Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

Puternic afectate de scăderea numărului de elevi, școlile din Ialomița apelează la metoda «învățământului simultan». Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în acest an școlar, 11 unități de învățământ utilizează această formă de educație.

Statistici îngrijorătoare Potrivit estimărilor, anual, din evidențele școlilor și grădinițelor ialomițene «dispar» aproximativ 1000 de elevi și preșcolari. Motivele care determină acest fenomen sunt generate de mulți factori, cele mai importante fiind abandonul școlar și situația socio-economică a familiilor din care copiii provin. Scăderea numărului de elevi afectează în mod direct activitatea unităților de învățământ pe care aceștia ar trebui să le frecventeze. Aflate în prag de închidere, respectivele unități școlare fac eforturi pentru a nu se desființa. Școlile amenințate cu închiderea au ales varianta «învățământului simultan». Această metodă de educație presupune ca elevii din două clase diferite învață împreună, în același timp, într-o singură clasă. Estimările Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că peste 300 de elevi, din ciclul gimnazial și primar, sunt obligați să învețe împreună în aceleași clase. «Este o măsură alternativă care le oferă școlilor posibilitatea de a-și desfășura în conti­nuare activitatea... Facem eforturi pentru a susține rețeaua școlară în forma sa actuală!» au precizat reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Eforturile școlilor Cei 300 de elevi obligați să frecventeze cursurile simultan sunt înscriși în 11 unități de învățământ. Cea mai apropiată școală de Slobozia care utilizează această formă de educație este Școala Gimnazială «Alexandru Rădulescu» Mărculești. În cadrul unității, elevii clasei pregătitoare învață alături de cei de clasa a II-a, iar cei de clasa a VII-a învață împreună cu cei de a VIII-a. Oficialii instituției de învățământ susțin că fac eforturi pentru ca școala să nu se închidă. Mai mult, aceștia au obținut și fonduri pentru reabilitarea clădirii și au solicitat sprijin pentru a beneficia de materiale didactice moderne. «Într-adevăr, suntem o școală mică și avem clase de învățământ simultan... Numărul copiilor este într-o continuă scădere la nivelul localității, dar cu toate acestea, chiar dacă sunt puțini, elevii noștri vin cu drag să învețe. Ne-am dori să le oferim toate condițiile... Ne-ar trebui un laborator nou de Informatică, de exemplu. Avem niște calculatoare, dar sunt vechi și trebuie înlocuite!» a explicat situația Cristian Stănculescu, directorul Școlii Gimnaziale «Alexandru Rădulescu» din comuna Mărculești.

14 Octombrie 2019, 14:45 (1238 vizualizări - 2 comentarii)

Citiți și:
Crește numărul elevilor bolnavi de gripă
Un elev al Colegiului Național «Grigore Moisil» Urziceni a încercat să se sinucidă
Educație de calitate pe banii părinților

Comentariile cititorilor:


Mădălina :
(15 Octombrie 2019, 23:41)
Măi nenea ziaristul, bine te_ai documentat. Te_a plătit patronul pentru această "știre"? Numele directorului de la Mărculești cine ți l_a spus?
fără soluții:
(15 Octombrie 2019, 06:17)
un "virus" bântuie prin școli: meditații începând din clasele mici, făcute chiar cu învățătorul/profesorul de la oră...Una dintre probleme este următoarea: elevii în cauză sunt avantajați la teste/lucrări/teze față de colegii care învață singuri, întrucât la acele meditații le sunt rezolvate viitoarele subiecte ce sunt notate la teste/lucrări/teze...Părinții plătitori sunt mulțumiți de notele mari, profesorii "încasează" corespunzător, dar cum rămâne cu dezavantajul creat în mod fraudulos celorlalți elevi din clasă care învață singuri bruma de carte ce li se predă ? Situația descrisă seamană cu vestita schemă de la bacalaureatul buclucaș de acum ceva ani ce a pătat învățământul ialomițean..