Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

În timp ce autoritățile locale susțin că au rezolvat problemele de infrastructură în Cartierul Gării Noi, proprietarii de case din zonă iau de la capăt calvarul înotatului prin noroaie. Ca în fiecare toamnă, Cartierul se transformă într-o mlaștină, iar străzile devin impracticabile. În locul obișnuitelor reportaje «de sezon» am ales săptămâna asta să publi­căm postarea unuia dintre proprietari. Ea îi aparține lui Alexandru Zanfir, a apărut pe rețelele de socializare luni, 7 octombrie 2019, și ar fi absolut savuroasă, dacă situația nu ar fi tragică: «Locuitorii de pe strada PENEȘ CURCANUL, Cartierul Gării Noi, din mu­nicipiul Slobozia, invită autoritățile (sau cine dracu are în administrare această Pacoste de stradă), dar nu în ultimul rând pe domnul primar, la o excursie de numai 400 metri, prin tina care aduce aminte de Răscoala de la 1907, a cărei compoziție o putem analiza din stradă, curți, până în casele noastre. Atenție, domnule primar, pentru aceasta escapadă mă oblig să aduc la cunoștință echipamentul necesar: pantofi cu bot ascuțit, pantaloni cui cu vedere la gleznă și două bucăți consiliere pe orice domeniu... Să aveți în ce vă sprijini... Iar în spate un tab de la U.M., în caz că rămâneți suspendat, pentru că o ambulanță sau SMURD-ul nu pot intra pe această stradă, oricare din locuitori fiind condamnați să rămână fără cel mai mic ajutor dacă se întâmplă ceva...».

8 Octombrie 2019, 15:55 (2696 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Borduri răscolite de buldozere pe strada Gării Noi 2
Primăria Slobozia nu are terenuri pentru tineri
Cartierul Gării Noi are stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor!

Comentariile cititorilor:


