Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Și frizer, și viceprimar

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Agenția Națională de Integritate a dat publicității joi, 3 octombrie 2019, un comunicat de presă în care informează că viceprimarul orașului Fierbinți-Târg, Marius Alin Câmpeanu, a fost declarat incompatibil. Potrivit ANI, acesta a exercitat simultan, timp de 2 ani, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de angajat al unei societăți comerciale. Viceprimarul în cauză riscă să-și piardă mandatul, însă «procedura este una de durată», după cum a precizat prefectul județului Ialomița, Gigi Petre.

ANI trăiește, Câmpeanu e incompatibil Deși pare o instituție desuetă, ANI continuă să funcționeze și să ofere surprize aleșilor locali și funcționarilor publici. Marius Alin Câmpeanu (PSD) a simțit asta joi, 3 octombrie a.c., când a fost declarat incompatibil cu funcția pe care o deține în prezent. «În perioada 24 iunie 2016-06 august 2018 a exercitat simultan funcția de viceprimar (în perioada 29 iunie 2016-26 iunie 2017 exercitând și atribuții de primar) și calitatea de angajat cu contract individual de muncă în cadrul unei societăți comerciale, încălcând astfel dispozițiile art. 87, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 161/2003» se arată în comunicatul ANI remis publicității. Potrivit articolului citat, «(1) Funcția de primar și viceprimar, primar gene­ral și viceprimar al municipiului București, președinte și vicepreședinte al consi­liului județean este incompatibilă cu exercitarea următoarelor funcții sau calități: [...] c) calitatea de funcționar public sau angajat cu contract indivi­dual de muncă, indiferent de durata acestuia; [...] g) calitatea de comerciant persoană fizică».

Mare e grădina administrației locale Surse administrative locale confirmă faptul că situația lui Marius Alin Câm­peanu era cunoscută de ani buni, încă de pe vremea când primar era Iusein Iuksel, o altă «achiziție» controversată a PSD Ialomița. Acesta a știut că Marius Alin Câmpeanu este incompatibil, dar l-a încurajat să rămână an­gajat. Expli­cația, spune gura orașului, constă în faptul că Iusein Iuksel și-a dorit să își poată controla subalternul, în con­dițiile în care acesta a candidat din partea PSD la Ale­gerile Locale din 2016. Marius Alin Câm­peanu a fost angajat în perioada identificată de ANI la o frizerie pe care o deține, cu un con­tract de muncă de două ore. În pofida eforturilor noastre, acesta nu a putut fi contactat pentru un punct de vedere. Potrivit declarațiilor prefectului Gigi Petre, e nevoie de o ho­tărâre jude­cătorească pentru ca decizia ANI să fie va­lidată. «Până la acest mo­ment, nu mi-a parvenit niciun document oficial în acest sens. Pentru a produce efecte însă, e ne­voie de o hotărâre jude­cătorească definitivă, cum s-a întâmplat la Sfântu Gheorghe...» a declarat prefectul Gigi Petre.

4 ani de așteptare la Sfântu Gheorghe
În anul 2010, Livia Tudorache Gomes, primarul comunei Sfântu Gheorghe, era declarată incompatibilă de către ANI. Potrivit acuzațiilor, «Gomes Tudorache Iuliana Livia s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 11.09.2009-19.03.2010, întrucât a deținut, simultan, atât funcția de primar al comunei Sfântu Gheorghe, județul Ialomița, cât și calitatea de administrator la SC Romgal Invest SRL, încălcând, astfel, dispozițiile art. 87, alin. 1, lit. d) din Legea nr. 161/2003, privind unele măsuri pentru asigurarea transparenței în exercitarea demnităților publice, a funcțiilor publice și mediul de afaceri, prevenirea și sancționarea corupției». După 4 ani de procese, în timpul celui de-al doilea mandat al Liviei Gomes, decizia ANI este confirmată definitiv de Înalta Curte de Casație și Justiție, în 19 martie 2014 și presupune, potrivit art. 25, alin. (2) din Legea nr. 176/2010, «decăderea din dreptul de a mai exercita o funcție sau o demnitate publică, cu excepția celor electorale, pe o perioadă de 3 ani».

10 Octombrie 2019, 14:15 (1280 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


suces gogule:
(15 Octombrie 2019, 11:18)
Cand a fost uns viciu primar, nu cumva a dat niste declaratii ca nu are interese si alte asemenea pe la srl-uri? Ca demnitar, nu a declarat anual si nu a afisat pe site-ul primariei declaratiile de avere (alte venituri in afara de salariul de vice) si interese? Deci a "falsat" la greu! Na, acuma sa te tunda astia, dom` frizer!.
App de Las Fierbinti, Primul primar din serial a fost Mitica Coman (actorul Radu Gabriel), care, dupa ce a pierdul alegerile si-a deschis o... frizerie. Pai ce facusi bre viciule incompatibil, de acolo te inspirasi?
gogu:
(12 Octombrie 2019, 06:54)
Lasati ca si ceausescu a fost cizmar si ati vazut cu ochi vostri ce a facut el nu a facut si nici nu o sa faca careva din tara asta. suces domnule......
Lascu:
(10 Octombrie 2019, 21:51)
Asta de fapt era frizer dar in timpul liber mai practica si ca viceprimar? Las Fierbinti se filmeaza la ei? Nici nu e greu de ghicit.