Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Petre Daea, ministrul Agriculturii, ar fi făcut presiuni asupra funcționa­rilor publici din Ialomița, angajați în instituțiile aflate în subordinea Minis­terului pe care îl conduce, să participe la «Zilele Naționale ale Produselor Alimentare Românești», eveniment organizat la București. Manifestarea este una pur electorală și reprezintă dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea sa pentru Alegerile Prezidențiale. Surse avizate ne-au precizat că ministrul Agricul­turii i-ar fi promis șefei Guvernului că va aduce la acest eveniment fermieri din toată țara, însă cei mai mulți dintre aceștia au refuzat să participe. Drept urmare, Petre Daea i-a «transformat» pe funcționarii din subordine în agricultori și i-ar fi obligat să vină la București...

Eveniment pentru Viorica Dăncilă
Începând de miercuri și până joi, 10 octombrie 2019, Ministerul Agriculturii organizează «Ziua Națională a Produselor Agroalimentare Românești». Evenimentul este organizat de Ministerul Agriculturii, sub directa supraveghere a ministrului Petre Daea. Pe pagina de internet a instituției pe care acesta o conduce se precizează faptul că scopul manifestării este acela de a promova produsele alimentare realizate în țara noastră. Surse avizate susțin însă că «Ziua Națională a Produselor Agroalimentare Românești» ar reprezenta dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea în campania electorală pentru Alegerile Prezidențiale. Punctul culminant al evenimentului îl reprezintă o conferință organizată la Romexpo și intitulată «Forumul agricultorilor-bilanț și perspective». La această întâlnire au fost invitați să parti­cipe fermieri din toate domeniile, aceștia urmând a primi și diplome pentru efortul pe care l-au depus în munca lor. Din păcate însă, mulți dintre fermierii pe care Petre Daea i-a invitat la București și-ar fi manifestat refuzul față de participarea la acest eveniment. Pe cale de consecință, pentru a-i demonstra totuși Vioricăi Dăncilă că are susținători, ministrul Agriculturii a apelat la o soluție de compromis. Acesta a trimis notificări către instituțiile din subordinea Ministerului Agriculturii și le-ar fi cerut funcționarilor să participe la întâlnirea organizată la Romexpo. În Ialomița, e-mail-urile transmise de pe adresa Ministerului Agriculturii ar fi ajuns la Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, Oficiul Județean pentru Finanțarea Investițiilor Rurale Ialomița, Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură Ialomița.

Funcționarii au păstrat tăcerea
Despre e-mail-urile transmise de la cabinetul lui Petre Daea în teritoriu, șefii instituțiilor din Ialomița, aflate în subordinea Ministerului Agriculturii, s-au ferit să vorbească. Aceștia au refuzat categoric să recunoască faptul că între instituțiile pe care le conduc și Ministerul Agri­culturii a existat o astfel de corespondență. O astfel de atitudine a afișat, de exemplu, Constanța Bucur Diamandi, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița. «Eu nu știu nimic despre niciun e-mail... La mine n-a ajuns nimic! Nu știu de unde ați scos așa ceva!? Nu ne-a chemat nimeni nicăieri. Cine știe cine împrăștie astfel de informații...» a precizat Constanța Bucur Diamandi, directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița.

8 Octombrie 2019, 17:10 (2337 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


dottore:
(10 Octombrie 2019, 16:20)
Oricum Daea e deja istorie ca si sefa-sa tanti Veo :D
giovani:
(9 Octombrie 2019, 19:58)
salariatii astia sunt bugetarii de lux ,nu discuta decat de la  6000 lei in sus.nu-mi place cum gandesc,nu-mi place cum lucreaza ,cei mai multi sunt incompetenti.daca ar depinde de  mine i-as da afara pe toti.este o cloaca care are la baza toate combinatiile chiar si imposibile.asa stand lucrurile merita si protectorul lor putina atentie.
cetatean:
(9 Octombrie 2019, 05:59)
ce se intimpla dl ministru cu irigarea cimpului...............toate demersurile bat pe loc la scinteia si valea ciori??????
apia:
(8 Octombrie 2019, 18:28)
Au iesit pupincuristi si lingaii cu functi de teama sa nu piarda functiile aducator de beneficii si uimul comunist, tot sa pupe primii in dos mosnegul. Ciuma rosie si ciroza galbena este alambicata in zona ialomitei. Oricum tot un drac ca este rosu si il face Tinel galben tot furaciosi sunt. Soarta buna sa aveti......... dar nu cred !