Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor școlare. La finalul controlului aceștia le-au explicat repre­zentanților tuturor administrațiilor locale din județ faptul că mașinile trebuie folosite exclusiv pentru transportul elevilor. Reprezentanții Primăriei Giurgeni au ținut cont de solicitarea polițiștilor rutieri, așa că au interzis profesorilor-navetiști să mai vină la cursuri cu microbuzul școlar. O parte dintre cadrele didactice vin de la Țăndărei, oraș aflat la 15 kilometri distanță de Giurgeni. «Am purtat o discuție cu reprezentanții primăriilor și i-am înștiințat că au obligația legală de a transporta cu aceste mașini doar elevii! Noi nu le-am interzis absolut nimic, a fost doar o simplă discuție...» a explicat Sorin Goagă, șeful Poliției Rutiere Ialomița. Rămași fără mijloc de transport, profesorii-navetiști din Giurgeni sunt obligați acum să ajungă la școală cu mașinile de ocazie. Acest aspect a atras revolta sindicaliștilor din Învățământul ialomițean. Aceștia au reclamat faptul că modul în care s-a acționat la Giurgeni estre unul nejustificat. «Nu înțelegem cum se poate face una ca asta, având în vedere că profesorii trebuie să ajungă la școală. Este anormal ceea ce se întâmplă la Giurgeni!» a explicat Traian Mitrea, liderul Uniunii Sindicatelor Libere din Învățământ, filiala Ialomița. De asemenea, Traian Mitrea a precizat faptul că în unele localități din Ialomița profesorii-navetiști încă așteaptă să le fie decontate abonamentele pe care le-au plătit firmelor de transport pentru a ajunge la școală.

9 Octombrie 2019, 11:40 (1932 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Anonim:
(20 Octombrie 2019, 18:40)
Daca ne dati dv si permis,poate cumpărăm si masina.Va dorim sa stati si dv la ocazie,fie ploaie ,vânt,viscol si dupa aceea sa comentați.
Mihai:
(13 Octombrie 2019, 06:50)
Aceiasi masina transporta oameni la ocazie intre colonia orezarie si Giurgeni.
Donald:
(9 Octombrie 2019, 18:51)
@giovani. La salariul actual, se poate lua mașină! Nu mai sunt profesorii așa săraci. Și-au luat mașini pe bandă rulantă. Concurs! La ofticare! Problema e că s-au obișnuit să se victimizeze, cine mai are timp să-i creadă!
Solomon:
(9 Octombrie 2019, 16:31)
Doctorii și profesorii n ar trebui să facă naveta! Sunt numai cu ochii pe ceasul de pe mobil! Să stea unde au serviciul. Nu vor așa? pa școală, pa sănătate!!! Sindicatele nu au habar de chestii mai urgente, vreți să rezolve naveta profilor?!? Poate Hancescu, că Mitrea nu mai știe nici cum îl cheamă. Am auzit că Hancescu candidează la prezidențiale. Să nu vă mirați....
giovani:
(9 Octombrie 2019, 15:34)
hai ca din leafa de profesor pe o luna se poate cumpara o masina sh sa faci naveta .mai ales ca  vin la munca 150 zile pe an.La privat se face naveta fara masina pusa la dispozitie de angajator.nu face-ti greva ?