Petre :
(10 Octombrie 2019, 07:04)
Poate suna rusinos dar am fost si suntem oferiti ca sclavi psdului de votantii pensionari,parinti,rude,cunoscuti ce parca sunt lobotomizati.Sa se prezinte la vot si tinerii ca pentru un festival de bere/al orasului,pentru pacaleala cu marirea pensiilor suntem vanduti ciumei rosii!Baietii astia locali:musoiu,tinta,neacsu,pop,titi alearga dupa putere lăsând judetul si tara in nenorocire.Rad ca tampitii,divorteaza,prieteni=ciu-ciu,dar nu ii intereseaza!Este rezultatul guvernarii primatelor bioede!Este corect,zona Garii noi este inundabila,solul argilos este pacatos pentru ridicarea de constructii.Apa freatica este la sub 1,5m.Dar pe Penes Curcanuk,Sandu reclama cretinatatea constructorului.Intreaga vara a fost seceta,aia au decopertat langa linia ferata,acum ca toamna vin ploile idiotii lucreaza in zonele deja locuite.Cum sa intri in casa?
Vecinul:
(9 Octombrie 2019, 23:45)
Nenea Cornel are treaba cu alte lucrari, pe autostrada, alte drumuri mari si profitabile... de ce a licitat aceasta lucrare daca nu are capacitatea sa o termine ? Credeti ca il cearta cineva din Primarie ?
Un cetatean:
(9 Octombrie 2019, 14:05)
In sfârșit un articol care arata neputinta acestei administrării,este dezastru in acest cartier,in tot orașul.Un om normal la cap nu s-as plimba prin piața țanțoș de ziua recoltei dar el este un veterinar atins de boala vacii nebune,noi electoratul nu putem emite pretentii de la acest zero barat.Cum s-a mai spus,nu vin taxiurile,faramam mașinile aici,crestem copii in mizerie si zgomot de utilaje care muncesc aiurea,de multe ori pentru a face ceva strica ce deja era facut.Tragic este ca noi ii lăsam sa își bată joc de noi.
Viorel:
(9 Octombrie 2019, 08:45)
Eu am mai postat ....acela nu era u loc pt construcții.veti vedea cu trecerea anilor ce probleme mari vor fi acolo.se construiește peste o fostă hazna, pe locul unde s a făcut desecarea orașului.peste 10 -15 ani cand se va popula cât de cât zona se va vedea dezastrul,crapaturi în fundații, infiltrari, etc.va mirați că sunt străzile pline de noroaie?după asfaltari si ridicarea nivelului,apa va musti prin curți.credeti ca industria ușoară din zona de est a orașului a fost construită de comuniști degeaba de a lungul șoselei ce duce spre slobozia noua?ei au putut face un studiu banal...psd ii ,nu.exista si solutii,indiferent de ce vor zice unii sau altii trebuie investit mai întâi intr un sistem dedrenare si apoi turnate asfalturi si trotuare.
Iubind psd. In rect! :
(9 Octombrie 2019, 07:05)
In acel cartier"de tineri"-ce este un raspuns la Lg15/2003,acordarea de terenuri in mod gratuit,este doar maimutareala politica.S-au acordat acele parcele electoratului si diar din 4 in 4 ani se aloca bugete pentru cate ceva.Ca este gandut tembelistico-psd,se vede!Stalpii de iluminat sunt amplasati exact pe mijlocul trotuarelor!Deci pietonul va cobora pe carosabil sa ocoleasca zona stalpului,ajungand in calea masinilor!Cum se va trece cu un carut de bebelus?Dar cu unul de persoane cu dizabilitati??Ne poate raspunde cineva decla urbanism?Bataia de joc este permanentizata ptr ca lucrarile de pietruire au loc toamna,ca alegerile sunt incepand cu noiembrie.Este namol acolo ca in satele vasluiene.Vor spune ca deja sunt strazi pietruite,lucru adevarat.Dar tot cu economie la piatra si dupa 11 ani pietruitul sa fie realizare...E greu"digerabila".Rezumat-stalpi iluminare strambi,aplecati,piatra insuficienta,lucrari intarziate,vrem campanie psd si acolo,ca tot l-am vazut pe valica la o pizza cu caravana lu'dancila.Hai o tura pe aici politicienilor psd!Hai cu campania aici!
#pasajladrajna:
(8 Octombrie 2019, 23:33)
Intr-o tara cu o treime de teren muntos nu ai piatra. Intr-o tara cu traditii in constructia de poduri, nu poti face un pod de 300 metri. intr-o tara cu nspe facultati de drumuri si poduri nu ai drumuri. Mare dreptate avea Sadoveanu: .....apoi ați venit cei din urmă, zice Domnul cu părere de rău. Dragi îmi sunteți, dar n-am ce vă face. Rămâneți cu ce aveți. Nu vă mai pot da într-adaos decât o inimă ușoară ca să vă bucurați cu al vostru. Să vă pară toate bune; să vie la voi cel cu cetera; și cel cu băutura; și s-aveți muieri frumoase și iubite.
CETATEAN:
(8 Octombrie 2019, 20:32)
Strada Penesi Curcanu a avut un mare ghinion intrucut dm Z. s-a opus ca fica sa sa il ia de barbat pe M.,acum aveau cea mai frumoasa strada .Si acum in nota mai serioasa primaria Slobozia nu va asfalta nici o strada din acest cartier intrucit  nu are prevazut pentru asfaltare    acesuit cartier nici un ban in bugetul pe 2019.
Sandi:
(8 Octombrie 2019, 19:48)
Are dreptate si nebunu ala
Un vecin de cartier:
(8 Octombrie 2019, 18:36)
Acelasi lucru se poate spune și despre bulevardul 1 Decembrie 1918. Tot din perioada aceea este si strada, plină de noroaie!! Nu mai vorbesc despre căminele de canalizare sparte de buldozer și lăsate așa!! Se lauda domn primar ca anul asta se asaltează!!! Iar vine iarna... Eu il invit sa vina cu copilul ca il găzduiesc eu si sa iasa din cartier, la orice ora, fara mașină!Taxiurile nu intra! Bătaie de joc !! Cum e posibil sa sapi pe străzi, sa decopertezi si apoi sa lasi asa in sezonul ploios!!!! Constructorul motiveaza lipsa utilajelor si a pietrei!! Eu intreb nu -i poate verifica nimeni, nu există sef de șantier, în fata cui raspunde la primărie, ca nu vine nimeni in control!