, în valoare totală de 60 mii de euro, sunt finanțate cu bani atât din bugetul local, cât și de la Asociația Grupul de Acțiune Locală Ialomița...» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. Tobogane, leagăne și băncuțe, dar mai presus de toate, un loc al copiilor în care aceștia se vor relaxa după terminarea temelor. Construcția celor două parcuri se va finaliza până la sfârșitul acestui an.

«Împreună pentru Educație!» Primăria Perieți, împreună cu Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect pe plan local. Proiectul «Împreună pentru educație!» a luat naștere din dorința edililor de a contribui la bunăstarea elevilor. În cadrul acestui proiect, beneficiarii vor fi, desigur, elevii comunei Perieți. «Prin intermediul Proiectului „Împreună pentru Educație!“ am reușit reabilitarea Școlii Primare Misleanu și Școlii Primare Păltinișu, iar la acest moment se lucrează la reabilitarea Grădiniței din Fundata și Grădiniței cu Program Normal Stejaru...» susține Adrian Merlea, primarul comunei Perieți. Pentru a-i îndemna pe copii să învețe, edilul comunei Perieți dorește să organizeze concursuri la diverse materii, iar cei mai buni vor primi câștiguri în bani. «Ne-am gândit să le oferim copiilor oportunitatea de a câștiga câțiva bănuți prin a-și valorifica cunoștințele... Astfel, Școala Gimnazială Perieți va organiza, de exemplu, un concurs în luna ianuarie la materia Limba și Literatura Română. Tema aleasă este Mihai Eminescu, iar cele mai frumoase eseuri vor fi premiate în bani. Sperăm să îi ambiționăm astfel pe elevi să acorde mai mult timp pentru școală și să aprofundeze materia pentru a avea note mai bune la exemene!» afirmă Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

Peste 300 materiale auxiliare
Pentru a veni în sprijinul elevilor, primarul Adrian Merlea s-a hotărât să aloce 6 mii de lei pentru materiale auxiliare. Începând cu clasa a III-a și până la clasa a VIII-a, toți elevii vor beneficia de culegeri. «Pentru a-i sprijini pe elevi, am hotărât să le oferim, prin intermediul Bibliotecii din Perieți, materiale auxiliare la Limba și Literatura Română și Matematică. Astfel, elevii vor beneficia de 315 culegeri pentru a se putea pregăti atât pentru orele de curs, cât și pentru Evaluarea Națională!» adaugă Adrian Merlea, primarul comunei Perieți.

5 Octombrie 2019, 15:05 (1249 vizualizări - 16 comentarii)

Citiți și:
Internet în două instituții școlare
Primarul Adrian Merlea asfaltează comuna Perieți
Pubele oferite tuturor localnicilor, pentru o comună mai curată

Comentariile cititorilor:


Gica:
(7 Octombrie 2019, 12:55)
Vin in țară si votez acest primar,ii votez si neamu numai sa rămână la conducere. Ce a facut omușorul ăsta pentru noi,in doar trei ani, nu a făcut aia in 12 ani(ardeoar catranu de...) Multumim dle primar ca va ocupati si de copilasii noștrii, iaca culegerile alea costa undeva la 40 de lei,mulțumim, se vede ca sunteți un om minunat. Multumesc si celor din consiliu local perueti,si celor de la consiliu judetean care va dat banii pentru lucrări. Dumnezeu sa va dea sănătate si la cei din consiliu
Stela:
(6 Octombrie 2019, 22:19)
O comuna binecuvântată! Doame ajută!
Narcis:
(6 Octombrie 2019, 21:03)
E binee O saptamana reușită!
Ionescu :
(6 Octombrie 2019, 21:02)
Se vede cu ochiul liber cum înflorește comuna Perieti. Felicitări celor care au votat cu Merlea. Eu nu am votat dar acum m.a convins să votez cu dansu
Sandel:
(6 Octombrie 2019, 21:00)
Este un proiect minunat. Felicitări!
Alegatorul:
(6 Octombrie 2019, 20:31)
Cred că vorbim de un primar care câștigă alegerile locale de anul viitor din primul tur. Se pare ca echipa a fost de acord cu proiectele primarului care au avut priza la oameni. O saptamana minunată!
Membru ALDE:
(6 Octombrie 2019, 18:44)
Sunt convins ca stiti ca in tot ce se fface exista un Consiliu Local care aproba. Adică nu face de unul singur.ca ar fi imposibil si bugetul s ar bloca iar.investitiile toate s ar opri. Vorbim de o echipă la Perieti.
Daniel :
(6 Octombrie 2019, 16:58)
Doamne ajută! In sfarsit se întâmplă ceva bun in aceasta localitate. Succes si in mandatul urmator!Meritati.
Liliana:
(6 Octombrie 2019, 11:53)
Despre Perieti se aud numai lucruri frumoase. Doamne ajută! Să fim sănătoși,să vedem și la al doilea mandat asemenea realizări. O duminică binecuvântată!
Stejareanul Viorel:
(6 Octombrie 2019, 07:44)
Sa sperăm că la anul pe vremea asta il avem primar tot pe dl. Merlea. Ptr.asta noi toti care vedem ce face sa l votăm.
Maria:
(6 Octombrie 2019, 07:09)
Felicitări,domnule primar!Multă succes în continuare!
Alegatorul:
(5 Octombrie 2019, 18:39)
Felicitări și pentru Ziua Comunei Perieti! A fost un mare succes!
Stela:
(5 Octombrie 2019, 18:35)
Sper sa nu apară tampiti care să strice frumusețea acestui articol.
Nicoleta:
(5 Octombrie 2019, 18:33)
Felicitări! Prea multe lucruri frumoase în doar 3 ani.Asfalt, trotuare,școli,iluminatul public etc
Georgeta:
(5 Octombrie 2019, 18:09)
Alți primari dorm.Perieti este reperul județului.