Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel avertizează

«Asistăm azi la o exacerbare a abuzurilor împotriva copiilor!»

Deputatul PNL Gheorghe Tinel trage un semnal de alarmă privitor la lipsa unei le­gislații adecvate pentru combaterea abuzurilor împotriva copiilor. În cadrul conferinței de joi, 26 septembrie 2019, parlamentarul a criticat dur Guvernul Dăncilă pentru lipsa de implicare și pentru blocarea unor măsuri legislative adecvate. «Lipsa unei legislații adecvate dă posibilitatea unor dezaxați să acționeze în continuare!» a declarat Gheorghe Tinel, printre altele.

Soluții pentru o legislație deficitară
Deputatul PNL Gheorghe Tinel susține că lipsa unei le­gislații dure împotriva abuzurilor și pedofiliei împiedică instituțiile statului să reacționeze prompt atunci când apar situații limită. «PNL a propus activarea sistemului „ALERTĂ, copil dispărut!“, dar nimeni nu a fost interesat. Același PNL a propus introducerea brățării electronice pentru cei care au condamnări de până în 3 ani și de a veni în întâmpinarea celor care nu au la activ condamnări grave, dar propunerile au fost lăsate în aer, fiind alternative la ceea ce s-a propus prin modificările Codului Penal, în regimul lui Liviu Dragnea-PSD. Am solicitat înăsprirea pedepselor asupra ca­zurilor comise cu violență asupra femeilor și copiilor, pentru că dacă ai ucis un copil nu mai poți beneficia de clemență din partea Statului cu o condamnare redusă... Te duci cu pedepse peste 20 de ani sau pe viață! Nu s-a vrut de către PSD să se dezbată aceste proiecte. PNL a depus acte normative care există pe panoplia Camerei Deputaților și a Senatului. Nu se poate spune că nu ne-am implicat! Dar nu s-a vrut luarea unor măsuri...» a declarat Gheorghe Tinel în cadrul unei conferințe de presă des­fășurate săptămâna trecută. În opinia deputatului ialomițean, există un set de măsuri legislative care ar putea preveni sau chiar stopa această escaladare a abuzurilor la care societatea asistă neputincioasă prin adoptarea unui pachet de legi pentru siguranța cetățeanului. Printre acestea se numără abrogarea Recursului Com­pensatoriu, adoptat de PSD, implementarea Sistemului «ALERTÅ, copil dispărut!», proiect de lege depus de PNL în august 2019 și refuzat de PSD, înăsprirea pedepselor pentru infracțiunile de omor cu violență deosebită săvârșite în special asupra femeilor și copiilor, implementarea sistemului de supraveghere cu brațară electronică pentru condamnații eliberați condiționat.

În Ialomița rămâne cum am stabilit Gheorghe Tinel a mai comentat și situația înregistrată la nivelul Ialomiței privind pesta porcină. În opinia sa, autoritățile se dovedesc în continuare incapabile să gestioneze situația: «Ialomița este în mo­mentul de față din nou afectată de pesta porcină... Sunt peste 20 de focare și numărul lor crește în loc să scadă! Există localități unde crescătorii nu primesc despăgubiri pentru că au fost amendați anterior... Practic, autoritățile județene nu se mai implică și încearcă să paseze responsabilitatea la nivelul auto­rităților locale. Unde sunt acele filtre ale Poliției pentru a preîntâmpina mișcarea animalelor dintr-o localitate în alta? Practic, în afara monitorizării situației, autori­tă­țile județene nu mai fac nimic!». Gheorghe Tinel a mai avertizat că, potrivit informațiilor pe care le deține, animalele afectate de pesta porcină sunt îngropate cu acordul tacit al Direcției Sanitare Veterinare.

6 Octombrie 2019, 11:40 (618 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Schimbarea prefectului și subprefectului, prioritate pentru deputatul PNL Gheorghe Tinel
Deputatul PNL Gheorghe Tinel cere public demisia de onoare a prefectului Gigi Petre
«Românii îl vor vota pe președintele Iohannis în procent de 70%!»

Comentariile cititorilor:


@@cetacean:
(8 Octombrie 2019, 10:09)
Tinel ramane, zici, un copil.. N-o sa ajunga niciodata barbat precum Dragnea(fizic in Jilava), n-asa?
@cetacean:
(7 Octombrie 2019, 15:38)
Copilul din el este abuzat mereu de guvernanti si colegi de partid care vor sa-i ia jucariile.(soarele ma-sii!!!)
Vorbind din experienta proprie, el tot copil ramane (fizic).
CETACEAN:
(6 Octombrie 2019, 19:18)
Tinele propune ceva legislativ concret in acest mandat .