Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Suntem din nou șefii seriei

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-CS Afumați 2-1

Suntem din nou șefii seriei

Final de meci cu victorie importantă pe «1 Mai»! Enache Costea îl îmbră­ți­șează pe Ilie Lemnaru, iar în jurul lor sunt doar strigăte de bucurie. Unirea a trecut de una dintre contracandida­tele la promovare printr-un joc pragmatic, bine calculat și este, din nou, liderul seriei!

Atacul și-a făcut datoria
Enache Costea a rămas consecvent modulului 4-3-3 pe care l-a aplicat în acest sezon, iar contra Afumațiului a jucat cu Poiană-Ibrian, Dumbrăveanu, Lazăr, Comșa-Danciu (Năstase ’84), Lemnaru, Chebac-Moise (Bolojan ’66), Răduca (Hertu ’75), Moldovan (Dinu ’90). Ilfovenii au căutat să pună stă­pânire pe joc în primele minute, dar totul s-a rezumat la faulturi în atac și un șut peste poartă. Șutul pe lângă poartă a lui Moldovan și reluarea din 14 metri peste poartă a lui Danciu au prefațat deschiderea scorului. O combinație în careu venită în minutul 20 face ca mingea să ajungă la Adrian Moldovan, iar acesta înscrie un șut din 12 metri la colțul lung. Iese apoi la rampă Răduca, jucător care revine la forma care l-a consacrat. De data aceasta a evoluat în centrul ofensivei și, după o execuție peste poartă, a fructificat în minutul 35 centrarea lui Moise. Unirea avea 2-0, rezultat care s-a re­găsit pe tabelă și la pauză. În partea secundă, galben-al­baș­trii au căutat să-și conserve avantajul, de aici venind sen­zația de ușoară domi­nare din partea i­l­fovenilor. Domi­narea s-a concretizat parțial în minutul 52, la golul reușit de Mugurel Dedu după un șut expediat din zona punctului cu var. Continuă apoi dominarea sterilă a oaspeților, care pun sporadic în pericol poarta lui Poiană. Putem consemna în acest sens un șut peste poartă din marginea careului mare și o centrare pe­riculoasă în minutul 81, care îl găsește pe Poiană la locul potrivit. Nici mărini­mia arbitrului care prelun­gește cu peste 5 minute meciul nu reu­șește să mai aducă vreun beneficiu i­l­fovenilor. Unirea învinge și, cu 17 puncte, se instalează în fotoliul de lider. O ur­mează la un singur punct distanță CS Afumați și CS Tunari. Etapa viitoare trimite echipa noastră la Borcea, pentru duelul cu Agricola, meci ce se va juca sâmbătă, 12 octombrie a.c., de la orele 15,00.

8 Octombrie 2019, 14:15 (1914 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Mișcări de trupe pentru promovare
S-au stabilit amicalele iernii
«Cupa Crăciunului», bucuria micilor fotbaliști

Comentariile cititorilor:


Central:
(12 Octombrie 2019, 22:37)
Nuami comentați când unirea e pe primu loc și câștiga fără sa se oprească dusmanosilor usturoi in ochi voștri nimicurilor ce sunteți ,hai unirea alee alee alee hai unirea alealeale,cine e pe primu loc unirea eeeee unirea eeeee ,ofticațiva cât mai puteți javrelor mirosiți a câine mort
nutu camataru:
(10 Octombrie 2019, 15:38)
Da soferu...soferu....mai fura motorina?Cel mai mare hot, soferul clubului....cred ca a furat vreo 3 cisterne de motorina pana acum!
Ion:
(9 Octombrie 2019, 15:37)
Au trecute doar 7 etape, jucam cu echipe de sate si ne bucuram ca suntem pe primul loc dupa un sfert de campionat, pe bune??? Unde traiti fratilor, foarte bn ca aduna puncte echipa, dar nu poti sa te crezi promovat dupa 7 etape si sa fi cel mai tare. Sa vedem unde ne clasam la finalul campionatului si dupa sa ne bucuram pt promovare, dar daca nu promovam ar fi grav, cu asa buget cu asa prime de 250 de euro cu echipe de sat, repet suntem intr-o liga a 3 a de echipe de sate, plus 3, 4 orase si ne tremura fundul cu echipe de comuna. Antrenori au merit si jucatorii, frustratul de Lemanru, distrugatorul de copii sa isi vada de ale lui si sa faca si ceva rugaciuni sa scape cu bn dupa sezonul asta!
Darius G:
(9 Octombrie 2019, 11:27)
Voi nu înțelegeți ca de fapt , sunt doar doi , maxim trei indivizi ce comentează sub diferite nume. Interesant ca unul dintre ei , are funcție mare in cadrul echipei de handbal “Giani”:))) Hai Unirea!!!
Giorgi:
(9 Octombrie 2019, 08:45)
Felicitări Unirea Slobozia!!! E interesant că întotdeauna când echipa are un rezultat bun e liniște la comentarii dar dacă nu e ok rezultatul e jale. Abia așteaptă să arunce cu piatra! Doamne ajută cu promovarea!!!
Angelica:
(8 Octombrie 2019, 22:02)
Bv echipei care merita sa fie pe primu loc,dacă echipa avea și un sprijin din partea suporterilor care ușor ușor vin la stadion ar fi minunat ,și nu ar mai fi a tata ura pe toți jucătorii care ne oferă un gram de bucurie in fiecare sâmbătă ,sper din tot sufletul sa fiți sanatosi toți jucatori și sa le dați peste nas la toți cei care va critica și va înjura tot timpu,drept dovada o dovediți prin rezultate și prin munca voastră ,hai unirea !!! Tampiti nu mai au voie sa comenteze ca nu au ce
bbb: