Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Strada care nu există

Strada care nu există

Strada Cimitirului e acolo de când se știe. În Nomenclatorul Stradal al Sloboziei însă, ea nu există! Oamenii nu știu și nu le pasă... Ei stau pe strada Cimitirului și gata! Numai că atunci când ajung la Primărie, situația e diferită. Acolo e nevoie de acte, de aprobări, de o relație... Altfel nu te poți cabla la utilități, nu-ți poți schimba buletinul și nu poți conduce mașina. Și așa e de vreo 15 ani încoace...

La pas, pe strada care nu există
Pe strada Cimitirului se lucrează din vară încoace. E una din alea 5 străzi cu care se laudă primarul Mocioniu că a început asfaltarea în Slobozia. A fost bătătorit drumul, au fost așezate bordurile... Și acum se așteaptă ploile, pentru asfaltare. Numai că strada nu figurează în Nomenclatorul Stradal al orașului. La primul colț, Alexandru Bordei, fost consilier local, culege nucul din poartă... L-a scuturat Dumnezeu, el doar adună. Are 70 de ani și medalie de la Primărie. «Asta e Cimitirului, cum nu?! Așa o știu de tânăr. Agricultori?! N-am auzit de ea. Nu e la Slobozia Nouă...». La o aruncătură de băț distanță, se construiește o casă. Stăpânul nu e, dar muncitorii știu: «Domnule, când vin materialele, vin pe strada Cimitirului... E pe GPS!». Suntem convinși, dar Nomenclatorul Stradal spune altceva. Conform informațiilor oficiale, «în urma inventarierii străzilor din Slobozia Nouă, această stradă a fost omisă, iar în urma verificărilor (...) s-a evidențiat faptul că această stradă nu a fost inventariată». Și totuși strada există! Are 725 de m lungime și 6 m lățime, se află în zona de impozitare C și a fost dată în exploatare în anul 1998...

Tot pățitu-i priceput
La altă poartă, în jumătatea străzii, un al proprietar culege nucile care cad. Are casă pricopsită și locuiește pe stradă de vreo 12 ani. Nu vrea să ne spună cum îl cheamă, dar ne lămurește misterul: «Stați să vă arăt buletinul! Că și eu știam la fel, că stau pe strada Cimitirului... Am fost primul care a ridicat casă pe partea asta. Dar când am fost odată să schimb permisul, m-am trezit că nu e asta strada și că stau pe Agricultori. Prin 2006, cred... Nu m-au lăsat să îl ridic!Așa că m-am dus la primărie, la unul Matache, care se ocupa el de astea. Nu l-am găsit, așa că l-am sunat. S-a supărat la telefon, a țipat la mine, mi-a spus că îl deranjez... Atunci am întors foaia și i-am spus și eu că, în­cepând cu săptămâna viitoare, e șoferul meu. Că fără carnet, n-am cum să mă duc la muncă. De-abia atunci s-a potolit și m-a rezolvat!». Proprietarul nostru nu e singurul pățit. De-a lungul anilor, cine s-a mutat pe strada asta, a avut probleme. Ne confirmă situația poștărița. E nouă, are o lună jumate de când aduce pensiile. «Veneau cupoane de pensie pe Agricultori... Căutam ce căutam și le dădeam înapoi! Apoi i-am învățat pe nume. Dar asta nu e singura stradă așa. Mai sunt unii pe Traian Vuia, colț cu Iezer. Și la ei e la fel, de când se știu!».

