Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

O nouă ședință a Consiliului Local Slobozia

Administrația Mocioniu legiferează pentru posteritate

Gripată de luptele intestine dintre primar și viceprimari, administrația din Slobozia continuă să legifereze proiecte de hotărâri pentru care nu există surse de finanțare sau susținere din partea cetățenilor orașului. Joi, 26 septembrie 2019, plenul Consiliului Local a legiferat o serie de proiecte care vizează fie viața publică a orașului, fie investiții în obiective edilitare megalomanice, precum construirea sălii de sport polivalente în valoare de 66,5 milioane de lei...

O ședință ca toate ședințele Ședința Consiliului Local Slobozia de săptămâna trecută readuce în atenția opiniei publice preocupările edilitare ale administrației Mocioniu. Printre proiectele de hotărâri supuse atenției consilierilor s-au numărat și cele privind aprobarea documentației tehnice și economice pentru obiectivul de investiții «construire sală de sport Polivalentă» sau cel privind modificarea Hotărârii de Consiliu Local privind «gestiunea directă a furnizării/prestării serviciului de transport public local». Rea­mintim că primul proiect nominalizat vizează construirea unei săli polivalente în cartierul sportiv în valoare de 66,5 mili­oane de lei. Sala va avea 3 etaje, va fi prevăzută cu 13 scări de acces și 3 lifturi și urmează să deservească toate activitățile sportive din Slobozia, dar și din localitățile limitrofe. Cel de-al doilea proiect, care vizează transportul public local, a stabilit încă o categorie de călători care vor putea circula gratuit cu autobuzele închiriate de Primăria Slobozia, respectiv persoanele cu handicap. Sumele pentru asigurarea acestui drept legal vor fi suportate din bugetul local. Un alt proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a ședinței a fost cel privind transmiterea către Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere a două suprafețe de teren. Decizia reprezintă un pas înainte în investiția privind realizarea unui sens giratoriu la intersecția de la ieșirea din oraș, către Constanța. «Sperăm ca această investiție să fie finalizată înainte de sfârșitul anului 2019...» a declarat optimist președintele de ședință, Sorin Brânză.

7 Octombrie 2019, 14:50 (5628 vizualizări - 6 comentarii)

Citiți și:
Cântecul de lebădă al Consiliului Local Slobozia
Schimb de terenuri pentru finalizarea complexului comercial din «Pepinieră»
Nota de plată a sensului giratoriu din Slobozia crește la 3,2 milioane de lei
Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Comentariile cititorilor:


un tânăr:
(7 Octombrie 2019, 19:48)
Ar fi bine ca pentru toate proiectele începute deja sa se gaseasca modalitati de finanțare si de finalizare. Nu sa înceapă primăria zeci de lucrări pe care sa le faca de mantuiala sau sa nu le mai poata termina deloc. Sau sa isi supravegheze asa cum trebuie lucrarile deja începute. In cartierul tineretului a fost decopertat bulevardul si lasat așa, plin de noroi, în condițiile în care plouă de cateva zile iar oamenii ies din casă direct in noroi. Nu e posibil sa stai cu muntele de piatra in baza si cu 2 utilaje amarate si sa motivezi ca nu ai piatra si ca utilajele sunt la alte lucrări!! Oare nimeni nu are un plan de activitati pe acest cartier?? Nu verifica nimeni daca lucrarile au loc la timp?? Domnule Mocioniu va laudati ca se asfalteaza cartierul pana in toamna asta!!! Va anunt ca mai are putin iarna pana vine, sa nu va ia prin surprindere! De restul orasului plin de gunoaie, gropi ce sa mai zic!
alina:
(7 Octombrie 2019, 19:27)
Se termina sensul giratoriu daca se redeschide circiuma de la sere si rezervati o masa lui A. de unde sa poata coordona investitia de dimineata pina seara .
sorin:
(7 Octombrie 2019, 17:27)
DEZBATERE PUBLICA....de preferat sensul giratoriu.....in defavoarea celorlalte
Pacat:
(7 Octombrie 2019, 17:23)
Psd-ul a ratat investitia care l-ar fi consacrat definitiv in cartea de istorie a neamului: metroul slobozean cu investitii minime. Statia principala e deja gata, in fata CJ; trebuie doar zugravita in interior,  montate scarile rulante si turnichetii. Apoi, mai trebuie una la gara si alta la hotelul lui Iulica, plus tunelul de legatura intre ele. Fara sine de cale ferata, metroul fiind naval, caci apa in subteran e gratis si izvoraste in permanenta din pamant sau vine din ploile torentiale de vara..Pentru cazuri de avarie metroul va fi prevazut si cu vasle (pene de curent etc). In etapa a doua si a treia se poate continua cu metrou la suprafata ,pe canal aferent, o magistrala spre Slobozia Noua si alta spre Amara. Avantajul acestui metrou de suprafata e ca poate folosi si panze(energia eoliana, regenerabila!) iar Moraru si Mocioniu i-ar fi lasat cu gura cascata pe aia de la Bruxelles..
CETACEAN:
(7 Octombrie 2019, 16:25)
Sala polivalenta ne trbuie in Slobozia cind orasul este ingropat in datorii pe 30 de ani de acum in colo  (CREDIT APA ,CREDIT GROAPA ,RESTITUIRE BUGET ,AVANS GROAPA ).Acel  sens giratoriu nu va fi gata in doi ani de acum incolo cu profesionistii lui Mocioniu .Cred ca trebuiesc  sa raspunda si consilieri pentru
investiriia de la sala polivalenta .Ne meritam soarta daca localnici mai voteaza un asemenea primar .
polivalentul:
(7 Octombrie 2019, 16:01)
Tovarase primar&comp (viceprimari si consilieri), de ce aveti voi impresia ca trebuie sa faceti tot ce vreti voi fara sa ne consultati. Stiti foarte clar ca ati dat-o in bara cu apa nepotabila si cu celelalte idiotenii gen groapa/parcarea subterana nefinalizata, Piata Revolutiei - un dezastru, strazile ciuruite/peticite, trotuare lipsa, dar va incapatanati sa ne mai indatorati si cu prostia asta de sala polivalenta. Asa ati decis voi partidul rosu? Daca nu aveti bani de campanie electorala imprumutati-va "pa persoana fizica", dar lasati bugetul local in pace, si asa l-ati saracit. Oricum, candidati degeaba, nu va mai voteaza nici naiba la cate mizerii ati facut! Sala oricum nu se va face, va avea soarta parcarii supt terane: adica ne prostiti ca accesati fonduri EU, nu va incadrati in conditiile de eligibilitate, pierdeti banii europeni si iar ne indatorati cu un mega imprumut la banci. Lasati drq sala, oricum tinerii au plecat si pleaca din aceasta mizerie de oras pe care l-ati distrus, faceti apa potabila, strazi si trotuare ca sa nu plece naibi toti din cartierul de tineri ingropat la propriu in noroaie, faceti giratoriul ala de la iesire, spatii verzi si pomi, proiecte mai mici dar utile cetatenilor, nu proiecte megalomanice prin care sa ciorditi bani publici! Cu autobuzele electrice ce se mai aude?  Dar cu apa? Ati ramas repetenti, trebuie sa va exmatriculam!