Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Ialomița cheltuie peste 170 milioane de lei pentru apa nepotabilă

Programul Național de Dezvoltare Locală al Guvernului României alocă primăriilor din Ialomița peste 170 milioane de lei pentru modernizarea, reabilitarea sau extinderea sistemelor de apă și canalizare pe care le-au realizat. Banii Guvernului sunt însă cheltuiți în zadar, având în vedere că mai bine de jumătate din cele 60 de sisteme de apă din județ nu dispun de autorizație sanitară de funcționare. Marea problemă o reprezintă calitatea proastă a apei pe care administrațiile locale o furnizează către populație. Această situație este gene­rată de lipsa stațiilor de tratate. Potrivit listei proiectelor finanțate prin intermediul PNDL, doar două primării din Ialomița au făcut solicitări pentru finanțarea unor stații de tratare.

Stații de apă fără autorizație sanitară de funcționare
Prin intermediul Programului Național de Dezvoltare Locală 2, Guvernul României finanțează 133 de proiecte al căror scop vizează moderni­zarea locali­tăților din Ialomița. Valoarea totală a acestor proiecte este de 811,8 milioane de lei. Aproximativ 21 de procente din această sumă, adică 170 mili­oane de lei, sunt cheltuite pentru lucrări de reabilitate, modernizare sau extindere a rețelelor de apă din județul Ialomița. Lista proiectelor publicată pe site-ul Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice, instituție care coordonează Programul Național de Dezvoltare Locală, arată că 21 de loca­lități din județ au realizat astfel de proiecte. În ciuda fondurilor alocate, calitatea apei din majoritatea localităților din Ialomița lasă de dorit... Situația se regăsește într-un raport al Direcției de Sănătate Publică, ai cărei inspectori recunosc faptul că apa furnizată la robinetele ialomițenilor este nepotabilă. Analizele de laborator au evidențiat depășiri peste limitele admise pentru parametrii amoniu, fier, mangan, sodiu sau clor. De asemenea, în apă, au fost depistați și trihalometani, substanțe pe­riculoase ce pot provoca boli grave, precum cancerul. Din cauza probemelor de potabilitate, Direcția de Sănătate Publică Ialomița a refuzat să acorde autorizații sanitare de funcționare pentru stațiile de apă ale pri­măriilor ialomițene. Estimativ, în mo­mentul de față, 42 de stații de apă nu dețin aceste documente. Jumătate dintre ele aparțin localităților care primesc bani de la Guvernul României pentru moder­nizarea sau extinderea rețelelor de apă. Pe listă se află și localitatea Scânteia, co­mună care are cel mai mare proiect ca valoare pentru modernizarea rețelei de apă. Scânteia va beneficia de peste 28 milioane de lei, însă apa pe care o fur­nizează populației are o calitate îndoielnică. Apa de la Scânteia este furnizată de Urban SA Slobozia, societate amendată în repetate rânduri de Direcția de Sănătate Publică din cauza depășirilor pentru diverși parametri. În prezent, firma se află sub monitorizare și a primit din partea DSP Ialomița un plan de conformare, astfel încât să beneficieze de autorizația sanitară de funcționare.

Tratarea apei, marea problemă
Conform explicațiilor oferite de inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița, calitatea proastă a apei pe care o distribuie în rețele administrațiile locale este generată de lipsa stațiilor de tratare. La momentul de față, estimările arată că mai bine de jumătate dintre cele 60 de sisteme de apă din Ialomița nu sunt echi­pate cu stații de tratare. Iar acolo unde acestea nu există «singura tratare a apei este dezinfecția sporadică, necontrolată, efectuată prin operațiuni manuale» arată inspectorii Direcției de Sănătate Publică Ialomița, într-un raport oficial al instituției. Pro­gramul Național de Dezvoltare Locală acordă fonduri și pentru construcția sta­țiilor de tratare. În Ialomița, conștiente de problema tratării apei au fost doar două localități. Movila și Sărățeni au fost singurele administrații locale care au convins Guvernul României să acorde fonduri pentru finanțarea acestor investiții. Însumate, cele două proiecte au o valoare de 21,4 milioane de lei. La Sărățeni, de exemplu, executarea stației de tratare se face într-un ritm altert. «În momentul de față avem cam 70% din stația de tratare executată... Cred că la începutul anului viitor vom fi gata atât cu această investiție, cât și cu celelalte pe care le avem pentru a oferi apă bună de băut locuitorilor noștri!» explică Eugen Tocileanu, primarul comunei Sărățeni.

Fonduri pentru extinderea stației de tratare a Sloboziei Anul acesta se împlinesc 11 ani de când autoritățile locale din Slobozia încearcă să potabilizeze apa furnizată populației. În urmă cu 2 luni, Adrian Mocioniu, primarul Sloboziei, a semnat un contract în valoare de 7,84 milioane de lei pentru extinderea stației de tratare. Noua investiție ar putea reduce concentrația de sodiu în apa furnizată slobozenilor. Rapoartele Urban SA Slobozia au scos însă la iveală că marea problemă a apei o reprezintă concentrațiile ridicate de «trihalometani», cele de sodiu fiind sub limitele admise...

7 Octombrie 2019, 07:50 (899 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Alocare de 813,75 milioane de lei pe «note conceptuale»
PSD promite Ialomiței 813,75 milioane de lei

Comentariile cititorilor:


Răduță Aurelian-Constantin:
(12 Octombrie 2019, 09:36)
Ce apă potabilă, numai apă potabilă nu mai este... apa de băut nu este bună, clor în exces, haine când pun la mașina de spălat, se pătează și se distrug. Trebuie la fiecare două luni să-mi schimb vestimentația toată, mă rog... bine că am cumpărat filtre ca să nu mai am probleme deoarece apă naturală și potabilă, NU EXISTĂ! Mda și aici se vor fura banii!!!
Ialomitean:
(7 Octombrie 2019, 19:55)
Potabilizarea apei este greu de realizat cand apa din subteran pe Bărăgan conține amoniu, fier, mangan, sodiu, sulf și sulfati in concentratii duble fata de cele admise.