Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

Incompetență administrativă în valoare de 35000 de lei la Slobozia

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

La sfârșitul lunii august 2019, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Procedura a eșuat lamentabil, autoritatea publică recunoscând în anunțul de anulare că «există abateri grave de la prevede­rile legislative». Documentația a fost realizată de către consultantul Rom-Leader Company Ltd SRL la valoarea de 35000 de lei și supervizată de către administratorul pu­blic Gheorghe Puia.

Încă o decizie marca Mocioniu Decizia de a concesiona acest serviciu a survenit după 4 ani de funcționare în condiții ilegale a sistemului de iluminat public la nivelul municipiului Slobozia, la presiunile publice ale primarului Adrian Mocioniu. În cadrul ședinței de Consiliu Local în care proiectul a fost votat, au existat voci care s-au opus deschis. «Este un proiect făcut pe genunchi... Totul are caracter general! Nu putem concesiona acest serviciu la prețul de 1 milion de lei anual fără să cerem condiții stricte și clare de derulare a contractului!» declara atunci consilierul local Sorin Brânză. În pofida rezervelor, proiectul a fost votat, iar la sfâr­șitul lunii septembrie 2019 auto­ritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Pe 1 octombrie 2019 însă, primarul Adrian Mocioniu semna un anunț de anulare a achiziției privind «delegarea prin concesiune a serviciului de iluminat public». Documentul precizează negru pe alb că anularea achiziției se impune din cauza unor «abateri grave de la prevederile legislative», fiind afectată procedura de atribuire și făcând imposibilă încheierea contractului.

Vinovații din umbră Anularea achiziției se explică în condițiile în care firma Rom-Leader Company Ltd SRL, plătită cu 35000 de lei pentru realizarea documentației, a ratat acest proces. Acuzațiile sunt confirmate de un raport intern al Primăriei, semnat de administratorul public Gheorghe Puia. Acesta a supervizat această activitate, însă «a uitat» să prevadă sancțiuni în contractul încheiat cu Rom-Leader Company Ltd SRL, în cazul în care serviciile prestate sunt deficitare. Conform raportului, documentația realizată de Rom-Leader Company Ltd SRL «încalcă prevederile legale și afectează procedura de atribuire» și conține «erori și omisiuni care pun autoritatea contractantă în imposibilitatea de a adopta măsuri coercitive». Altfel spus, Gheorghe Puia a girat o documentație incompletă și, prin urmare inutilă, plătită din fonduri publice, care nu permite Primăriei Slobozia delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public. Evident, pentru situația creată nu există vinovați iar autoritățile locale refuză să comenteze această stare de fapt. Cât despre serviciul de iluminat public, acesta va continua să funcțio­neze ilegal, până când o altă administrație va fi capabilă să gestioneze corect contractele încheiate cu bani publici.

Ferește-ne, Doamne, de edilii locali!
Reamintim că administrația Mocioniu dorește să acceseze fonduri europene pentru înlo­cui­rea lămpilor cu consum ridicat de energie prin «lămpi cu eficiență energetică ridicată și durată mare de viață». Cea mai inovativă parte a investiției o reprezintă însă achiziționarea și instalarea unor sisteme de tele­gestiune a iluminatului public, așa numitul «iluminat inteligent». Conform datelor oficiale, pro­iectul este intitulat «Crearea, rea­bilitarea, modernizarea și ex­tin­derea sistemului de iluminat pu­blic în municipiul Slobozia», are o va­loare de 3,38 milioane de lei, iar cota de cofinanțare a munici­piu­lui Slobozia este de 277 mii de lei.

14 Octombrie 2019, 10:20 (2012 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Aproape 1 milion de lei pentru un loc de joacă în Cartierul Bora!
Contract de 4 milioane de lei pentru piste de biciclete la Slobozia
Primarul Adrian Mocioniu transformă bulevardele Sloboziei în șantiere
Primăria Slobozia vrea să concesioneze iluminatul public