Veșnicia s-a născut pe Cimitirului
Cât moșmondesc autoritățile do­cumentația pentru a include Cimitirului în Nomenclatorul Stradal, pe ulița de la capătul cartierului e liniște și pace. Lucrările de reabilitare ale străzii au stagnat, oamenii se uită lung la strada înălțată cu vreo 40 de centimetri peste podeaua caselor și se roagă să nu plouă, iar dinspre cimitir, când bate vântul, simți miros de tămâie nouă. Nelu Dragomir și Culea Gheorghe sunt de-ai locului, dar stau «pe strada ailaltă». Nici ei n-au auzit de strada Agricultori. «Eu stau pe Unirii, Nelu pe Aurel Vlaicu! Unde stau eu, întoarce autobuzul. Atâta știu să vă spun... Nu-mi trebuie acte, nu-mi trebuie nimic, că eu sunt cu căruța, iar Nelu cu spinarea. Facem și noi ce putem!». La fel și Primăria Slobozia, că doar ăia de-acolo n-or fi mai breji. Întâi au botezat strada Agricultori, apoi au uitat să o inventarieze, iar acum se chinuie să o includă în Nomenclatorul Stradal cum a lăsat-o Dumnezeu... Numai că acesta e doar începutul. Din strada Cimitirului, către stânga, încep să se ra­mifice străzi noi. Deocamdată sunt capete la strada Mărului, la strada Prunului și la străzile care vin dinspre cartier către cimitir și dincolo de el. Și într-o zi vor avea și ele nevoie de nume, că oamenii nu pot trăi pe străzi care nu există. Ori poate ne înșelăm, că dacă au trăit pe strada asta 15 ani așa, n-o fi foc dacă or trăi și de-acum încolo...

6 Octombrie 2019, 16:05 (1383 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Canalizarea din Slobozia Nouă și Bora nu are finanțare
Nou focar de Pestă Porcină Africană în Cartierul Slobozia Nouă
Haznaua publică din Cartierul Slobozia Nouă

Comentariile cititorilor:


cetatean:
(8 Octombrie 2019, 13:06)
Slobozia Noua este sat sau oras? Strazi neasfaltate, Strada Marginei sau Marginii - care nu mai este de margine, numere de case, dupa 1 vine 5, 15...Vai de cel ajuns la primarie pentru un act. Cine trebuie sa faca ordine aici? Mai bine era comuna. Ca, de fapt, asta si e. Si noi ne batem in piept sa suntem in Europa!!! 
Protestatar:
(7 Octombrie 2019, 09:41)
Păi ,dacă se stă în timpul programului la Terasa Clubului fără tineret ,cum vreți să se ocupe de astfel de probleme ? Vreți o altă anomalie ?  La   Blocul B-1 38  ,la intrare, primăria a pus o plăcuță pe care scrie STR. M.Sadoveanu Sc. AN. Pe buletin , locatarii au trecut STR. Ialomiței și de fapt intrarea e pe Aleea Nouă. Asta e Pro .Pro. Pro .Roslobozia.
CETACEAN:
(6 Octombrie 2019, 19:16)
A. sa mai lase circiuma zilnic intre orele 11 si 14 invitat de cei de la oyl si alti cu care este prieten iar de restul cetatenilor din oras nu se ocupa nimeni ba din potriva se poarta foarte urit .Mai participa din cind in cind alaturi de primar la actiuni pro rominia s-au ii mai gidila urechile asa cum ii place lui Mocio .Pentru comunitate nimic pozitiv
sl noua:
(6 Octombrie 2019, 16:54)
pai nici localiatea nu mai e localitate.la cadastru e loc slobozia noua, la primarie e cartier de oras-localitatea slobozia.au si ei dreptate, e tot un amarat de sat, dar l au facut cartier de oras ca sa incaseze impozite de municipiu.dupa posibilitati...nu asfalt, nu conditii de oras, vaci si zootehnie in floare in cartier urban cica, gunoi animalier pe care nu au unde sa l depoziteze...urla maneaua toata noaptea de la palate-alea care nu platesc impozite, umbla cainii pe maidan, nu trotuar, nu canalizare in regula....asistati social pe la toate colturile, bancutele, consumatori de alcool pe la magazine alimentare..politie locala..pe statul de plata..autobuzul e culmea prostiei insa-se vaita ca nu are unde intoarce-ca doar la sl noua intoarce, in oras nu are de ce-dar ei nu respecta traseul aprobat in consiliul local desi distanta e fix aceeasi, consuma mai mult sa intoarca...o fi din cauza statiilor pt calatori care lipsesc, dar ele se afla pe hartie undeva?????