Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Întâii degustători ai județului

Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» 2019

Întâii degustători ai județului

În anul 2019, Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la ediție a IX-a. Președintele e trecut deja de jumătatea celui de-al patrulea an de mandat... Festivalul s-a desfășurat duminică, 13 octombrie a.c., și n-a putut începe fără Președinte. Președintele a venit la 11 trecute fix. Restul e istorie sub vremi și fotografii de arhivă...

Impresii la cald
Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a fost inventat de autorități pentru a resuscita turismul istoric în Ialomița. Între timp, turismul a murit și a fost îngropat sub un maldăr de fonduri europene. Festivalul a rămas... Așa că, în fiecare an, până în jumătatea lui octombrie, președintele Consiliului Județean în funcție deschide acest Festival și promite noi și noi victorii administrative. Anul acesta, Președintele Moraru s-a abținut. Dar a fost întâmpinat voievodal, cu pâine și sare, a tras cu arcul și a degustat «bucatele Tudorii» din jumătate dintre comunele județului. Că, dacă-i ordin, primarii vin cu plăcere... Alături de el, s-au bucurat de onorurile funcției, Iliuță Vasile, omologul său de la Călărași, senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița și deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu. Iar în urma lor, au curs potop și-au degustat pe unde au fost invitați, mai toți oficialii din sistem, de la prefectul Gigi Petre și până la administratorul public Larisa Mihai. Una peste alta, n-a fost rău pentru un eveniment administrativ. A fost lume multă și, ca de obicei, oameni puțini... Dar ne-au salvat copiii cu inocența lor. Și chiar dacă acest festival culinar se manelizează încet-încet, el încă mai are o șansă să supraviețuiască voievozilor administrativi. Iar dacă nu va fi scris niciodată și ne vom pleca mereu în fața întâilor degustători ai județului, tot ne mai rămâne un refugiu... Anul ăsta refugiul a fost sarmaua de gâscă fiartă în dovleac, fasolea cu ciolan, pastrama de oaie de la Maramureș, peștele la grătar, pâinea la țest, friptura, micii, ciorbele... Și murăturile de zeci de feluri, și  scovergile, și plăcintele, și baclavalele... Și peste toate «râioasa ialomițeană», o prăjitură cu nucă și magiun, prezentată în peste 30 de variante, de-ți vine să crezi că însăși Tudora a lăsat-o cu limbă de moarte generațiilor care vin și mănâncă firimiturile aleșilor o dată-n an, iar în rest nu se mai satură de sărăcie.

13 Octombrie 2019, 17:40 (2802 vizualizări - 4 comentarii)

Comentariile cititorilor:


caloianul:
(15 Octombrie 2019, 11:05)
O fi bine cred si cu astfel de evenimente, dar, pe bune? doar atat putem?
in fiecare an, caloianul, muzica populara, festivalul culinar, Amara si Sarbatorile (tigania) Sloboziei. Suntem tristi si inapoiati rau, scuzati-ma! Mergeti prin orase mari in care veti vedea aproape in fiecare seara (cand vremea permite) artisti stradali care te incanta cu tot felul de genuri muzicale, concerte, pentru toate gusturile si pretentiile. Slobozia = oras mort, trist, mici, bere si manele = Vaideei (adica vai de noi). Si peste toate acestea, politicienii folosesc orice prilej de a castiga capital electoral, afisandu-se in fata norodului si cersind aplauze de la multimea cu capul plecat in fata lor! Meritam tot ceea ce ni se intampla.
Proverb romanesc: "Capul plecat, sabia nu-l taie" / Proverb turcesc: "Capul plecat merita taiat"  punct!
cetatean:
(14 Octombrie 2019, 08:35)
hai sa nu exageram.........oamenii se duc la evenimente si de curiozitate/sa mai iasa din case/timpul ispititor/ bucate traditionale..........

Cultura e baza:
(13 Octombrie 2019, 19:00)
Ce frumos! Traditie si voie buna! si mancare, sa nu uitam!

Daca tot a venit vorba de traditie propun sa se faca un Muzeu al Taranului Ialomitean in Comuna Saveni!
Daca vede cineva acest comentariu sa ii transmita Doamnei Primar Mirela Dragoi Mariana!
Daca am avea un muzeu in comuna s-ar strange si la noi oameni asa...
Nichifor Crainic:
(13 Octombrie 2019, 18:39)
O, Milostivule, Tu Care
Cu doi ciortani și cinci colaci
Făcuși un munte de mâncare
Să saturi gloata de săraci,

Repetă, Bunule, minunea
Și-ndestulează mii de guri.,,