Comentariile cititorilor:


elena:
(16 Octombrie 2019, 19:39)
M. trimitel pe betivui de sef serviciu de la investitii in cartierul de tineri sa faca receptie la toate constructiile terminate si locuite pentru a putea fi impozitate / O groaza de familii se roaga de acest betiv de ani de zile sa le faca receptia locuintelor pentru a le declara si a plati impozite cum ar fi normal.Acest drojdier nu le face receptie decit la cei care ii dau spaga ,s-au de baut.Vor oamenii sa puna cladirile gaj la banci dar nu pot din cauza acestui betiv care se da prietenui tau si al lui P.Ce primarie de incompetenti are acest oras .
Vecin:
(16 Octombrie 2019, 16:26)
Ce sa aștepți de la primar,când își ia șofer fost pușcăriaș și paznic la cimitir in Bora ??!!!! Toți sunt numai profesioniști,șoferul îl înjură pe primar pe la scara blocului când se îmbata ..... politia locală i a luat lui punctele când primarul a parcat pe trecere!!! Va dati seama ce clica e acolo???? Șoferul are și el “grade”.Rusine cu așa specimen!
Petre:
(16 Octombrie 2019, 07:09)
Este greu sa se monteze lampi cu led in intreg orasul?De ce este nevoie de plata studiilor?Inginerii lui Ceausescu nu aveau timp de atata fezabilitate si implementare.Si au realizat foarte multe proiecte grozave.Acum se platesc studii apoi se constata ca aia le au facut din birouri ca solul nu permite,ca sala nu era proiectata,ca... Inginerii de azi sunt tembeli ca altfel nu poti spune!Drumurile nu au rezistenta,apele ne inunda,clădirile nu rezista,proiectele sunt prost realizate...Plus ca se deturneaza bani continuu!Acum episodul iluminat stradal.
Ana:
(15 Octombrie 2019, 21:46)
Pai luati ne si lumina. Ca apa ati luat o, aerul asisderea... Ce mai aveti de luat? Doamne, cum am ajuns in orasul asta... Este trist...
FLORICICA DANSATOAREA:
(15 Octombrie 2019, 09:14)
Sa-mi dati "laicurili " inapoi si votul dat voua , nesimtitilor !!!! Javrelor ordinare !!!! Nu sunteti buni nici pe varza !!!!
Leșinaţii #puiemsd:
(15 Octombrie 2019, 07:44)
Este karma stalpilor de iluminat montati in cart Garii Noi,pe mijlocul trotuarelor.Acolo este iluminat cu lampi LED,deja secunoaste ca se plateste 30%din valoarea lampilor clasice dar nu se ia in calcul in prima faza trecerea la lampi tip LeD.Platim studii,aproba un beterinar,sau de fapt 2,sa manance si gura lor la restaurant,ca a inceput sa le placa intre blocuri,la T.uri...
emil:
(14 Octombrie 2019, 20:29)
De acord cetatene numai ca de vina nu sunt numai cei doi amintiti ,ar mai fi responsabili si D. si T. care la toate achizitiile se ocupa cu parandaratul pe persoana fizica.
@Dr.ciomu:
(14 Octombrie 2019, 17:19)
Total de acord, mai ales ca dilii astia de edili se cred mari smecheri..
Dr. ciomu:
(14 Octombrie 2019, 15:09)
Daca un medic greseste ceva si ii taie unui om...o parte din corp, in loc de alta, este acuzat de malpraxis, anchetat si plateste despagubiri.
E dilii locali au tot avizat proiecte gresite cheltuind o sumedenie de bani publici catre firme de ei alese. Cine le cere banii inapoi pentru faptul ca au platit niste proiecte si in unele cazuri lucrari foarte proaste? Demisia! DNA si Curtea de conturi sa-si faca birou in primarie. Sa-i oblige pe primar si pila lui - administratorul public sa dea banii inapoi din buzunarul lor!
marius:
(14 Octombrie 2019, 14:15)
Nu cred ca exista oras in Romania asta cu un iluminat public mai dezastruos decat la noi, in Slobozia.Sunt comune in tara care stau mai bine...O sa vina in curand ora de iarna si dupa ora 17.00 o sa avem un oras intunecat.Nu-mi amintesc un lucru bun pe care sa-l fi facut gloata asta rosie...Nici nu stiu unde e adevarul:ori alegatorii slobozeni sunt prea consecventi ori opozitia de la noi e prea slaba...
CETACEAN:
(14 Octombrie 2019, 11:32)
Sa plateasca banii Puia si Mocioniu .